Reklaam sulgub sekundi pärast

Koosolek saunas! Miks mitte?!

Elamus SPA
Elamus SPA — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Koolituspäev ei pea olema igav ja kuiv. Teistsuguses keskkonnas peetud koosolek või koolitus võib osutuda väga produktiivseks ja ühendada meeskonda. Higistama ajavad eesmärgid saunalaval, saunarituaalide käigus sündivad kasumiideed ja koos karastunud meeskond – kõik need tugevdavad tiimivaimu ning on kasuks ka ettevõttele.

Saunas tulevad head mõtted

Saunas käimine aitab keha ja meeli turgutada. Ka kuum leilirituaal ei jäta kedagi ükskõikseks ja elamus on garanteeritud. Kuum saun, värskendav külm vesi, vihtlemine ja kõik emotsioonid, mis leiliga kaasas käivad, annavad hea tuju ja värskema pilgu asjadele. Elamus SPA elamuste juht Margit Kurn selgitab, et just saunameister ongi inimene, kes viib saunas erinevaid leilirituaale läbi.

Energilised ja südamest tulevad emotsioonid, mida saunameister saunas olles külastajatega jagab, on Margiti sõnul just see mis teeb rituaalidest midagi erilist. “Saunameistri amet ei ole töö, see on elustiil ja seda tööd tehes käib töö ja lõbu käsikäes. Saunarituaalid on selleks, et saunast väljudes oleksid külastajate nägudel erakordsed emotsioonid. Rituaalil osaledes peaks unustama kõik muu ja nautima sauna nii nagu eestlased seda juba sajandeid on teinud,” leiab ta.

Aufguss on saunarituaali stiil, kus kasutatakse õhuvoolu liigutamiseks rätikuid

Saunameistrid Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur käisid septembris Saksamaal Eestit esindamas ka ühel maailma parimal spaa- ja saunakeskuseid ühendava organisatsiooni Aufguss saunameistrite maailmavõistlusel. Aufguss on Saksamaalt alguse saanud saunarituaali stiil, kus kasutatakse õhuvoolu liigutamiseks rätikuid. Tänaseks on loodud ka Aufgussi assotsiatsioon, mis ühendab maailma parimaid saunakeskuseid. Praegu on seal 17 erinevat riiki – näiteks Jaapan, Kanada, Itaalia. Eestist kuulub Aufgussi assotsiatsiooni ainukesena Elamus SPA. Elamus Spa on Aufgussi organisatsiooni uus liige ja sellest tulenevalt oli saunameistritel au eelmisel aastal Eestit kui tugeva saunatraditsiooniga riiki tutvustada, aga mitte veel ametlikult võistelda.

Selleks, et Eesti saaks sügisel osaleda Aufgussi maailmameistrivõistlustel korraldatakse esmalt Eesti Aufgussi meistrivõistlused. Võistlusi tulevad Eesti meistrivõistlustele hindama kohtunikud välisriikidest, kes kuuluvad Aufgussi organisatsiooni.

Kohtunikud istuvad saunaetenduste ajal erinevates saunaosades – mõni istub üleval nurgas, mõni all keskel, kolmas kuskil mujal. See on vajalik selleks, et nad tunneksid kõige paremini seda, kuidas soe õhk ja aroomid jõuaksid nendeni. Samuti saavad kohtunikud pingsalt jälgida erinevatest nurkadest, kuidas saunameister oma tarvikuid hoiab, kuidas ta neid kasutab ja kuidas ta teeb rätitehnikat.

Aufgussi Maailmameistrivõistlused toimuvad igal aastal erinevas spaa-asutuses. Aastal 2024 toimuvad need Hollandis Thermen Bussloos.

Saunameistrid täiendavad ja koolitavad ennast kogu aeg

Saunameistri amet on aga ka väga vastutusrikas, Sellepärast täiendavad ja koolitavad saunameistrid end kogu aeg, et külastajatele parimaid saunaelamusi pakkuda. Margit toob välja, et saunameistril lasub peale elamuse pakkumise ka ülesanne jälgida, et kõik inimesed tunnevad end saunas hästi. Elamus SPA saunameistreid on koolitamas käinud näiteks Regionaalhaigla taastusarst dr Annelii Jürgenson.

Dr Jürgenson märgib, et sõltumata saunaliigist on nende tervendav ja positiivne mõju meie tugi- ja sidekudedele. Saunas lõdvestuvad lihased ning abi saame erinevate sidekudede venituste ja ülekoormuste puhu.  

Samuti pakub saun leevendust krooniliste liigeste -ja lihashaiguste puhul ning ka seljaprobleemide, närvipõletike ja käte närvivalude puhul. Luu -ja liigesehaiguste puhul peaks siiski saunajärgsete jahutusprotsessidega olema ettevaatlik, kuna need võivad haigust hoopis süvendada.

Otseselt mõjutavad saunaprotseduurid ka südame – ja veresoonkonda. Toimub veresoonte laienemine, langeb vererõhk ning pulss paraneb. Kogu selle tulemusena meie keha üldine verevarustus paraneb ning üleliigse soojuse ära andmiseks hakkame higistama.

Saunas peetavad koosolekud aitavad vähendada stressi

Füüsiline tervis on ilmselgelt üks olulisemaid asju elus, sest see võimaldab meil eluraskustega rinda pista, lisaks võib see meid muuta õnnelikuks, energiliseks ja aktiivseks. Saunas käimine on suurepärane viis füüsilise tervise hoidmiseks ka aasta külmematel kuudel. “Sagedased saunaskäigud võivad tugevdada immuunsüsteemi. Sauna kõrge kuumus aitab kehal luua rohkem valgeid vererakke, mis vastutavad põletike ja muude meie keha kahjustavate haigustega võitlemise eest. Keha muutub tugevamaks ja vastupidavamaks juba mõne saunaskäigu järel,” räägib elamuste juht Margit Kurn, kuidas saunas käimine aitab tiimiliikmetel tervemana püsida.

Saun ei mõju hästi mitte ainult füüsilisele tervisele, vaid ka vaimsele. “Vaimne tervis on sama oluline kui füüsiline tervis – see muudab meid keskendunumaks, edukamaks ning lõpuks ka õnnelikumaks. Saun on väga lõõgastav ja rahustav koht ning seega alandab oluliselt stressi taset. Me kõik teame, kui kahjulikult võib stress mõjuda täisväärtuslikule elule. Inimestel on pidevalt kiire ja kohustused ning erinevad pinged võivad vaimselt väga koormavaks osutuda. Saun on koht, kus võetakse aeg lõdvestumiseks ja puhkamiseks,” toob Margit välja, kuidas ühised saunas peetavad koosolekud või koolitused võivad meeskonnale kasuks tulla.