Reklaam sulgub sekundi pärast

Sporditipud: rämpstoidu tarbimine tekitab väsimust ja rasket olekut

Jekaterina Andrjuškova ja Tiit Kallavus
Jekaterina Andrjuškova ja Tiit Kallavus — FOTO: Erakogu

Liikumist seostatakse positiivse mõjuga vaimsele tervisele, enesehinnangule ja ka töövõimele. Treeningu juures mängib olulist rolli aga ka toitumine. Nimelt saab tervisliku toiduga toetada oma treeninguid ja füüsilisi saavutusi.

Tasakaalustatud toidulaud loob pinna tervislikule eluviisile

2023. aastal sügisestel Eesti Meistrivõistlustel Fitness Challenge`s absoluutarvestuses esimese koha saanud Jekaterina Andrjuškova tõdeb, et toitumine mängib treeningu juures olulist rolli, et kehal oleks piisavalt energiat ja vajalikke toitaineid, mis on olulised treeningjõudluse, lihasmassi ja taastumise tagamiseks.

Tasakaalustatud toidulaud aitab Andrjuškova, kes osaleb spordifestivalil „Kevad Battles“, sõnul saavutada mitte ainult häid tulemusi spordis, vaid loob ka pinna tervislikku elustiilile. „Minu toidulaual on esindatud igapäevaselt kõik viis toidupõhigruppi. Trennipäeva hommikutel on kindlasti süsivesikute osakaal toidus suurem. Valguallikana tarbin kõige enam kala, kana- ja loomaliha, kõiki piimatooted ja mune. Igale toidukorrale on lisatud rohkelt värskeid või muul moel valmistatud köögivilju. Teraviljatoodetest eelistan kõige rohkem riisi ja tatart, kuid maitsevad ka kartul ja makaronid. Rasvaallika lemmikuteks on avokaado ja pähklid. Toidulaualt ei puudu ka magustoit – näiteks  jäätis ja juustukook, mida võin endale nädalavahetusel lubada,“ räägib Andrjuškova oma toitumise kohta lähemalt.

Tulemuste saavutamiseks on vaja ka und ja puhkust

Andrjuškova toob välja, et tulemuste saavutamiseks ei piisa siiski ainult trennist ja toitumisest, vaid sinna juurde kuuluvad ka uni ja puhkus. Õige toitumine ja puhkus tagavad tema sõnul selle, et oleks piisavalt energiat ja jõudu treeningutel maksimaalselt pingutada. „Treeningute tsüklis on oluline progresseeruda sujuvalt, sest ülekoormus võib põhjustada vigastusi, mis viib treeningu efektiivsust alla. Samuti pärast pikemat treeningtsüklit anda mõnda aega kehale kergemat koormust taastumiseks,“ selgitab ta ja lisab, et olenevalt eesmärgist, võiks treenida mitmekülgselt: arendada nii jõudu, vastupidavust, tasakaalu kui ka painduvust erinevate treeningfaaside sees. „Kõike seda arvestades tuleb olla treeningutes järjepidev, et areng saaks toimuda.“

Rämpstoidu tarbimine tekitab väsimust ja rasket olekut

Ka Klubi Rammukoobas asutaja ning Eesti võistluste top 3 tasemel olev rammumees Tiit Kallavus, kes osaleb „Kevad Battles“ spordifestivalil, leiab, et toit mängib trenni tegemise juures märkimisväärset rolli. Ta toob välja, et süüa on talle meeldinud lapsest saadik ja ta naudib igat ampsu. Kallavus selgitab, et edukate rammumeeste rasvaprotsent on umbes 15-20% ja see annab päris suure võimaluse süüa palju ja kõike. „Minul on see rasvaprotsent kõike süües 18-20 vahel ja sellega olen väga rahul hetkel. Pigem üritan puhast kodu toitu süüa ja rämpstoidu liigne söömine kajastub ka mu trennis olevas enesetundes (puhitused, raske olek, väsimus jne). Tänapäeva rammumeeste alad on nii liikuvad, et 200 kg sportlastel ei ole enam nii suurt eelist kui 5-10 aastat tagasi.“

Trenni tegemine maandab stressi

Kuna Kallavuse igapäevatöö on arvuti taga ja seotud IT´ga siis füüsilist liigutamist vajab ta selleks, et vaim ja füüsis oleks tasakaalus. „Lisaks on trenni tegemine väga heaks stressi maandamiseks,“ lausub ta ja lisab, et hooajaväliselt teeb ta rohkem jõutõstmist, et hoida baasjõudu ning hooaja lähenedes tuuakse treeningplaani üha rohkem rammumeeste alasid sisse. „Mina naudin ühiseid rammumeeste trenne kõige rohkem. Hea seltskond koos võistlusmomendiga on hindamatu,“ leiab ta.