Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Räägime rahast: kust õppida rahatarkust?

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe tõdeb, et rahatarkus on teadmine, mida ei ole meile sageli kodust ega koolist kaasa antud. Et rahatarkust omandada, on vaja teha otsus ja hakata neid teadmisi ise otsima. Aga kust?

Teadmisi ei saa sinult keegi ära võtta

Arumäe ütleb, et rahatarkust saab omandada raamatutest, veebikursustelt, erinevatest rahablogidest, taskuhäälingutest. Kui teema vastu huvi on, tasub kindlasti investeerida enda teadmistesse. Arumäe rõhutab, et endasse investeerimine on parima tootlusega varaklass. Neid teadmisi ei saa sinult keegi ära võtta ja need toovad sulle tulu elu lõpuni.

Arumäe soovitab viite raamatut, mis aitavad rahalise hariduse teel algust teha:

  • „Rikas isa, vaene isa“ Robert Kiyosaki
  • „Rahavoo kvadrant“ Robert Kiyosaki
  • „Mõtlemist muutes rikkaks“ Napoleon Hill
  • „Babüloni rikkaim mees“ George S. Clason
  • „Miljonäri mõtteviisi saladused“ T. Harv Eker

Igaühte siiski kuulata ei tasu

Arumäe paneb siiski südamele, et kanalist olulisem on inimene, kes teadmisi jagab – mõtle enne, kas need on praktilised teadmised või ainult teooria.

Tasub leida endale eeskuju, kelle stiil sulle sobib. Et ta räägiks lihtsalt, arusaadavalt ja nii, et suudad teadmise praktikasse viia.

Ta hoiatab, et kui endal teadmisi piisavalt ei ole, ei tasu kelleltki küsida, mida oma rahaga teha.

„Kui esitate selle küsimuse valele inimesele, võite kaotada kõik. Sellega kuulutate end algajaks, keda on kerge petta. Nutikas, rahaliselt haritud inimene teab, mida teha. Talle ei pea ütlema, mida teha. Senikaua kuni sa ei tea, mida oma rahaga teha, on mõistlik valik investeerida see enda rahalisse haridusse,“ ütleb ta.

Toetav keskkond aitab muutusi ellu viia

Arumäe alustas ka raamatute lugemisest, sai hea õppimispisiku sisse, aga edasi oli tähtsaim otsus leida toetav keskkond – inimesed, kellel on sarnased huvid, kes soovivad samasugust muutust oma elus teha ja kes toetavad ja inspireerivad oma käitumise, tegude ja mõtetega. Ta usub, et just toetav keskkond on võtmekoht, mis aitab muutusi ellu viia.

Arumäe rõhutab, et keskkond on alati tugevam kui sinu tahe. Küsimus on selles, milline on sinu ümber olev keskkond praegu – kui see on selline, kus räägitakse pidevalt „ma ei saa“, „see ei ole võimalik“, hakkad seda ka varem või hiljem ise uskuma ja vastavalt sellele käituma. Aga kui su ümber on inimesed, kes on toetavad, tegutsevad samas suunas ja saavutavad selle käigus väikseid võite, muutuvad ka sinu jaoks need sammud võimalikuks.

Kõige rohkem abi ning motivatsiooni võib leida inimestest, kellel endal kogu protsessi usku on ning veelgi parem, kui on juba olemas kogemus ning praktika, mida sinuga jagada. Alati ei pea selleks olema superinvestor või tippettevõtja, piisab ka mõnest enda heast sõbrast või pereliikmest, kes on sinust sammukese ees.