Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Persoonibrändingu ekspert annab nõu, kuidas suvel oma digikuvandit mitte ära rikkuda

Olesija Saue
Olesija Saue — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Persoonibrändingu ekspert, juhtimiscoach ning raamatu „Bränd Nimega Sina“ kaasautor Olesija Saue toob välja, et meil kõigil on olemas oma digikuvand, mis töötab kas meie kahjuks või meie kasuks. Ta nendib, et suvel on väga kiiresti ning lihtsasti võimalik oma digikuvand aga ära rikkuda, sest unustame tihti ära, et meil ei ole enam eraldi professionaalset elu ja eraelu. Meil on sotsiaalmeedia, kus oleme 24/7 nähtav kõikidele oma kolleegidele, koostööpartneritele ja klientidele.

Millise mulje jätad oma fotodega vaba aega veetes?

Olesija selgitab, et kõige kiirem viis suvel oma digikuvandi ära rikkumiseks on siis, kui me ei mõtle selle peale, millise mulje jätame oma fotodega vabal ajal ning sõpradega aega veetes. Ta soovitab mõelda selle peale, et kas sooviksid, et seesama pilt, mille sotsiaalmeediasse postitad, oleks näiteks Delfi esikaanel. Kui sinu jaoks pole see probleemiks, võib pildi üles panna. Kui aga tekib probleem, siis võib-olla tasuks fotod hoopis endale jätta. „Väga tihti juhtub nii, et inimene pole muidu üldse digitaalselt nähtav, sest aega ei ole ja peab tööd tegema. Puhkuste ajal on aga järsku telefon käes, juhtub palju põnevaid asju ning järsku oled suvel väga nähtav. Tuleks siiski läbi mõelda, kuidas inimesed sellel ajal oma aega veedavad ja mis on nende jaoks oluline,“ lausub ta ja toonitab, et see ei tähenda siiski seda, et sotsiaalmeedias ei tohiks oma elu näidata, vaid tuleks alati mõelda sellele, et see on osa sinu professionaalsest kuvandist ja millised osad sinu eraelust võivad seda paremini esile tuua.

„Oma igapäevasest elust ja puhkusest saab palju ägedaid metafoore sisse tuua ja kui sa lingid neid oma professionaalse sõnumiga, siis see tegelikult rikastab sinu kuvandit ja annab reaalset väärtust ka teistele inimestele,“ selgitab ta.

Suvel tuleks näidata seda, mis paneb sul silmad särama

Küsimusele, milliseid postitusi ja sõnumeid sobib suvel jagada, vastab Olesija, et tuleks arvestada asjaoluga, et suvel võtavad inimesed enamjaolt siiski rahulikumalt, kas puhkavad või teevad vähem tööd. Sotsiaalmeedia on tema sõnul loodud aga siiski selleks, et inimesed hoiaksid just inimlikul tasandil omavahelist kontakti. „Suvel väga professionaalset sisu eriti Facebooki või Instagrami panna ei ole võib-olla kõige mõistlikum. Peab näitama iseennast ja seda, mis sul paneb silmi särama. Kui oled käinud looduses või saanud kokku ägedate inimestega, siis seda tuleks linkida sellega, mida sa professionaalselt teed. Siis on sellel mõju.“

Olesija toob välja, et igal pool on alati oluline see, et tuleks läbi mõelda, mida sa teed ja olla teadlik sellest, et sinu kuvand ja ka sinu digitaalne kuvand kujuneb igast pisikesest tükikesest, mida sa sotsiaalmeediasse paned. „Arvan, et see teadlik olek ja võib-olla ka see, et paned ennast sinu lugeja või jälgija olukorda, et kuidas sina näeksid iseennast seal teisel pool ekraani... See on võib-olla selline väga lihtne asi, mida igaüks saab teha,“ leiab ta.

