Reklaam sulgub sekundi pärast

EESTI MEDITEERIB! Eesti suurima ühismeditatsiooni üks korraldajatest Mari-Liis Laanemaa: meditatsiooni ajal vabaneb palju stressi ja pingeid

Mari-Liis Laanemaa
Mari-Liis Laanemaa — FOTO: Erakogu

Tallinna Lauluväljakul toimub 14. juunil Eesti suurim ühismeditatsioon “Eesti mediteerib”. Sündmus algab 18.00 ja on kõigile tasuta. Eesti Kunstnike Liidu ja Vabagraafikute Ühenduse liige ning sündmuse üks korraldajatest Mari-Liis Laanemaa, kelle abikaasa Pelle samuti oma panuse korraldamisse annab, sõnab, et idee teha meditatsioonisündmus just Lauluväljakul tuli Swami Jyothirmayah poolt, kes on pikaaegne Art of Livingu hingamise, meditatsiooni ja vaikuse kursuste õpetaja. Swami Jyothirmayah on korduvalt  Eestis kursusi läbi viinud ja rääkis, et see mõte oli tal tekkinud juba  siis, kui ta esimest korda Lauluväljakul käis, mis oli üle 10 aasta tagasi.

Miks ei võiks ka meditatsioon kuuluda inimese igapäevaste tegevuste hulka?

Mari-Liis toob välja, et sarnaseid meditatsioone tehakse erinevates riikides sageli. „Näiteks 2011 aastal Berliini olümpiastaadionil olime ise kohal. Seal oli umbes 70 000 inimest, nendest 1000 joogaõpetajat. Inimesed istusid tunde vihma käes, vaatasid programmi ja mediteerisid koos, kuigi oli külm ja vihma kallas,“ lausub ta ja lisab, et erinevate meditatsioonitehnikate praktiseerimine on muutunud üha laialdasemaks ja ta usub, et 10 aasta pärast ei imesta enam keegi, kui ütled, et tegeled meditatsiooniga. „Jooga tundus ka alguses imeliku asjana, kuid praegu on igas spordiklubis joogatunnid. Miks ei võiks ka meditatsioon kuuluda tänapäeva stressi taset arvestades inimese igapäevaste tegevuste hulka?“

Mari-Liisi teekond mediteerimise juurde

Mari-Liis meenutab, et kui ta oli 15-16-aastane, sattus tema kätte imekombel Paramahansa Yogananda “Autobiograafia”, mida väga paljud inimesed maailmas peavad elumuutvaks raamatuks. Oli sügav Nõukogude aeg, mil koolis oli kohustuslikuks kirjanduseks “Ülesküntud uudismaa” ja muu taoline ning järsku sattus tema teele raamat, mis oli kirjutatud kõrgelt arenenud joogi enda poolt, oma elust ja inglise keeles. „See raamat vaimustas mind. Mäletan, kuidas pusisin inglise keelega, et aru saada, millest seal räägitakse. Peale selle autobiograafia lugemist tundus elu hoopis avaram, tähendusrikkam ja imelisem. Mingi uus tee rullus justkui lahti mu ees.

Raamatut lugedes mõistsin, et meditatsioon on tähtis asi, mida tuleb regulaarselt teha aga kuidas see käib? ENSV-s 80ndate alguses polnud just lihtne meditatsiooniõpetajat leida. Mäletan, kuidas proovisin oma voodi peal istudes “mediteerida” aga mitte midagi ei tulnud välja. Üle paari minuti ma paigal püsida ei suutnud,“ pajatab ta.

90ndatel tulid Eestisse transendentaalse meditatsiooni õpetajad. Ka Mari-Liis käis kursustel ja nendib, et sellest oli talle palju kasu. Tema keskendumisvõime paranes oluliselt ja tal oli palju lihtsam kahes ülikoolis korraga õppida. „ERKI (praegune EKA) kunstiõpingutele lisaks sain Humanitaarinstituudist paraja portsu orientalistika akadeemilisemat poolt. Milline on siis ikkagi see õige õpetus ja tarkuse liin?“

Vahepeal jäi Mari-Liisil meditatsioon pikaks ajaks unarusse. Ta keskendus rohkem kunsti- ja pereelule, kuid midagi olulist oli justkui elust puudu. Otsimine jätkus. 15 aastat tagasi sattus Mari-Liis pooljuhuslikult Art of Livingu kursusele. „Kohe pärast esimest kursust toimus ka Vaikuse laager kaunis Eesti looduses, mis jättis mulle kustumatu mulje. Mõistsin, et need meetodid, mida seal õpetatakse, tõepoolest töötavad. Tegin otsuse, et jään nüüd ühe asja juurde pidama ja vaatan kuhu see tee viib,“ räägib ta.

