Reklaam sulgub sekundi pärast

TALVINE NAHAHOOLDUS – kuidas tulla toime kuiva nahaga?

Buduaar

Kuiv nahk on talvises kliimas levinud probleem.

Kui oled külmemal perioodil tundnud, et nahk kuivab ja sügeleb, siis tasuks oma nahahooldusrutiin üle vaadata ning valida välja niisutavad tooted. Kuid mis on kuiva naha põhjused ning millist nahahooldust kuiv näonahk vajab? Kuiva naha põhjused
  • Naha seisukord väljendub paljuski selles, milline on meie toitumine ja elustiil. Nahk muutub kuivaks, kui me ei tarbi piisavalt vett või toitume halvasti. Stress ning ebakvaliteetne ja lühike uni on samuti olulised tegurid, mis tekitavad naha kuivust. Seega esimene samm enne nahahooldustoodete välja valimist oleks analüüsida oma käitumist ning vajadusel muuta elustiili.
  • Naha kuivusele aitab kaasa valede toodete kasutamine. Nahahooldusvahendeid tuleks valida oma nahatüübi järgi. Näiteks üks levinuim viga, mida nahahoolduses teha, on valida kombineeritud nahale liiga rasvane kreem. Kombineeritud nahk vajab kergesti imenduvaid kreeme, et vältida akne tekkimist. Kui sa ei ole oma nahatüübis kindel, siis selle osas oskab nõustada kosmeetik või nahaarst.
  • Liigne koorimine ja kuivatamine ei tee kellelegi head. Hea reegel on, et peale pesemist tuleks nahka toonikuga niisutada, et taastada loomulik pH tase. Samuti ei tasuks teha koorivaid ja happelisi maske liiga sageli ning vältida kuivatavaid seepe.
  • Suur kaal naha heaolus on ka kliimal. Külm kliima kahjustab nahka ning tekitab kuivust huultel ja kätel. Samuti on talvisel ajal rohkem riideid ja sünteetilise materjale keha vastas, mis samuti nahka kuivatab. Hea näide on siinkohal näiteks sünteetilised sukkpüksid, mida paljud naised kannavad.
  • Keskküte ja konditsioneeritud õhk.
Kuidas tulla toime kuiva nahaga? 1. Vali ilma lõhna-, värvi- ja säilitusaineteta tooted Kui nahk külmemate ilmade saabudes kuivemaks muutub võib tekkida allergia toodete vastu, mis soojemate ilmade korral on nahale sobinud. See on tingitud nahabarjääri häiretest, mis allergeene kergemini ligi lasevad. Eelkõige on allergiat ja tundlikkust põhjustavateks ühenditeks lõhnaühendid. Lisaks sünteetilistele parfüümidele kuuluvad siia alla ka looduslikud eeterlikud õlid. Tähelepanu tuleks pöörata ühenditele nagu linalool ja limonene, mis on küll looduslike eeterlike õlide komponendid, aga võivad sarnaselt sünteetilisele parfüümile olla sagedaseks allergeeniks. 2. Väldi alkoholi baasil valmistatud kosmeetikat. Kui pärast näo puhastamist tunned, et nahk kisub või ilmutab teisi kuivuse märke, siis on aeg vahetada puhastusvahendit. Näiteks alkoholiga tooniku saab kergesti vahetada välja loodusliku variandi vastu ning kasutada naturaalset lillevett. Tuleks aga eristada nahale kasulikke alkohole,  milleks on pika ahelaga alkoholid (nt cetearyl alcohol) on eraldiseisev ühendite rühm, mida aetakse sageli segi kahjulike alkoholidega. Kui lühikese ahelaga alkoholid (etanool, isopropüülalkohol) on nahale kuivatava ja ärritava mõjuga, siis pika ahelaga alkoholid käituvad kui niisutajad ja emulgaatorid. 3. Koori nahka õrnalt  Teralised koorijad ehk mehaanilised puhastusvahendid võivad põhjustada sarvkihi kahjustusi ja tekitada nahaärritusi. Mehaanilisi koorijaid ei soovitata kasutada nahaseisundite puhul, nagu punetav veresoonte laienditega nahk, akne ja rosaatsea ning juba kahjustunud või kuiv nahk. Kuiva naha korral tuleks eelistada madalas kontsentratsioonis alfahüdroksühappeid (nt piimhapet) sisaldavaid kreeme, mis õrnalt nahka koorivad. 4. Kasuta sobiva pH-ga puhastustooted Nahahooldustooted peaksid toetama naha loomulikku pH-d ning soovitatav toodete pH peaks jääma vahemikku 4,5-6,2. Kosmeetikatooted ja pesemisvahendid, mis muudavad naha pH-d aluselisemaks, eemaldavad nahalt kaitsva lipiidkihi. Selliselt võivad mõjuda erinevad seebid ja tugevad detergendid, mis sisaldavad näiteks naatrium laurüülsulfaate (SLS) ning neid tasuks vältida. Millest peaks koosnema niisutav toode? Oklusiivsetest ühenditest (nt taimeõlid) – need tekitavad naha pinnale õhukese lipiidkihi, vältides aurumisest tingitud veekadu ja suurendades sarvkihi veesisaldust. Humektantidest (piimhape, hüaloroonhape, glütseriin jms) – need lisavad vett sarvkihist väljaspoolt ja soodustavad vee peetumist sarvkihis kompenseerides keskkonna- või sisemistel mõjutustel vähenenud nahka niisutavate faktorite osakaalu. Piimhappega toode on kuivale nahale soovituslik ka ketenduse eemaldamiseks. Sarvkihi kehaomastest lipiidest ja nende sünteesi aktiveerivatest ühenditest – need aitavad taastada naha loomulikku kaitsebarjääri.