Reklaam sulgub sekundi pärast

NÕUANDEID, kas ja kuidas lapsele taskuraha anda

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe usub, et rahatarkust võiks hakata lapsele jagama võimalikult varakult. 4-6 on kindlasti selline vanus, kus saab juba hakata esimesi põhimõtteid õpetama. 6-10 on vanus, kus võib sellega juba suunatumalt tegeleda, sest mida nooremalt rahatarkusega kokku puutume, seda tugevamalt need käitumisharjumused meie alateadvuses salvestuvad.

Taskuraha suurusest on tähtsam see, mida laps sellega teeb

Arumäe rõhutab, et taskuraha suurusest on palju tähtsam see, mis sellest taskurahast edasi saab ja kuidas laps seda kasutama hakkab.

Lastele on oluline hakata maast ja madalast sellist mõtteviisi õpetama, et kõigepealt panna raha kõrvale iseenda jaoks ja siis teha kulutusi selle ühe kategooria või ühe purgi ulatuses, mis sinna on kogunenud.
 Taskuraha tuleks jagada kolme kategooriasse: kulutused, suured unistused/investeeringud tuleviku jaoks ja heategevus.

Lapsele rahatarkuse õpetamine algab lapsevanemast

„Lapsed ju peegeldavad seda, kuidas me ise käitume. Lapsed käituvad pigem mitte meie sõnade, vaid tegude järgi. On oluline, et lapsevanem ise oleks rahatark ja baasteadmised oleksid selged,“ ütleb Arumäe.

Ta lisab, et lapsi võiks võimalikult vara kaasata ka pere rahateemadesse, et nad saaksid raha olemusest aru, et see ei ole mingi asi, mis tuleb kuskilt tühjast õhust või mida saab lihtalt lõputus koguses ilusa küsimise peale kätte.

Kuidas ja mille eest taskuraha anda?

Taskuraha võib anda nädala või kuu kaupa. Selle saamiseks võiksid vanemad lapsi mingeid tegevusi tegema suunata, et lapsed saaksid aru, et raha ei tule lihtsalt niisama, vaid ikkagi teatud tegevuste tulemusena.

Taskurahaks sobib paremini sularaha, sest see on käegakatsutav, emotsionaalsem.

Kord kuus soovitab Arumäe lapsega vaadata eelmisele kuule tagasi ja arutada, palju sääste on kogunenud ja mille peale raha on kulunud. Kui tal on mingi suur unistus, mille jaoks ta raha kogub, saab teda suunata, kuidas vajalikku summat suurendada. Tagasivaade ja peegeldus vanemate poolt on oluline.