Reklaam sulgub sekundi pärast

Kasulik juhis: kuidas valida kasvuhoone, mis sobib rõdule või katuseaeda?

Karin Karu

kasvuhoone
kasvuhoone — FOTO: 1A.ee

Üha enam soovitakse ise oma toitu kasvatada. Tihti arvatakse, et seda on võimalik teha vaid maal elades või aias, kuid tegelikult on võimalik taimi igal pool kasvatada. Ülesandele tuleb läheneda lihtsalt loominguliselt ja avatult. 

Rõdul saab edukalt kasvatada mitmeid söögitaimi, kui teada mõningaid nippe. Isegi väike kasvuhoone mahub rõdule! Samuti on nii mõneski majas võimalik luua katuseaed, kus on ruumi ja võimalusi veelgi rohkem. Vaatame lähemalt, kuidas valida kasvuhoone, mis sobib rõdule ning milliseid alternatiive on veel võimalik kasutada. 

kasvuhoone
kasvuhoone — FOTO: 1A.ee

Mis võimalused on?

Ilma aiata on taimede kasvatamine mõningal määral keerulisem, kuid kindlasti mitte võimatu. Kindlasti tuleb arvestada, et rõdul on ruum piiratud. Ka katuseaias on omad väljakutsed: pole maapinda, ehk mulda, kuhu midagi istutada. Mis võiks olla lahenduseks? 

Lillekastid

Üks lihtsamaid viise, kuidas kitsastes tingimustes taimi kasvatada, on tavalised lille - või rõdukastid. Neid on erineva suuruse ja kinnitusega. Mõned seisavad jalgadel, teised kinnituvad konksudega rõdule või hoiavad end äärel tasakaalus. Lillekastid on näiteks ideaalsed maitsetaimede ja salatite kasvatamiseks. Samuti võib istutada aromaatseid ravimtaimi, millest teed teha. 

Panged ja muud konteinerid

Taimed, mis ajavad sügavale juuri, vajavad ka mahukamaid anumaid. Panges on võimalik kasvatada näiteks selliseid tomatisorte, mis on mõeldud avamaale, aga miks mitte ka kartulit. Julge katsetada!

Rõdu või katuseaeda võib paigutada ka kompostikasti. Nii saad oma taimedele rammusat naturaalset väetist kohe lähedalt võtta ning biojäätmete pärast ei pea ka muretsema. Kompostikastid on erineva suuruse ja kujundusega ning mahuvad hõlpsalt ka rõdule.

kompostikast
kompostikast — FOTO: 1A.ee

Kasvuhoone

Katuseaed on tavaliselt veidi suurema pindalaga ning sinna on võimalik paigutada ka tavaline kasvuhoone. On ju olemas ka väiksemaid kasvuhooneid, mis täidavad oma ülesannet hästi ning ei vaja palju ruumi. 

Kasvuhoonesse on võimalik paigutada vajaliku kõrgusega peenrakastid ning seeläbi kasvatada põhimõtteliselt kõike, mida aiaski. Ruumi maksimaalseks kasutuseks saab rajada ka kasvulavad ning kasvatada taimi mitmel tasandil.

Minikasvuhoone

Minikasvuhoone on suurepärane lahendus, kui ruumi on tõesti vähe. See on ka hea abimees tavalisele aednikule näiteks taimede ettekasvatamisel. Minikasvuhoone võib olla madal, kuid rõdule ja ka katuseaeda sobivad ka kõrged ja kitsad kasvuhooned. See tähendab, et kasvuhoone on justkui riiul, millel on kile ümber. Riiulile saab asetada kastides või pottides taimed, mis saavad nautida parimaid kasvutingimusi tavapärases kasvuhoone sisekliimas. 

Vertikaalne aiandus

Ülalpool mainitud riiulid ja mitmel tasandil taimede kasvatamine on vertikaalne aiandus. See on praktiline viis, kuidas linnas ning kitsastes tingimustes taimi kasvatada. Selleks võib kasutada spetsiaalseid mitmetasandilisi taimekaste, kasvuhoones ka riiuleid ja kasvulavasid. Arvesta taimedele kasvamiseks piisavalt ruumi ning jälgi, et kõik piisavalt valgust saaksid. Ruumi maksimaalselt ära kasutamine on nutikas valik.

aiandus
aiandus — FOTO: 1A.ee

Kuidas valida sobiv kasvuhoone? 

Võib juhtuda, et lillekastidest ja muudest anumatest ei piisa ning soov on ikkagi hankida omale kasvuhoone. Mida sellistes tingimustes kasvuhoone valimisel silmas pidada? 

Suurus ja kokkupanemine

Arvesta välja, kui suur kasvuhoone on võimalik rõdule või katuseaeda mahutada. Kasvuhoone ise kokku panemine võib olla raskem, kui võiks arvata. Samas on mudeleid, mida on imelihtne kokku panna ja hooaja lõppedes jälle lahti võtta. Nii on kasvuhoone üle talve hoiustamine lihtsam ning rõdul rohkem vaba ruumi.

Materjal 

Kasvuhoone karkass võib olla puidust, tugevdatud plastikust või erinevatest metallidest. Kasvuhoone karkass peab olema tugev ja vastupidav, seega jälgi, et kuskilt midagi ei painduks ja riiulid ikka lillekaste jaksavad üleval hoida 

Karkassi ümber on tavaliselt kile, polükarbonaat või klaas. Kile võib vajada regulaarset vahetust, kuna tuul ja muud ilmastikutingimused kipuvad seda kulutama. Samas võib kilekasvuhoone teisaldamine ja lahtivõtmine olla just lihtsam. Klaasi puhul peab arvestama ka ohutusega. Materjal vali enda vajadustest lähtudes.

Kaal
Kuna see kasvuhoone ei lähe maa peale, peab arvestama karkassi, pealmise materjali, kastide ja mulla kaaluga. Veendu, et rõdu või katus peab lisaraskuse hõlpsalt vastu. Väikese kasvuhoone puhul ei tohiks see probleem olla. 

Kasvuhoone käigus hoidmine

Iga kasvuhoone vajab õhutamist ja temperatuuri reguleerimist. Veendu, et seda on lihtne teha ning uuri, kuidas saaks seda näiteks automatiseerida. 

Kuna rõdud ei avane alati päikese poole ning ka vertikaalse aianduse puhul võib mõnedele taimedele valgust väheks jääda, kaalu lisavalgustuse paigutamist.

Ka kastmisele tuleb tähelepanu pöörata. Ilmselt pole alumised naabrid kuigi rõõmsad, kui neile läbi rõdu vett hakkab tilkuma. Lillekastid ja - potid käivad ikka koos alustega. Võid kaaluda ka automaatse kastmissüsteemi paigutamist, mis tilgutab vett regulaarselt.

aiandus
aiandus — FOTO: 1A.ee

Kokkuvõtteks 
Rõdul või katuseaias omale toidu kasvatamine on suurepärane idee. Kasvuhoone on selleks praktiline valik, kuna nii saad tagada taimedele optimaalse kasvukeskkonna. Õnneks on olemas lai valik kasvuhoonesid, mis sobivad ka kitsastesse ja nõudlikumatesse tingimustesse. 

Laia valiku erinevaid kasvuhooneid leiad 1a.ee veebikaubamajast. Tule viska pilk peale ja muuda oma rõdu isiklikuks väikeseks aiamaaks!