Reklaam sulgub sekundi pärast

HOIATUS! JODEERITUD PEENSOOLA asendamine meresoolaga võib tuua suured tervisehädad

Paarkümmend aastat tagasi oli jodeeritud sool iga Eesti kodu ja söögikoha laual. Nüüd aga kostub igast kanalist, et Himaalaja roosa sool või vähemasti meresool on tervisele parim ning kunstlikult joodiga rikastatud sool tuleks menüüst välja jätta. Siin on aga peidus üks suur pahupool.

Paarkümmend aastat tagasi oli jodeeritud peensool iga Eesti kodu ja söögikoha laual. Nüüd aga kostub igast kanalist, et Himaalaja roosa sool või vähemasti meresool on tervisele parim ning kunstlik joodiga rikastatud sool tuleks menüüst välja jätta. Siin on aga peidus üks suur pahupool, mis oma kõrvalmõjusid näitab.

Globaalse saastatusega on kogu maailmas kiiresti kasvanud inimeste joodipuudulikkus. Erinevad säilitusained toidus vähendavad oluliselt toitainete ja eriti joodi omastamisvõimet. Riiklikel tasanditel on inimeste tervise nimel tööstuslikule soolale joodi lisatud juba eelmise sajandi 20ndatest aastatest. Jood on eluvajalik komponent organismile, just nagu vesi ja õhk. Jodeeritud sool ehk peensool on tegelikult tervisele väga oluline ning arstid leiavad, et sagenenud kilpnäärmeprobleemid võivad inimestel olla seotud just sellega, et jodeeritud soola enam ei tarbita. Teatavasti põhjustab kilpnäärme ala- ja ületalitus ainevahetusprobleeme ja mõjutab kogu organismi toimimist ning põhjustab muuhulgas ka ülekaalulisust.

Joodi saadakse merevetikatest ja naftapuuraukude veest ning kaaliumjodiidi lisatakse kilo soola kohta umbes 25 g. Jood on väga tähtis mikroelement, mis toetab immuunsüsteemi tööd. Joodil on ka rahustav toime ning kui kehas on piisavalt joodi, siis ei kimbuta stress ja depressioon. Seevastu pidev väsimus, kerge ärrituvus, kuiv nahk, vähene limaeritus ja kilpnäärme tööprobleemid võivad olla märgid joodipuudusest. Joodil on oluline roll ka intelligentsusele - uuringud näitavad, et nendes maailma piirkondades, kus inimesed kannatavad joodipuuduse käes, on intelligentsuse koefitsent 10-15 punkti madalam.

Eriti peaks joodisisaldust organismis jälgima lastel ja naistel, sest viimase puudumine põhjustab naistel viljatust, väärarenguid ja nurisünnitusi ning lastel ja beebidel erinevaid arenguprobleeme.

Jood sisaldub väiksemas koguses ka erinevates toiduainetes nagu näiteks merevetikas, vabas vees kasvanud kalas ja vabapidamise kana munades, kuid jodeeritud soola kasutamine on kõige lihtsam ja kättesaadavam võimalus tagada kehale vajalikud joodivarud. Iga inimene peaks päevas tarbima 100-200 mikrogrammi joodi. Poest jodeeritud soola ostes on oluline jälgida ka soola valmistamise ja säilimise kuupäevasid, sest 6-8 kuu jooksul jood aurustub ja sool muutub tavaliseks soolaks. 

Buduaar.ee
Allikas: DrWeil.com, Saltinstitute.org