Reklaam sulgub sekundi pärast

AH, ET PIDU ILMA ALKOHOLITA?

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Kareem Raihani
Kareem Raihani — FOTO: Ühenduses festival

Kareem Raihani: alkoholita peod on palju paremad, tantsuplats on hullumeelne ja kõik tantsivad!

Kareem Raihani on üks hinnatumaid ekstaatilise muusika mängijaid, kes on üles astunud ka ekstaatilistel tantsupidudel Eestis. Kareem oli kunagi techno-maailmas superstaarist DJ, kuid ajapikku see maailm muutus – inimesed olid rohkem huvitatud oma telefonide ekraanidest ja meelemürkidest. „Minu jaoks on muusika ja tants püha,“ selgitab ta. Ühel hetkel avastas ta ekstaatilise tantsu maailma, kus on nüüdseks mänginud 12 aastat. Ekstaatiline tants on pidu, kus inimesed ei tarbi narkootikume, ei joo alkoholi, aga peod on palju paremad, tantsuplats on hullumeelne ja kõik tantsivad. „See on see pidu, mida mina tahan!“ ütleb ta ja lisab, et soovib inimesi viia kohta, kus aeg ja ruum enam ei eksisteeri, kus sa ei mõtle ja su keha liigub – ja kui see juhtub, tuled iseendasse. 

Kareem Raihani
Kareem Raihani — FOTO: Ühenduses festival

Ekstaatiline tants on kui meditatsioon

Kareem selgitab, et ekstaatiline tants on liikumise viis, mille ajal sa ei mõtle. Tantsides lähed endas sügavuti ja väljendad end, aga mitte läbi rääkimise, vaid oma keha ja häälega.

Kui kaks tundi mediteerimist võib olla üsnagi keeruline, sest peab istuma ühes ja samas asendis, siis ekstaatiline tants mõjub samamoodi – tantsides on aga energia pidevas liikumises ning keha toob sind tagasi oma keskmesse, sinu allikasse ja iseendasse. „Kui teed seda kaks tundi, siis luban, et sinu elu muutub,“ soovitab ta proovida.

Kareem armastab väga Eestis muusikat mängida. Ta kirjeldab, et Eesti on ilus riik paljude puude ja metsadega ning iseäranis armastab ta Eesti lõhna.
See võib olla üllatav, aga Kareemi sõnul tantsivad Eesti mehed nagu hullud! Ta kirjeldab, et eestlased on avatud, soojad ja neile meeldib tantsida.

Ta kinnitab, et tantsimine on meil sünniga kaasa tulnud. Kui panna muusika mängima, hakkavad kõik beebid tantsima. Kui sa tantsid, tuled iseendasse ja kui tuled iseendasse, on sul võim. See on Kareemi sõnul ka põhjus, miks tantsimine ühiskonnast pikaks ajaks ära võeti, sest nähti, et see toob inimestele väga palju võimu. Ekstaatiliste festivalidega on tema eesmärk tuua see võim tagasi ning tema näeb inimkonna suhtes suurt lootust.

Kõige olulisem on olla sina ise

Kareem usub, et kõige olulisem on olla sina ise. „Sa oled unikaalne kõiges, mida sa teed. Me kõik oleme unikaalsed!“ arvab ta. Ta toob näite, et kui ta alustas ekstaatilise tantsuga, ei teadnud ta, kas tal on üldse publikut. Aga tehes seda, mida päriselt teha tahad ja olles see, kes sa päriselt oled, avaneb sinu ees uus maailm.

Siiski on ta täheldanud, et sellele, kuidas olla rohkem sina ise, hakatakse mõtlema alles siis, kui ollakse juba sügavas augus, kui juhtub mingi õnnetus, kaotatakse töö, pere või kodu. Sel hetkel seisad valiku ees, kas muutud.
Ta õtleb, et kui kardad olla sina ise, tasub vaid universumilt küsida ja universum pakub sulle seda, mida sa päriselt tahad ja armastad. Aga kui universumilt palud, peab see küsimus tulema südamest. „Tõelistele küsimustele vastatakse alati. Aga kui kahtled oma küsimuses natukenegi, võib universum sulle midagi anda, aga mitte seda, mida sa päriselt tahad,“ toob ta välja.

Alkoholivaba elu kasuks otsustab aina enam inimesi

Alkoholivaba elu kasuks otsustab aina enam inimesi. Miks ja kuidas elada alkoholivabalt, räägivad muusik Alen Veziko, personaaltreener Janika Koch-Mäe, loodusterapeut Mai-Liis Kivistik ning laulja ja saatejuht Robin Juhkental.

Alen Veziko
Alen Veziko — FOTO: Erakogu

Alen Veziko: alkoholivabale elule jah!

Alen Veziko ütleb alkoholivabale elule loomulikult jah!
Ta toob välja, et alkoholi tarbides tuli ikka ette nõmedaid asju, mida praeguseks aju tõrgub uskumast. Kõige hullem neist on raisatud aeg.

Alkoholivabaduse pluss on aga kohalolu. Ka tajud ja kogemused on teravamad. Ta toob näiteks, et noored muusikud kipuvad vahel võtma mõne pitsi liiga palju, aga tegelikult lähevad alkoholi tarbimata esinedes meeled palju teravamaks.