Toredaid inimesi, kes panustavad igapäevaselt nii enda, kui teiste heaolusse, on tegelikult väga palju

Tallinna Lauluväljakul aset leidva „Eesti mediteerib“ sündmuse kohta sõnab Mari-Liis, et Lauluväljakul ootab inimesi kohtumine teiste toredate inimestega, kes on huvitatud enesearengust, joogast, meditatsioonist, muusikast ja üldse sellest, et meie elu oleks parem. Sündmuse eesmärgiks on tema sõnul see, et inimesed oleksid vähem stressis ja rohkem rõõmsamad, et tekiks reaalne tunne, et toredaid inimesi, kes panustavad igapäevaselt nii enda, kui teiste heaolusse, on tegelikult väga palju. „See on kõigile, kes tunnevad, et tahavad midagi positiivset teha, et kallutada maailma natukenegi teises suunas kui see, mida me iga päev uudistes näeme,“ lausub ta ja lisab, et kutsuvad kõiki  meditatsioonist osa võtma, ükskõik, kas inimene on sellega varem tegelenud või mitte.

„Meditatsiooni pärast ei pea muret tundma, sest see on juhendatud meditatsioon ja seda viib läbi Sri Sri Ravi Shankar, kes on 180 riigis õpetanud meditatsiooni ja muid stressi maandavaid ja energiat andvaid tehnikaid üle 40 aasta.“

Lisaks saab Mari-Liisi sõnul kohapeal tutvuda erinevate joogastuudiote ja muude vaimset arengut ja tasakaalu toetavate ettevõtmistega. Avatud on ka loodussõbralik turg ning koos joonistatakse laululava ette Soovide vaip, kuhu nii lapsed kui täiskasvanud saavad kriitidega joonistada oma soovid maailmale ja iseendale. „Esinevad Kadri Voorand, Mihkel Mälgand ja Andre Maaker. Tantsib ansambel “Kuljus”. Saab olema tore suvine õhtu koos laulu, tantsu, joonistamise ja meditatsiooniga. Soovitav on kaasa võtta tekk või joogamatt, mille peal hea on murul istuda ja saab istuda ka toolidel. Eestlane teab, kuidas luua paremat elu ühislaulmise ja -tantsimisega. Miks ei võiks sellele lisanduda ka meditatsioon? Peenemal tasandil oleme niikuinii kõik ühendatud.“

Meditatsiooni ajal vabaneb palju stressi ja pingeid

Küsimusele, mis on olnud Mari-Liisi elus kõige raskemad väljakutsed, kus meditatsioon on talle päriselt kasulik olnud, vastab ta, et kindlasti on meditatsioon aidanud teda kunstiloomingus. Ta tõdeb, et ta saab luua vaid tasakaalu ja rahu seisundis. Samuti on meditatsioon aidanud teda PiparkoogiMaania projekti korraldamisel, mida ta on juba 18 aastat koos abikaasa Pellega vedanud. „Igal aastal on meie peres novembrist poole jaanuarini nii intensiivne periood, et pärast seda ma lihtsalt pean minema Saksamaale Swartzwaldi metsas asuvasse meditatsioonikeskusesse 10-päevasele Vaikuse kursusele. See on ausalt parim asi, mida  olen oma elus teinud ja ei kujutagi enam hästi ette elu ilma selleta. Meditatsioonide ajal vabaneb palju stressi ja pingeid ja sügava puhkuse seisundis täitud uue energiaga. Saad astuda tagasi ellu puhanuna ja rõõmsana. Miski ei tundu raske peale seda nädalat iseendaga.“

