PEREARST KARMEN JOLLER: “Negatiivne koroonatest ei tähenda, et sul viirust pole”

Margus Johanson

Buduaar

Perearst Karmen Joller tõdeb, et negatiivne koroonatesti tulemus ei tähenda veel, et uus koroonaviirus inimese organismist puuduks.

Joller kirjutab sotsiaalmeediasse tehtud postituses, et sõltumata testitulemusest peaks siiski kodus püsima, kui sul on haigussümptomid ( köha, nohu, kurguvalu, palavik, ebatavaline väsimus jne).

“Testi tulemus sõltub sellest, kas ja kui palju on viirust proovi võtmise kohas just võtmise hetkel, kuidas proovi võtmine õnnestub (sõltumata proovivõtja professionaalsusest), proovi säilitamisest ja transpordist (isegi kui järgitakse kõiki nõudeid), testimismetoodikast endast. Mõjureid on palju. Nakatumine võib toimuda ka pärast proovi võtmist,” seletab perearst.

Joller lisab veel: “Oma praktikas näen praegu harjumatult palju kummalisi kopsupõletikke muidu tervetel, enamasti noortel või keskealistel inimestel, mitmel juhul on haigestunud mitu sama pere liiget. Sümptomid on kopsupõletiku kohta äärmiselt tagasihoidlikud – sageli kurdetakse kuiva köha, mis esineb aeg-ajalt; väsimust; kerget õhupuudust või raskustunnet rinnus, mis ei ole pidev; mõnel on ka püsivalt väike palavik. Kõik paranevad ilma tüsistusteta, aga paranemine võtab aega. Ma ei saa otseselt väita, et see on COVID-19, sest kõikidel on test olnud negatiivne ja ebatüüpilist kopsupõletikku esineb inimestel ikka aeg-ajalt. Samas ei saa välistada, et nende haigestumiste taga on just uus koroonaviirus.”

Joller paneb inimestele südamele, et kui neil esinevad haigussümptomid, siis tuleks kindlasti kodus püsida. “Ära mine tööle ega inimeste sekka! Võta ühendust ka oma perearstikeskusega, et arutada, kas on vaja mingit sekkumist.
Õhupuudus on sümptom, mille puhul tuleb olla tähelepanelik – kui 2 minutit kõndimist on raske või kui sa ei suuda ühe hingetõmbega lugeda numbreid ühest kümneni, kutsu kiirabi,” soovitab ta.

Arst tõdeb, et kui pragmaatiliselt võtta, siis tegelikult on viiruse kerge läbipõdemine isegi hea. “See on “vaktsineerimine”. Kuna me ei tea veel, kas COVID-19 järel tekib immuunsus ja kui kaua see kestab, ei tasu siiski teadlikult viirust ise otsima minna. Lisaks ei saa iial täpselt ennustada, kui raskelt ühel või teisel inimesel haigus kulgeb, kuigi teatud määral annab aimu riskigruppi kuulumine või mittekuulumine. Kõikidel haigussümptomitega inimestel tuleb mõelda endast kui COVID-19-haigest ja teha kõik, et teisi mitte nakatada – sõltumata testi tulemusest.
Teiste jaoks on piisav kaitse korralik hügieen ja 2 + 2 reegli järgimine.”

https://www.facebook.com/karmen.joller/posts/10157146811040658