Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Liikumine kui elujõu võti! Leia endas jõud liikumiseks

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Personaaltreener Janika Koch-Mäe soovitab mõelda mõnele oma hobile või lemmiktegevusele, mida sulle väga teha meeldib. Seejärel kujuta ette, et sa ei saa seda enam teha. Kas pole mitte kurb? Ta toob välja, et ükskõik mida sulle teha meeldib, olgu selleks siis kudumine, tantsimine või raamatute lugemine – kõigi tegevuste aluseks on elujõud ja energia. „Kui sul ei ole piisavalt energiat, elujõudu ja sisemist rõõmu, siis ka nende hobidega tegelemine ei tule mitte kuidagi välja.”

Liikumine toidab elujõu ja energiaga ning aitab hoida tervist tugevana

Janika selgitab, et kui rääkida energiast ja elujõust, siis mõlemat genereerib igapäevane regulaarne liikumine. Ta tõdeb, et kuigi see kõlab uskumatuna, sest liikumine peaks energiat justkui ära võtma, siis tegelikult on asi vastupidine – liikumine annab hoopis energiat juurde. “Igapäevane regulaarne liikumine toidab sind elujõu ja energiaga ning tegelikult hoiab ka tervise tugevana ja keha töökorras. Kui meil on hea tervis ja meie keha töötab täisvõimsusel, siis meil ei ole ju ka probleeme.”

Inimene on loodud liikuma

Janika toob välja, et ilmselt on pea igaüks meist kuulnud väljendit, et inimene on loodud liikuma. Personaaltreener nõustub selle väitega ning lausub, et võrreldes saja aasta tagust ja praegust olukorda, siis inimesed liiguvad väga erinevas mahus. „Meie kehad ei ole tegelikult sellega kohanenud, et me enam nii palju liikuma ei pea ja saame alati autoga minna punktist A punkti B ning füüsilist tööd meil peaaegu üldse polegi. Mõnel päeval võib-olla pistad nina kümneks minutiks ainult õue ja kõnnidki ainult 1000 sammu.”

Kõige rohkem elustiili haiguseid on Janika sõnul seotud just nimelt vähese liikumisega. Liigesed, kõõlused, süda, hingamissüsteem, kopsud – kõik need probleemid on seotud sellega, et liigume liiga vähe. “Tuues siia veel ühe drastilise numbri, siis südame-veresoonkonna haigused ja üleüldse elustiilihaigused on Eestis ikkagi surma põhjus number üks. Selle peale tasub alati mõelda, miks me ikkagi liikuma peaksime. Selleks, et meil oleks energiat ja elujõudu piisavalt,” nendib ta.

Kui palju liikuda?

Personaaltreener toob välja, et on välja toodud väga erinevaid numbreid selle kohta, kui palju peaks igapäevaselt liikuma. Osad räägivad, et 7000 sammu ja osad jälle, et 10 000 sammu. Ta sõnab, et kui igapäevaselt teha vähemalt 7000 sammu, siis on see juba päris hea tulemus ja minimaalne, mis aitab hoida tervist. “Kõige lihtsam viis liikumiseks on näiteks kõndimine. Lisaks sellele, et toetad oma tervist selle liikumise ja kõndimisega, sa tegelikult toetad ka oma vaimset tervist. See on see võimalus päeva sees, kus saad korraks lülitada pea välja ja saad lihtsalt rahulikult liikuda. Saad minna metsa, kuulata metsakohinat, võib-olla kuulad oma lemmikmuusikat – see on nagu liikuv meditatsioon,” lausub Janika ja lisab, et seda on tänapäevase kiire elutempo ja natuke närvilise olustiku juures väga vaja. Seda aega, kus saad korraks olla oma mõtetega üksi - seda just jalutamine ja kõndimine pakub.

Leia endas jõud liikumiseks

Rääkides üleüldse spordist, siis Janika tõdeb, et regulaarse trenni tegemisega on tegelikult sama lugu nagu liikumisega – see aitab maandada ja leevendada stressi. Ta leiab, et võib-olla polegi esialgu vaja mõnda imetabletti või ravimit, vaid on vaja leida endas see jõud. Panna õhtul jope lihtsalt selga ja minna jalutama. “See võib olla kõige lihtsam lahendus. See on see mõte, mida võiksid iga päev kaasas kanda ehk, et ma liigun selle jaoks, et mul oleks energiat ja et mu elatud aastad oleksid võimalikult terved ja valuvabad.”

VIDEO: