10 DIGIOSKUST, mida üks edukas noor naine teadma peab

10 DIGIOSKUST, mida üks edukas noor naine teadma peab

Ei ole uudis, et tänapäeval tuleme kõikjal paremini toime, kui oskame digikeskkonnas tegutseda ja selle pakutavaid võimalusi ära kasutada. Reastasime kümme olulisemat oskust, mida naine tänapäeval vajab, et olla edukas, terve ja tulemuslik – seda nii kodus kui tööpõllul.

Ei ole uudis, et tänapäeval tuleme kõikjal paremini toime, kui oskame digikeskkonnas tegutseda ja selle pakutavaid võimalusi ära kasutada. Reastasime kümme olulisemat oskust, mida naine tänapäeval vajab, et olla edukas, terve ja tulemuslik – seda nii kodus kui tööpõllul.

• Oma digidokumentide varundamine pilves. Ehk oled sina või on sõbranna kogenud olukorda, kus nutiseade ütleb üles ja kõik dokumendid, pildid, muusika – läinud! Ole nüüd targem ja õpi faile varundama, nii teed oma elu edaspidi palju lihtsamaks.

• Blogi ja kodulehe loomine. Kui tahaksid enda põnevaid tegemisi ja ettevõtmisi jagada, on blogi või kodulehekülg selleks parimad vahendid.

• Piltide ja videote töötlemine. Ka põgusate teadmistega piltide ja videote töötlemisest saad luua lahedaid efekte ning jäädvustada põnevaid üritusi.

• Enda „digitaalse mina” kujundamine. Enamasti on sotsiaalmeedia esimene koht, kust tulevane tööandja sinu kohta infot saab. Seepärast hoia alati oma kontol olev info ja pildid viisakad, kuna peotüdruku palkamine valdavalt tööandjate soov ei ole.

• Hoidu viirustest! Esimene abimees siinkohal on viirusetõrjeprogramm, kuid oluline on vahel veenduda, et arvutis pole pahavara. Kindlasti lae faile alla vaid usaldusväärsetest kohtadest.

• Jälgi eetikareegleid ka veebikeskkonnas. Just nagu päris elus, kehtivad ka veebikeskkonnas teatud viisakuse ja hea tava reeglid.

• Pea silmas turvalisust. Vali enda postkastile ja kontodele usaldusväärsed paroolid, hoia kindlasti vaid enda teada ka ID­-kaardi ja mobiili-­ID andmed.

• Puhasta ja täienda oma „digitaalset tööriistakasti”. Tänapäeval on mõnusaid äppe välja töötatud palju ja õigete leidmine aitab sind igapäevaselt, alustades treeningust ja uudistest, lõpetades uuringute läbiviimise ja õppimisega.

• Hoia oma digiseadmeid töövõimelisena. Kui hooldad oma nutiseadmeid liiga harva või jätad nad unarusse, võib nende tööiga märgatavalt lüheneda. Aeg­ajalt seadme ekraanile ilmuvad uuenduste teated ei ole tüütu kohustus, vaid väga olulised meeldetuletused sinu arvuti töökorras hoidmiseks.

• Hinda info usaldusväärsust. Kui oled leidnud veebist vajaliku info, siis hinda kriitiliselt selle usaldusväärsust, terviklikkust ja asjakohasust. Veebikeskkonnas leidub nii puhast kulda, kuid ka väga kahtlast kraami.

Kui tunned, et sul jääb vajaka mõnest eelnevast oskusest, siis asu neid usinasti arendama. Kui aga oled kutseõppur vanuses 14-­19, siis just sulle on mõeldud digioskusi arendav tasuta praktikaprogramm Samsung Digi Pass. Programmi kestel on sul võimalus töötada oma digi­idee kallal, mida aitavad teostada Tallinna Ülikooli õppejõud.

Kui tunned, et sinu erialal võiks digitaalseid võimalusi paremini ära kasutada, siis võta oma idee kaasa ja sind ootab ees viis põnevat kuud! Programmi valitakse kümme kolmeliikmelist võistkonda, kellest tublimad saavad end proovile panna praktikal suures tehnoloogiaettevõttes Samsung ja oma eriala juhtivas ettevõttes Eestis. Kandideeri kindlasti enne 27. juunit! Loe lähemalt siit ja ära lase võimalust käest!