Miks alkoholist loobuda? Alen küsib vastu: „Aga miks mitte?“

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Artjom Fraiman

Janika Koch-Mäe: alkohol on kehale koormav

Janika on alati pooldanud mõõdukust nii toitumise kui alkoholi puhul. Ta ei ütle alkoholile päris ei – nautida klaasi veini sõprade seltsis mõnel reedeõhtul on täiesti normaalne. Alkoholi liigtarbimist ta aga ei poolda, sest alkohol ei mõju meie kehale rohkel tarvitamisel hästi. Ta selgitab, et alkohol on kehale pikas perspektiivis koormav.

Tihti võetakse ka uneprobleemide vastu veini, aga tegelikult mõjub see unekvaliteedile halvasti. Vein teeb küll uimaseks, aga ööuni on tegelikult häiritud ja sa ei puhka end välja. Toitumise puhul ei mõelda tihti, et alkohol annab energiat. Mõeldakse, et toitutakse tervislikult, aga kaal ei lähe alla. Põhjus võib tihti peituda alkohoolsetes jookides.

Selle kohta, kas pärast reedest pidu laupäeva hommikul trenni minna, on Janika sõnul erinevaid arvamusi. Siiski ei soovita ta teha tugevat trenni, kui keha on alkoholist koormatud ja väsinud. Tema aga tahab järgmine päev kindlasti liikuda ja teha kergema treeningu. Treening käivitab ainevahetuse, saad higistada, pingutada ja enesetunne on parem.

Mai-Liis Kivistik
Mai-Liis Kivistik — FOTO: Triin Maasik

Mai-Liis Kivistik: alkoholivaba elu on äge!

Mai-Liis ennast päris karsklaseks ei pea – taimeravi üks osa on tinktuurid, mida pannakse tee sisse või keele alla. Nende põhikoostis on alkohol. Veiniklaasiga teleri ees ta aga ei istu. Ta tõdeb, et kunagi võttis ta klaasi vastu viisakusest, näiteks aastavahetusel oodatakse ju ikka, et klaasid lüüakse kokku, aga enam ei tee sedagi.

Mai-Liis  tunnistab, et peopidaja ei ole ta kunagi olnud, aga temagi elus on olnud aegu, mil ta kasutas pinge maandamiseks klaasi veini õhtusöögi kõrvale. See mõjub küll lühiajaliselt, aga kui läbi põled, saad aru, et nii ei saa pikalt elada. Võib ju leida vabanduse, et klaas veini on tervislik, aga kui vaadata, mis säilitusained veinis on, on see tervislikkusest kaugel. Ta usub, et alkoholivaba elu on äge, sest su meeled on kogu aeg erksad ning saad teha seda, mida soovid, ilma et oleksid alkoholist väsinud. Kui tahad trenni minna, lumega jooksma minna, vara ärgata või kirjutada peatüki raamatut, on see kõik tehtav, sest su meel on kogu aeg sinu kontrolli all.

Tihti juuakse ka selleks, et olla seltskondlikum. Mai-Liis teab, et samal eesmärgil võib juua ka toorkakaod või kombuchat, mõttega, et oled nüüd jutukam ja oledki!

Robin Juhkental
Robin Juhkental — FOTO: Pille-Riin Vihtre

Robin Juhkental: pohmakaga oled kehvem versioon iseendast

Robin tarbib alkoholi 1–2 korda kuus, aga siis vaid maksimaalselt klaas-kaks veini. Ta otsustas tarbida väga vähe alkoholi, kui sai aru, et alkohol ei tee tegelikult head ja teeb enesetunde kehvemaks. Ta tunnistab, et tal läks aega, et sellest aru saada, aga nüüd väärtustab mõnusat enesetunnet ja teeb alkoholi joomise asemel pigem trenni, kus käib 4–5 korda nädalas.
Robin lisab, et just trenniga koos tuleb mõtlemine, mida oma kehasse panna. Vahel ikka patustad kiirtoiduga ja mõtled, kas see oli seda väärt. Aga kui tunned pohmakat, saad aru, et see seda kindlasti väärt ei ole. Pohmakaga oled lihtsalt kehvem versioon iseendast.

Robinil on kalduvus depressioonile, alkoholita on tal aga stabiilselt hea olla. Ta tõdeb, et kindlasti on inimesi, kes suudavad alkoholi tarbides funktsioneerida, aga temale see ei sobi.

Kuidas lõpetada alkoholi tarbimine? Robin arvab, et siin sõltub paljuski sellest, kui tihe tarbija sa oled. Kui oled juba alkohoolik, ei saa olla poolvarianti, et täna teed ja homme ei tee. Ta soovitab sel juhul oma elu ümber hinnata ja mõelda, kas see on sulle hea või siiski mitte. Võib tunda, et alkohol võimendab häid emotsioone, aga kui see võimendab iga päev kurbi emotsioone ja jood selleks, et reaalsust vähendada, peab see reaalsus muutuma.

Robin toob välja, et paljudel on perekondades surnud inimesi alkoholismi tagajärjel. Ta usub, et kui suguvõsas on olnud alkohoolikuid, peaks ka ise sellest eemale hoidma.

Ta arvab, et ei pea olema täielik karsklane, aga kindlasti ei tohiks olla pitsi võtmine lahe. Alkohol suures koguses on ikkagi lame!