Reklaam sulgub sekundi pärast

MIDA TEHA, KUI hääl läheb ära?

Meie hääl on nagu akustiline visiitkaart – teised inimesed tunnevad meid ära näo ja hääle järgi. Just hääle kõla ja tämber annavad igaühele meist isikupära ja veetluse. Paljude inimeste, näiteks õpetajate, lektorite, näitlejate ja müügimeeste jaoks on hääl nende kõige olulisemaks töövahendiks. Mida teha, et säiliks hääle tervis?

Kas hääl on lihtsalt soe õhk?

Tehnilises mõttes on hääl tõesti vaid õhuvool, mida vormitakse ja muudetakse selliselt, et tekib heli. Hääle tekitamisel etendab olulist rolli kõri, mis asub hinge- ja söögitoru ühenduskohas. Selles limaskestaga kaetud elundis asuvad kaks häälepaela. Puhkeolekus on häälepaelad tihedalt suletuna teineteise kõrval. Kõneledes nende vaheline pilu avaneb ja nad hakkavad kopsudest tuleva õhuvoolu mõjul suure sagedusega vibreerima. Häälepaelad võivad vibreerida mitusada korda sekundis. Sellisel viisil tekivad helid, mida võimendatakse ja vormitakse kõneks meie hääleaparaadis – neelus, suus ja ninas.

Miks hääl muutub kähedaks?

Kogu hääleaparaati ehk suuõõnt ja kurgupiirkonda katab limaskest, mis hoiab suu ja kurgu niiske. 

Külmetushaiguste korral limaskest aga kuivab, läheb turse, punaseks ja põletikuliseks. Hääleaparaat viiakse tasakaalust välja ning tekib häälekähedus. 

Sama juhtub inimestega, kes peavad igapäevaselt palju rääkima: neelu ja kõri limaskesta kattev õhuke sekreedikiht kaob, limaskest muutub üha kuivemaks ning kahjustub. 

Ka välismõjud võivad limaskesti ärritades põhjustada häälekähedust. See puudutab näiteks inimesi, kes puutuvad tööalaselt kokku gaaside, mürgiste aurude, peentolmu või muude saasteainetega. Samasugune mõju on ka sigaretisuitsul. 

Oluline on meeles pidada, et kõlava hääle tekkel ja säilitamisel on kogu kurgupiirkonda kattev niiskuskiht otsustava tähtsusega ning ei tohi sealt kaduda.

Kuidas häälekähedusest võitu saada?

Kui hääl on kähe, tuleks oma hääleaparaati säästa, et vältida täielikku häälekaotust. Rääkida tuleks võimalikult vähe ning hoiduma peaks ka sosistamisest, kuna see pingestab häälepaelu veelgi.

Allpool on toodud mõned nõuanded häälekäheduse leevendamiseks.

Juua tuleb palju. Õige oleks juua ligi kaks liitrit päevas, et limaskest ja häälepaelad oleksid korralikult niisutatud. Juua tuleks magustamata jooke, vältima peaks ka hapusid, liiga külmi ja kuumi jooke.

Õige toitumine hoiab häält. Häält mõjutab isegi söök. Enne olulist «kõnesündmust» ei tohiks süüa vürtsikaid toite, mis võivad limaskesti ärritada. Õigem oleks eelistada kerget ja mahedat einet, näiteks suppi või aurutatud köögivilja kalaga.

Vältida tuleb tugevat köhatamist. Tugev köhatamine kurnab häält, kuna häälepaelad põrkuvad siis teineteise vastu täie jõuga. Kui kähedus vaevab, tuleks pigem juua mõni lonks vett. Kerge köhatlemine on häälele palju parem kui tugev köhimine.

Vaikimine on kuld. Häälekaotuse ja käheduse korral tuleb lähtuda põhimõttest, et vaikimine on kuld: püüdke võimalikult vähe rääkida. Intensiivne rääkimine koormab häälepaelu veelgi ning takistab nende paranemist.

Hüaluroonhape toob hääle tagasi. Parimaks vahendiks häälekäheduse korral on apteekides saadaolevad GeloRevoice® kurgutabletid. Imemisel vabaneb tablettidest hüaluroonhape, mis seguneb süljega ning jaotub ühtlase kihina üle kogu suuõõne ja kurgu limaskesta pinna. Hüaluroonhape niisutab limaskesti, kaitseb neid täiendava ärrituse eest ja aitab neil paraneda. Selle tulemusel taastub hääl kiiresti ja häälekähedus kaob.

GeloRevoice® kurgutabletid – esmavalik häälekäheduse korral!