Reklaam sulgub sekundi pärast

“Rahaliselt mees katab kõik kulud, aga viimastel aastatel on ta hakanud naise suhtes häirivalt käituma … .”

Karin Karu

suhtemured
suhtemured — FOTO: 123rf.com

Paarisuhted ei ole kunagi mustvalged ning erimeelsusi tuleb ette igas suhtes - oluline on see, kuidas neid erimeelsusi lahendatakse.

Mida aga teha olukorras, kus mees on äkitselt hakanud naisega ebameeldivalt käituma?

Esitasime psühholoog Helena Talihärmale üsnagi levinud paarisuhte situatsiooni ning palusime tal anda oma professionaalne arvamus, kuidas sellises olukorras käituda. 

Olukord: mees ja naine on koos olnud 10 aastat. Rahaliselt mees katab kõik kulud, aga viimastel aastatel on mees hakanud oma naise suhtes häirivalt käituma. Näiteks viskab kodus musti sokke maha ja eeldab, et naine koristab need ära. Ei taha enam naisele riideid osta, naine peab temalt nüüd raha küsima, see tekitab ebamugavust. Naine tööl ei käi, aga hoiab kodu korras, teeb ise süüa. Mida teha, et mees naisega uuesti austusväärselt käituma hakkaks?  

Helena analüüs antud situatsioonile:

"Loen kirjast, et mees käib tööl ja katab suhtes kulude osa, naine hoiab kodust majapidamist. Kui selline olukord on olnud kokku lepitud 10 aastat tagasi, mil suhe algas ja nüüd on selles ebakõlad tekkinud häiriva käitumise näol naise suunal, siis peaksid mõlemad maha istuma ja kokkuleppe üle vaatama ning seda vajadusel uuendama.

Kui aga tegemist on libisemisega, ehk kodune elu on suhte algusest saadik sel moel toimuma hakanud, aga nüüd on meespool avastanud, et talle sedasi ei sobi, oskamata seda väljendada muud moodi kui oma sokke lohakile jättes ja rahakraane naise jaoks koomale keerates, siis tuleks samamoodi suhtealased kokkulepped üle vaadata. Kui neid aga pole varasemalt olnudki, siis tasuks need luua.

Austus on mõne jaoks midagi, mis tuleb välja teenida. Mõne jaoks on see aga inimlik baasväärtus, mida ilmutatakse kõikide vastu seni kuni see reedetakse. Kirjeldatud olukord näitab ilmekalt, miks on vaja enne suhtesse minekut omavahel olulised väärtused üle rääkida. Nendeks on austus, raha, seks, elukoht, laste saamine, laste kasvatamine, vaba aja veetmine, saadud diagnoosid, vabadus, karjäärialased ja muud unistused ning veel kõik see, mida oluliseks peetakse. Armastusest üksi ei piisa. Kui nende teemade adresseerimine tundub omavahel võimatu missioon, tasub otsida pereterapeut, kes on neutraalne osapool ja kelle abiga saavad tundlikud teemad oskuslikult ja rahulikus õhkkonnas lahendatud."

Helenal on magistrikraad psühholoogias ning käesoleval aastal alustas ta oma kümnendat tööaastat, olles ühtlasi ka pereterapeudi väljaõppes.