KAHE KOOLILAPSE EMA: keskmine vanaema on lapsele parajalt ohtlik

KAHE KOOLILAPSE EMA: keskmine vanaema on lapsele parajalt ohtlik

Meile kirjutas Anita, kes leiab, et emad ei peaks jätma oma laste eest hoolitsemist vanaemade hooleks, sest seal on rohkem halba kui head tulemas.  Anita ise hoolitseb oma kahe kooliealise lapse eest ise ning kui tal selleks aega pole, on lapsed üksinda kodus. “Teevad ise süüa, liiklevad linnas ise ja omandavad seeläbi eluks vajalikke oskusi,” kirjutab Anita. Lisaks jutustab ta lähemalt sellest, miks vanaemad ei ole kõige paremad laste eest hoolitsejad. “Võib olla mõni ema ei teagi, mis toimub tema tööloleku ajal.”

Meile kirjutas Anita, kes leiab, et emad ei peaks jätma oma laste eest hoolitsemist vanaemade hooleks, sest sellest on rohkem halba kui head tulemas.  Anita ise hoolitseb oma kahe kooliealise lapse eest ise ning kui tal selleks aega pole, on lapsed üksinda kodus. “Teevad ise süüa, liiklevad linnas ise ja omandavad seeläbi eluks vajalikke oskusi,” kirjutab Anita. Lisaks jutustab ta lähemalt sellest, miks vanavanemad ei ole kõige paremad laste eest hoolitsejad. “Võibolla mõni ema ei teagi, mis toimub tema tööloleku ajal.”

“Kirjutan tänasest juhtumist inspireerituna. Sõitsin Tallinna kesklinnas autoga ja järsku pidin pidurid põhja vajutama, sest keset teed oli üks vanaema umbes nii 1.-2. klassi koolilapsega, kes ületasid teed kohas, mis pole selleks ette nähtud. Ütleme nii, et läks õnnelikult, sest nad tormasid teele pargitud autode vahelt ning kuigi minu ees olnud auto jõudis kõrvale keerata, siis mina seda teha ei jõudnud ja pidin pidurdama. Tegu oli neljarealise teega, see tähendab, et tõenäosus, et südalinnas sellest ohutult üle joosta jõuab, on ikka päris väike. Nad jooksid pool teed üle ja siis jäid keskele seisma, et teist teepoolt ületada. Kogu selle liiklusrikkumise eestvedaja oli loomulikult vanaema. Ja see ei ole sugugi esimene kord, kui ma näen, kuidas vanad inimesed lapsi valesti käituma õhutavad. 

Üldiselt ei mõtle need vanemad väga lapse tegelikule heaolule ja tulevikule, kes annavad vanaemadele õiguse oma koolilastega tegeleda ja nende eest vastutada. Vanaemad on päris mitmes mõttes lastelastele paras terviserisk. See ei kehti küll kõikide vanaemade kohta, aga enamik pensionäridest vanavanemaid on pigem halvaks kui heaks eeskujuks lastele. Seda tihti ka toitumise osas. Kui vaatad ringi, et millised lapsed on paksukesed, siis valdavalt on tegu nende lastega, kellele vanavanemad kooli vastu jalutavad ja kelle eest nad ka vabal ajal hoolitsevad. Vanaema toidul olev lapselaps on kohe ära tuntav, sest on üldiselt ülekaaluline ja lisaks ka väga aeglane ja rahulik – eks see tuleb üle vanavanemalt, kellega igapäevaselt suheldakse. Tihti on vanavanemate poolt hoolitsetud lapsed ka kehvema tervisega ning neil pole eriti sõpru, sest samal ajal kui teised lapsed on koolis pikapäevarühmas või hängivad sõpradega, on vanaema tiiva all kasvaval lapsel väiksemad väljavaated paremaid sotsiaalseid suhteid luua peale kooli. Kui vaatad, kes on saamatud ja ebasportlikud, siis tihti on need just need lapsed, kelle eest hoolitsevad vanavanemad. Väiksemate laste puhul võib märgata ka vanainimeselikku keelekasutust. Ja mis kõige hullem, need lapsed ei saa ise hakkama igapäevaselt – ei suuda nad endale riideid selga valida vastavalt ilmale ja nii tulevadki haigused. Samuti ei suuda nad endale normaalset sööki valmistada ja neil puudub ka nn enesedistsipliin – nad on harjunud, et vanavanemad ütlevad, millal õppima peab, mis ajaks trenni jõudma peab jne. Kui kooliaps ei suuda selliste asjadega hakkama saada, siis saabki temast nn vatitupsulaps. Vanavanemad ei saa tihti aru, et laste eest hoolitsemine ei tähenda nende eest kõige ärategemist.

Tuletan vanematele meelde, et paljudes asjades, mis teile oma lapse juures ei meeldi, võivad olla süüdi vanavanemad. Kasvatage oma lapsi ise!”

Buduaarile Anitalt