Kõige rohkem tundis Mari-Liis aga tuge meditatsioonist siis, kui tema ema detsembri lõpus ootamatult suri. Peale ema lahkumist, tegi ta igal hommikul meditatsiooni temale mõeldes ja see oli sügav ja ilus kogemus. „Tundsin suurt tänulikkust, et sain sellisel viisil enda sees temaga hüvasti jätta.“

Mari-Liis jagab ka enda isiklikku meelerahu ja tasakaalu valemit:

„Rohkem aega iseendaga. Kuigi võib tunduda, et mulle väga meeldib inimeste keskel olla ja palju suhelda, siis tegelikult olen kõige õnnelikum omaette ja veel eriti kui õnnestub aega leida loominguga tegelemiseks. See teeb mind tõeliselt õnnelikuks,“ tõdeb ta.

Kõik inimesed on väga loovad

Mari-Liis on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias graafika eriala ja teinud 2 magistrikraadi, ühe kunsti ja teise haridusteaduste alal. Sügavam huvi mandalate vastu tekkis tal õppides jaapani keelt ja kultuuri Eesti Humanitaarinstituudis. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Vabagraafikute Ühenduse liige ning teinud näitusi ja müünud oma kunsti üle 25 aasta. Ta on abielus ja peres kasvab kolm last.

Mari-Liis on sündinud loovinimeste peres. Sisearhitektist ema ja kunstnikust isa andsid talle pliiatsid, pintslid ja suured paberid kätte juba 9 kuuselt, seega on värvidega mängimine olnud Mari-Liisi jaoks elu loomulik osa. Kuna enamus tema pere sõpru olid samuti loovinimesed, siis kasvas naine üles teadmisega, et kõik inimesed on väga loovad. Ta usub seda tänaseni.

Mari-Liis tahtis juba väikesest peale saada kunstnikuks. Kuna kõige rohkem meeldis talle joonistada, siis läks ta Eesti Kunstiakadeemiasse graafikat õppima. Õpetajatest mõjutasid Mari-Liisi kõige rohkem Vive Tolli ja Feliks Sarv. Oma eriala õppis ta lausa 6 aastat. See tähendas palju joonistamist, maalimist ja erinevate tehnikate tundmaõppimist. Õnneliku juhuse tõttu sattus Mari-Liis samaaegselt õppima jaapani keelt ja kultuuri vastloodud Humanitaarinstituuti. Rein Raua ja teiste heade lektorite loengud Aasia kultuurist olid põnevaks lisaks kunstiõpingutele. Just siis kohtus ta esimest korda jaapani budistlike mandalatega, millel oli oluline roll tema käekirja kujunemisel.

Tallinna Lauluväljakul viib ühismeditatsiooni läbi erikülaline Gurudev Sri Sri Ravi Shankar

Gurudev Sri Sri Ravi Shankar on inimväärtuste eestkõneleja, kõrgelt hinnatud vaimne juht ja maailma ühe suurima vabatahtliku humanitaarorganisatsiooni Art of Living asutaja. Üle 40 aasta on ta meisterlikult kohandanud iidseid tarkusi tänapäeva elu probleemide lahendamiseks.

Gurudev Sri Sri Ravi Shankar on rahvusvaheliselt respekteeritud rahu eestkostja ja humanist. Tema missioon ühendada maailm vägivallavabaks globaalseks pereks on inspireerinud miljoneid inimesi üle maailma avardama oma vastutusala ja töötama jätkusuutliku rahu suunas.

Tema teedrajava töö hulka kuulub alates 1982. aastast, võimsa hingamistehnika Sudarshan Kriya juurutamine. Sellest tehnikast on olnud kasu miljonitele inimestele, edendades sisemist rahu, vähendades stressi ja parandades üldist heaolu. Tehes need ajas tõestatud tehnikad kättesaadavaks kogu maailmas, on Gurudev ületanud kultuurilisi ja geograafilisi eraldusjooni, edendades ühtsust ja harmooniat enam kui 180 riigis.

Gurudev Sri Sri Ravi Shankar esineb igal aastal rohkem kui 40 riigis, kaasa arvatud sellistel kokkusaamistel nagu Maailmarahu tippkohtumisel New Yorgis, Maailma Majandusfoorumil Davoses ja Euroopa Parlamendi istungitel Strasbourgis. Ta on mitmekordne Nobeli rahupreemia nominant.