UNISTUSTE AMET: saatejuht Jürgen Pärnsalu

Buduaar

Telekast vaadates tundub, et saatejuhil on nii põnev töö! Nii lihtne, lõbus ja vaba. Saad rääkida erinevatel teemadel nagu sport, kuulsused või mitmesugused põnevad päevakajalised lood. Aga kas kõik on ikka nii lihtne, nagu telekast paistab? Buduaar Teenile tutvustas saatejuhi ametit Jürgen Pärnsalu, kes on tuttav nii „Padjaklubi” fännidele, „Duubli” vaatajatele kui ka Star FMi raadiokuulajatele.

Millised oskused ja teadmised peavad saatejuhil olema?

Teles olen ma saatejuht olnud suhteliselt vähe aega ja eks ma ka alles arenen. Aga üldiselt peaks vist saatejuhil olema oskus ennast väljendada. Oskus kuulata. Peab olema uudishimulik ja laia silmaringiga. Üks oluline oskus on ka meeskonnas töötamine.

Kuidas leidsid tee saatejuhi ametini?

Mina tegelikult õppisin ülikoolis tele- ja raadiorežii eriala. Kooli kaudu sain tööle raadiosse uudiseid lugema ja sealt aastaid hiljem ka saatejuhiks. Teletöö tuli ka selle kaudu, et olin juba raadios saatejuht olnud.

Milline näeb välja sinu tavaline tööpäev?

Minu tööpäev algab väga vara, kuna teen raadios Star FMi hommikuprogrammi. Ärkan umbes kell viis. Kui raadiohommik on läbi, siis algab koosolek tele poole peal: teemade otsimine ja arutamine ning saate ettevalmistamine kuni selleni, et õhtul on eeter. Umbes kell 21 olen kodus ja siis varsti magama.

Mis on sinu ameti juures kõige raskem?

Kõige raskem ongi see varahommikune ärkamine. Sellega vist ei harju kunagi ära. Samas, kui teed seda, mis meeldib, siis ega väga raske polegi. Tuleb lihtsalt nautida.

Mida oma töö juures kõige enam armastad?

Mulle meeldivad inimesed minu ümber, kellega ma koos töötan. Meeldib, et saab palju huvitavat teada ja käia kohtades, kuhu ilmselt muidu ei satuks. Meeldib see väike ärevus enne otse-eetrit ning see, et meil on enamasti kogu aeg lõbus ja saab palju naerda.

Millised ülesanded on saatejuhil?

Saatejuhi ülesanne on teada, kellele konkreetset saadet tehakse, ning sellega arvestada. Ülesanne on täita ühist eesmärki, mis on püstitatud. Ma arvan ka seda, et saatejuht peab olema vaatajale või kuulajale hea kaaslane, kellega ta ikka ja jälle kohtuda tahab.

Mida pead oma suurimaks ametialaseks saavutuseks?

Ma pole sellele kunagi mõelnud, et mis on see kõige suurem saavutus. Ega ma kümme aastat tagasi poleks osanud arvata, et hakkan televisioonis otsesaadet tegema. Seda võib saavutuseks vist nimetada küll. Samamoodi on minu jaoks ühe suure unistuse täitumine ka see, et saan Eesti ühe populaarseima raadiojaama hommikuprogrammi teha. Saavutus on kuidagi nii suure kaaluga sõna, et ei teagi, kuidas seda mõõta.

Mis on olnud kõige lõbusam või naljakam seik sinu saatejuhi karjääri jooksul?

See on kõige raskem küsimus. Eks neid väikseid seiku on olnud küll, aga mingeid väga suuri prohmakaid pole ette tulnud. Ükskord oli meil raadios külas mees, kellel oli kaasas boamadu. Madu, kes küll alguses väga aktiivne ei olnud, virgus mingil hetkel ja hakkas samal ajal mööda mikrofoni minu poole roomama, kui ma eetris uudiseid lugesin. Otse-eeter katkeda ei saa ja seepärast tuli paar minutit maoga tõtt vaadata. Kõik lõppes siiski sõbralikult.

Sa teed tööd ka raadios. Kumb meeldib rohkem, kas raadio- või teletöö?

Raadio- ja teletööd on raske võrrelda. Eks nad on ikka erinevad. Mulle meeldivad mõlemad. Raadios olen olnud nüüd väga pikka aega ja tunnen ennast seal üpriski koduselt ja mugavalt. Tele seevastu on minu jaoks uus ja lisab päris palju uut emotsiooni ja närvikõdi. Ma tahaks mõelda nii, et nad täiendavad teineteist ja see on selline sümbioos.

Mida soovitad neile, kes soovivad samuti saatejuhiks saada?

Ma soovitan jälgida, mis tele- ja raadiomaastikul toimub, ja proovida ennast esialgu kasvõi kuhugi meeskonda praktikale või tööle saada. Lihtsamaid asju tegema. Need, kes väga tahavad ja armastavad seda, mida nad teevad, jõuavad lõpuks sinna, kuhu nad on end unistanud. Tuleb iga hinna eest proovida. ;)