Meelierutav ruum

Inimesed pööravad palju tähelepanu oma välimusele. Kes meist ei tahaks olla atraktiivne ja erootiline, et partnerit ning teisigi inimesi võluda. Sageli aga jäetakse keskkond, milles viibitakse, hoopis tähelepanuta.

kadi@buduaar.ee


Inimesed pööravad palju tähelepanu oma välimusele. Kes meist ei tahaks olla atraktiivne ja erootiline, et partnerit ning teisigi inimesi võluda. Sageli aga jäetakse keskkond, milles viibitakse, hoopis tähelepanuta. Ruumid, milles inimesed viibivad, võivad paljuski kaasa aidata erootilise tunde tekkeks.

Tänapäeva kontoriruumid ja kodud, kus tihti valitseb steriilne, tuim ruum, ei soodusta suurt kirge. Avatud, valguseküllased ruumid, mis kodumasinaid täis, mõjuvad argiselt ja rutiinselt. Kõik me oleme näinud filme printsidest, kes kohtuvad oma kallimatega kõrgete võlvide ja sammastega lossis, mis on täis salapära – küünlad, käigud ja uksed, mille kohta ei tea, kuhu nad viivad, õhulised kardinad, eesriided, varjud seintel. Erootiline ruum soodustab ka tugevaid tundeid.

Sageli võib kuulda inimesi rääkimas, et tahaks välja argipäevarutiinist, kuhugi, kus oleks teistmoodi kui tavaliselt; midagi, mis poleks etteaimatav, reeglipärane. Inimesi võlub salapära ja ootamatus. Seepärast saavad paljud armuloodki alguse erilistes kohtades. Tundmatud kohad ja erutavad seiklused on alati kasvõi kaudselt erootikaga seotud.

Tänapäeva arhitektid on kaugel müstikast ega püüagi mõjutada inimeste tundeid, ruume püütakse ilmestada rohkem sisustusega. Selline sisustamine on vaat et raskemgi kui sensuaalse olemisega  projekteeringu tegemine. Usteta ja minimalistlikud, tagasihoidliku värvilahendusega ruumid mõjuvad väga steriilselt, mõnel puhul isegi kõhedusttekitavalt, teisalt on hoogsa sisustamise puhul oht jällegi asjadega üle kuhjata.

Ruumi sisustamisel on oluline osa eelkõige materjalidel. Kahtlemata mõjub eksootiline tume puit meelierutavamalt kui meil nii tavaline kask. Ka lõhn on sel juba teine. Oskus erinevaid värve, külmi-sooje toone omavahel sobitada, on tõeline kunst! Vähem keeruline ei ole ka materjalide valimine. Kuna erootika puhul on tegu tunnetega, võivad üldiselt erootilisteks peetud kumm, lateks või ka näiteks karusnahk mõjuda nii mõnelgi juhul labase ja väheväärtuslikuna. Sel juhul võib olla lahenduseks näiteks sameti või toorsiidi kasutamine.

Ei tasu hoida kodu piinlikult korras, iga asi alati oma koha peal, see tekitab tunde, et selles kohas polegi elu. Nii nagu inimene, peab ka ruum olema pidevas liikumises, dünaamiline, et sisse astudes tekiks tunne, et just siin on midagi juhtunud, keegi on siit just läinud või kohe-kohe tulemas. Muidugi ei mõju erootiliselt pesemata nõude virn kraanikausis, kuid mõni katkise sangaga kruus või kehv valgustus või olematu kardin võib ruumile olulist elulisust anda.

Boheemlasliku välimusega ühiselamutoad võivad nii mõneski tänapäevaselt moodsa korteri elanikus tekitada nostalgilise tagasi-tahtmise tunde. On ju selliste ruumide elanikud pidevalt teel ja tegutsemas, eeldatavasti peaks neil olema veel terve rida illusioone alles ja hall argipäev ei rõhu veel kuklasse.
Erootilisi ruume ongi raske kunstlikult tekitada, erootilisemalt mõjub loomulik ruum. ükski tuba ei tohiks saada päriselt valmis!

Täiuslikult viimistletud, tavapärane ruum ei toida erootikat. Ootamatud, kaugelt sisemusest tulevad tunded saavad toitu ootamatutes, nn enesekaotust tekitavates ruumides või paikades.

Kadi Jüriado
kadi@buduaar.ee