Kuidas tuua kokku seda, mis on sinu jaoks oluline sellega, mis kõnetab ka sinu sihtgruppi?

Olesija nendib, et autentsus on digikuvandis ülioluline, aga peab aru saama sellest, et seal on kaks poolt. Esiteks on seal sina ise, sinu jaoks olulised asjad, sinu tõekspidamised ja teiselt poolt sinu kliendid ja koostööpartnerid. Kuidas siis tuua kokku seda, mis on sinu jaoks oluline sellega, mis kõnetab ka sinu sihtgruppi?

Ta räägib, et väga suur osa tööst on just iseenda sisse vaatamine ja läbi mõtlemine, mida tuleks jagada. „Autentsuse puhul on ka see, et sa võtad ennast vastu sellisena, nagu sa oled. Sa näitad seda, mis on sinu jaoks oluline ja sa ei otsi heakskiitu väljastpoolt. Arvestada tuleks aga sellega, et mismoodi sa mõjud. Sellepärast hästi tihti selliseid provokatiivseid asju ma ei soovitakski jagada, kui see just ei ole osa sinust. Igasugused poliitilised teemad sagedasti tekitavad väga suuri poleemilisi diskussioone ja üks väike kommentaar võibki jätta sellist muljet, mida sa tegelikult ei oleks tahtnud jätta.“

Olesija toob näitena välja oma 5- kuuse koera, kelle nimi on Joy Fur. Ta sõnab, et koerakest saab näha ka tema sotsiaalmeedias, küll aga sellistes kanalites, mis on loodud pigem erasuhtluseks. Ehk siis nii Facebookis kui ka Instagramis saab koera väga tihti koos naisega erinevatel kohtumistel näha. „See on osa sinust, mis teeb sind inimeseks. Ta on osa minu perest ja otseloomulikult inimesed, kellel on koer, neil on üks lisavõimalus samastuda minuga,“ lausub ta ja lisab, et alati tuleks aga arvesse võtta seda, kust jookseb piir professionaalsuse ja personaalsuse vahel. Näiteks ei võtaks Olesija koera kaasa koolitustele. Seda sellel põhjusel, et soovib ise olla 100% kohal ning tahab olemas olla nende inimeste jaoks, kes koolitusele tulid.

„Aga sellistel vabamatel hetkedel ja kohtumistel, miks mitte. Ehk siis professionaalsuse ja personaalsuse tasakaal on ülioluline ja otseloomulikult see sõltub ka sellest kanalist ja platvormist, kus sa tegutsed. Kui me võtame LinkedIni, siis see on täiesti okei, et sa räägid seal ainult professionaalses võtmes, ka suvel. Ja sinu personaalsus tuleb sellest välja, et sa räägid läbi oma väärtuste prisma. Räägid oma lugusid, mis on seotud sinu tööga ja sinu professionaalse karjääriga,“ selgitab persoonibrändingu ekspert.

Kes oled sina inimesena?

Ta sõnab, et kui rääkida aga nendest samadest asjadest näiteks Facebookis ja Instagramis, kus inimesed veedavad vaba aega oma tuttavate ja sõpradega, siis tuleks arvestada ka sellega, et nad ei ole ehk nii huvitatud sellest, mida sa professionaalselt teed. „Nad on huvitatud sellest, kes sa inimesena oled, mida sa märkad ja sellised rõõmuhetked ja ägedate asjade märkamised just suvel on minu meelest väga hea viis, kuidas olla pildis. Olla pildis autentselt nii, et inimesed ei unusta, kes sa oled

 ja naudid seda, mida sa teed ja jagad seda teistega.

Kindlasti ei tasuks seega sotsiaalmeediast suvel eemale hoida, vaid tasub oma digitaalse kaksikuga ka siis tegeleda. Selleks on olemas palju võimalusi ja ehk just selline iseenda sisse vaatamine ja uute asjade planeerimine on suvi ideaalseks ajaks.“

VIDEO: