Reklaam sulgub sekundi pärast

Savi – ime loodusest enesest

Savi on tõeline imevahend – see on hinnatud nii tervishoius kui ka ilumaailmas. Pole vist teist nii mitmekülgset ainet, millel on nii palju kasulikke omadusi. Buduaar heidab pilgu savi imelistele võimetele ning kasutusvõimalustele.

Savi on tõeline imevahend – see on hinnatud nii tervishoius kui ka ilumaailmas. Pole vist teist nii mitmekülgset ainet, millel on nii palju kasulikke omadusi. Buduaar heidab pilgu savi imelistele võimetele ning kasutusvõimalustele.

 

Savi imepärased võimed

Savi kasutati kosmeetilisel otstarbel juba muinasajal, sellest valmistati kreeme ja maske ning tehti näole, kätele ja teistele kehaosadele kompresse. Kõige levinum selles vallas on valge savi, mida kasutati esimest korda 1712. aastal Kao-Lingi provintsis Hiinas. Savi põhiline hea omadus on absorbeerimisvõime, lisaks sellele on savi tervendava ja sügavpuhastava toimega. Seda on võimalik kasutada loodustoodetes – näomaskides, koorivates kreemides, mähistes, seepides ja teisted sarnastes toodetes. 

Savil on ka väga tugevad raviomadused. See vähendab põletikku, tõmbab välja haiguslikud ja mädased ained ning puhastab haavandeid. Suurepäraselt aitab savi pea- ja seljavalude, põletike, paisete ja traumade korral. Savil on ka puhastav toime. Seespidiselt kasutatakse savi organismi puhastamise ja mineraalidega varustamise eesmärgil. Eestis leiduv savi kuulub illiit-perekonda, mida kasutatakse peamiselt tööstuses. Seespidiselt ei ole seda soovitav kasutada. Vähesed teavad ka seda, et savi baasil valmistatakse puudrit ning tänu absorbeerivatele omadustele on see leidnud kasutamist ka toiduainetööstuses, näiteks puhastatakse savi abil taimeõli.

 

Millest savi koosneb?

Savi on loodusvara ning asub maapõues. Lisaks omadusele vabu radikaale siduda, sisaldab ta ka suures koguses elutähtsaid mineraalaineid – üle 56 erineva mineraali ning mikroelemendi, mida organism kergelt omastab. Savi ei kogu endasse mitte ainult päikese, vaid ka õhu ja vee elustavat magnetismi. Tema magnetjõud mõjutab ka teisi elemente. Savi väga tugevat antibakteriaalset toimet kinnitab tõik, et savi sisaldab raadiumi, mis kõrvaldab meie organismist kõik roiskuva ja keharakke kahjustava.

Raadium on savi komponentidest kõige radioaktiivsem ja tugevaima toimega element. Saviga ravimisel saab organism seda elementi puhtal kujul, loomulikus olekus ja organismile vajalikes annustes. Tänu radioaktiivsusele on savi parim looduslik sterilisaator. Erinevalt keemilistest antiseptikutest, mis hävitavad peale mikroobide ka terveid rakke, tugevdab savi mikroobe ja nende mürke kõrvaldades organismi immuunsust, aitab tal võidelda nakkuse vastu, uuendab rakke ja annab neile jõudu vananemisest tingitud kahjustustele vastu seista.

Peale raadiumi sisaldab savi veel paljusid inimorganismile vajalikke sooli ja mikroelemente, nagu fosfor, lämmastik, raud, kaltsium, magneesium, kaalium, räniühendused.

 

Savi liigid

Savi on umbes 40 liiki. Neist tuntuim on valge savi ehk kaoliin, mida tarvitatakse farmakoloogias ja keemiatööstuses, parfümeerias ja meditsiinis.  

Valge savi on eriti rikas mineraalainete poolest, seda kasutatakse paljudel erinevatel eesmärkidel. Tänu oma raviomadustele ja pehmusele on valge savi levinud kosmeetikas ja farmakoloogias. Valge savi on ideaalne näomaskide tegemiseks ning see on kõige õrnem koorija, seega sobib tundlikule ja eriti kuivale õrnale nahale. Valgel savil on kattev ja absorbeeriv toime ning seda kasutatakse põletuste, haudumuse, haavandite ja teiste nahahaiguste puhul.

Rohelise savi pulber on sageli rasusele nahale mõeldud näomaski koostises, sest see stabiliseerib rasu eraldust ja puhastab nahka. Pulber sisaldab mitmeid mineraale: oksiide, magneesiumit, kaltsiumit, kaaliumit, dolomiiti, mangaani, fosforit, vaske ja seleeni. Rohelisel savil on ka põletikuvastane ja valuvaigistav toime, seega sobib see saviliik hästi lihasvalu, tursete, artriidi ja reumaatiliste haiguste raviks. Kosmeetikas on hinnatud rohelise savi võime stimuleerida vere- ja lümfiringet, eemaldada surnud naharakke ja tugevdada sidekude, mis tagab nahale värske, sileda, särava ja pehme väljanägemise.

Punasel savil on kooriv toime. Seda soovitatakse kasutada normaalse näonaha puhul maskide, seepide ja muu kosmeetika koostises. Punane savi aitab siduda hapnikku nahas ning puhastab ja hooldab. Punane savi on tõhus abimees rosaatsea, ärrituse, punetuse ja naha suurenenud tundlikkuse puhul. Eemaldab nahalt ketenduse ja sügeluse. Aitab vananemise ning kuiva ja dehüdreeritud naha korral. Parandab vereringet, on kõrge rauaoksiidi- ja vasesisaldusega. 

Kollasel savil on samuti kooriv toime. See sügavpuhastab nahka, stimuleerib vereringet ja eemaldab surnud naharakud. Samuti toniseerib see nahka ning muudab naha siledaks ja säravaks. Kollane savi aitab ka akne korral, samuti rikastab nahka hapnikuga ja annab sellele terve väljanägemise, eemaldab toksiinid ning kõrvaldab tselluliiti. Kollane savi on tõhus hooldus rasusele nahale. 

Roosat savi peetakse sobivamaks kuiva tundliku naha pehmendamiseks ja puhastamiseks ning sellest tehakse näomaske ja kehakoorijaid.

Helesinine savi on toonilt pigem valge ning see on kõige pehmem. Sobib noorele tundlikule nahale. See savi imab lõhnu, olles seega ideaalne näiteks deodoreeriva puudrina. Helesinist savi kasutatakse ka näomaskide tegemiseks ja kuivšampooni valmistamiseks. 

Rhassoul-savi on Marokost pärinev toitaineterikas kosmeetiline savi. Seda kasutatakse paremates spaades teraapiliste iluprotseduuride läbi viimiseks. Rhassoul-savil on suurepärane imamisvõime, mistõttu peetakse seda väga efektiivseks nahapuhastajaks, aidates eemaldada nahalt mustust, toksiine ja pooridesse kinni jäänud rasu. Rhassoul-savi sobib ideaalselt kasutamiseks seebi, igapäevase näopuhastusvahendi, näo- ja kehamaski ning šampoonina. Kuna Rhassoul-savi sisaldab rohkem räni, magneesiumit, kaaliumit ja kaltsiumit kui ükski teine savi, peetakse just seda kõikide kosmeetiliste savide seas kõige paremaks naha toitjaks. See mitte ainult ei puhasta nahka, vaid toidab seda ka mineraalidega. See puhastab ja viib kehast mürgid välja, tervendab psoriaasi ja aknet. Rhassoul-savi vähendab tunduvalt naha punetust, muudab selle puhtamaks ja klaarimaks, tõstab naha elastsust, eemaldab rasu, surnud naharakud ning parandab märkimisväärselt naha tekstuuri.

Kaltsiumbentoniit on maailmas väga haruldane ja harvaesinev savi. Looduse ülim antioksüdant kaltsiumbentoniit suudab vabad radikaalid neutraliseerida. See savi aitab parandada ka vereringlust ning tasakaalustada keha happelist-aluselist keskkonda ehk pH-d. Seda savi on väga hea kasutada ka seespidiselt organismi parandamiseks ja puhastamiseks.

 

Savi kosmeetikas

Savi kasutatakse maskide, seepide ja puudrite valmistamiseks. Tänu savi poorsele struktuurile on see suurepärane absorbent, mis imab väga hästi ja tänu sellele on savi kasutusel näohooldusvahenditest kõige rohkem näomaskides. Sageli rikastatakse savimaske puuviljahapetega, mis omakorda lisavad tootele lisaväärtust mõjutades näonaha rakkude elastsust. Isetehtud savimaske saab kombineerida erinevate looduslike õlidega ja ravimtaimedega. Orgaanilised taimeõlid ja lilleveed varustavad nahka vitamiinide ja kasulike rasvhapetega, savi mineraalidega. Sel viisil saadakse mask, mis puhastab sügavuti ja varustab naha kõigi vajalike toitainetega. Saviseep koorib nahka hellalt, eemaldades surnud rakud ning muudab naha pehmeks. See annab nahale palju eriliselt kasulikke mineraale, samal ajal sügavpuhastades nahka ja elavdades ainevahetust. Seep aitab kehal jääkainetest vabaneda, võideldes näiteks tselluliidiga. Tänu antibakteriaalsetele omadustele kasutatakse savi vistrike ja akne korral. Puhast Eestimaist sinisavigi on kasutatud seebina – sel teatakse olevat nii liigesevalu eemaldavaid omadusi kui suurepärane puhastamisvõime. Kosmeetikumide valmistamiseks kasutatakse siiski maailma savisortidest vaid valitud ning puhastatud ja kontrollitud sorte.  

 

Savi raviomadused 

Lisaks eelmainitud põletikuvastasele ja haavu puhastavale toimele ning pea- ja seljavalu leevendavatele omadustele aitab savi ja sisehaiguste korral. See neelab kõik sisemiste mürkainete liigid ning teeb kahjutuks ja väljutab patogeensed mikroobid. 

Vahel hakkab kompressiks kasutatud savi vastikult haisema – haigus on selle sisse kandunud. Haigele kohale pandud savikompress toimib nagu elustav magnetvihm, mis annab elundile jõudu ja tervist ning kõrvaldab kõik tõvestava ja ebanormaalse.

Seespidisel tarvitamisel võib täheldada sedasama: maos ja soolestikus kogub savi endasse mürgid ja mikroobid, teeb need kahjutuks ja väljutab organismist. Savi omadus neelata mürgiseid ja toksilisi aineid on tõestatud ka laboratoorsete katsetega. Sissevõetava savi hulk sõltub organismi vajadustest. Savi ei ole kahjulik, kuid võib erandjuhtudel esile kutsuda ebameeldiva reaktsiooni. Kui on magu nõrk, tuleb esialgu juua väga lahjat lahust. Kasulikum on savi võtta hommikul, kohe pärast ärkamist. Alati tuleks seda teha enne sööki. Pärast hommikust savivõtmist ei maksa palju süüa. Kui savi tarvitamine kutsub esile kõhuvalu, tuleb savi mõneks ajaks asendada lahjendatud sidrunimahlaga. Savivett võib ravi otstarbel juua mitu kuud või isegi aasta, kuid on otstarbekas pidada aeg-ajalt vahet, et magu saviga liiga ära ei harjuks. Savi tarvitamise ajal soovitavad tervendajad hoiduda teistest ravimitest: pole mõtet ravida end saviga, et vabastada organismi mürkidest, küllastades seda samal ajal uute mürkidega. Savi on soovitav hoida võimalikult sageli värske õhu ja päikese käes – las see kogub päikesekiirgust.

 

Kompressid ja mähised

Savimähised ja -kompressid tehakse linasest või puuvillasest riidest ning kaetakse villase riidega. Mähised niisutatakse savivees ning tagajärjena alandavad need palavikku ja rahustavad närve. Saviveele võib lisada purustatud küüslauku, palderjani, saialille, piparmündi või muude ravimtaimede teed, naistepuna, eukalüpti ja muid ravimtaimi sõltuvalt mähise otstarbest. Mähiseid tehakse paar korda päevas ning peal hoitakse neid vastavalt ravi eesmärgile 10, 30 või kuni 60 minutit. Savikompressi tehakse samuti paar korda päevas lähtuvalt ravi eesmärgist. Kompressi jaoks tuleks teha paksem savitõmmis. Mass peaks olema küllalt tihe, et see laiali ei valguks, ning nii sile, et liibub hästi ihule. Laota mass haigele kohale ühtlaselt laiali ja kata riidega, hoia kompressi peal kaks-kolm tundi ning siis loputa maha või hõõru niiske rätikuga. Savikompressidega võib ravida mitmeid haigusi – olgu need välised või sisemised. Samas ei tohi unustada, et tervenemine nõuab ka tervislikku toitumist.

 

Kuidas savi kasutada ja kust seda leida

Meil müüdavad savipulbrid on peeneteralised, aastatuhandeid laagerdunud vanadest mineraalidest jahvatatud pulbrid. Savi müüakse enamjaolt pulbrina ning sellest saab ise valmistada näomaske, seepe, koorijaid ja vannipulbreid. Ravi eesmärgil ei tohi savi soojendada. Seda tuleb kasutada ainult külmalt, sest savi pannakse põletikulisele ehk kuumale kohale. Soojendatud savi kaotab mõju. Jaheda saviga kokkupuutumine aga suurendab haige koha elujõudu. Samuti ei tohi savimaski, -mähise või -kompressi tegemisel olla kontaktis metallist esemetega, muidu kaotab see oma kvaliteedi. Koos veega moodustab savi plastilise massi, mis liibub hästi ihule. Kuna savi iseloomustavad suur soojusmahutavus ja halb soojusjuhtivus, annab nahale pandud savi soojust välja pikkamisi ning selle füsioloogiline toime on analoogiline mudaraviga. 

Valmistoodetest on kodumaisel turul olemas päris suur kaubavalik alates šampoonidest, koorijatest, hambapastadest, maskidest kuni dušigeelide ja seepideni. Tuleb vaid osata neid leida veebipoodidest, tervise- või ökokauplustest ja apteekidest. 

 

 

 

Tekst: Gaida Talu

Lugu on ilmunud ajakirjas Buduaar Shopping, talv 2012

[gallery ids="1997077"]