Reklaam sulgub sekundi pärast

PULMAKORRALDAJA: 11 enim levinud viga pulmade planeerimisel

Käes on suvi, mis toob kindlasti paljudele meist ka elu tähtsaima päeva – pulmapäeva. Uurisime pulmakorraldaja Egerta Lainelt, millised on enimlevinud vead, millega võib selle kauni päeva muuta kas liiga stressirohkeks või isegi läbikukkunuks.

Käes on suvi, mis toob kindlasti paljudele meist ka elu tähtsaima päeva – pulmapäeva. Uurisime pulmakorraldaja Egerta Lainelt, millised on enimlevinud vead, millega võib selle kauni päeva muuta kas liiga stressirohkeks või isegi läbikukkunuks.

1. LIIGA PIKK KÜLALISTE NIMEKIRI

Kõige suurem viga, mida pruutpaarid pulmade planeerimise suures õhinas teevad, on see, et nad arvavad, et peavad oma pulma kutsuma kõik inimesed, keda nad tunnevad. Need vanad kursusekaaslased, keda nad ei ole juba aastaid näinud, aga vist peaks ikkagi kutsuma, sest ülikooliajal saadi päris hästi läbi. Või need sugulased, keda nähakse vaid korra aastas vanatädi sünnipäeval, sest kui neid ei kutsuta, siis solvub pool suguvõsa. Ja nii edasi ning külaliste nimekiri venib aina pikemaks ja pikemaks.

LAHENDUS! Mõelge läbi, keda te päriselt oma elu suursündmusest osa soovite saama, kas valik tuleb lähtuvalt teie soovist või tuleb teil arvesse võtta ka seda, mida teilt eeldatakse ja oodatakse? Veel tuleks mõelda sellele, milline on teie pulmapäeva kontseptsioon? Kas see on intiimne päev perekonna- ja parimate sõprade ringis või suurejooneline pidu saja külalisega.

2. EELARVE PUUDUMINE

Saanud paika oletatava külaliste arvu, saab hakata planeerima ka pulmaeelarvet. Pulmade planeerimine on suurt elevust tekitav protsess ning kindlasti soovib pruutpaar, et see päev saaks olema ideaalne. Nii võibki juhtuda, et on soov saada kõike ja kõige paremat ning ühel hetkel avastatakse, et eelarve on juba mitme tuhande euroga lõhki.

LAHENDUS! Oluline on paika panna reaalne eelarve ning alles siis hakata pulma planeerima ja kujundama. Oluline on endale aru anda, millised on võimalused ja seejärel vastavalt sellele kujundada ka oma soovid. Mõnda ajakirjast nähtud pulma n-ö rangeks eeskujuks võtta ei maksaks.

3. UNUSTATE OMA SOOVID

Üsna tihti kohtan pruutpaare, kes on mures selle pärast, mida keegi nende pulmapäevast arvab või kuidas nende sugulased või sõbrad neid mingite otsuste tegemisel mõjutada püüavad. Pruutpaarid püüavad olla oma külalistele nii väga meele järele, et unustavad, mis päevaga üldse tegemist on.

LAHENDUS! Ei tohiks unustada üht olulisimat asja – see on teie päev ja kõik valikud sel päeval peaks olema just teie kahe omad. Teie külalised tulevad Teie pulma ja tunnistama Teie õnne ja armastust. Seega unustage liigne muretsemine ning lähtuge vaid iseenda soovidest.

4. VALEDE VALIKUTE TEGEMINE

Tihtilugu on valede valikute tegemise põhjusteks liigne kiirustamine, soovitused mitteasjatundlikelt inimestelt, hind või lihtsalt pulma stiilile mittesobivad valikud. Mõnikord võib näiteks fotograafi valikul olla otsustavaks 100–150eurone summa, hiljem aga peab pruutpaar kurbusega tõdema, et soodsam valik ei tasunud end ära. Täpselt sama oluline on ka pulmaisa valik. Kui teie sooviks on pulm, mis kulgeks rahulikus rütmis ja oleks pigem vaikne õhtusöök sõpraderingis, siis võiks valida pulmaisa, kes oleks pigem õhtu läbiviija, mitte traditsiooniline pulmaisa, kes kutsub mängudele ja muid põnevaid tegevusi ellu viima.

LAHENDUS! Võrdle, analüüsi, guugelda ja küsi soovitusi asjatundjatelt. Ja muidugi – tee seda kõike piisavalt varakult, sest siis on ka valik suurem. Näiteks muusikute puhul – kuula nende esitusi, võimalusel mine mõnele live-esinemisele. Fotograafide puhul – vaata galeriisid, küsi ka eraldi mõne pulma täisgaleriid näha. Toitlustaja puhul – küsi erinevaid näidismenüüsid, käi proovisöömistel. Kindlasti soovitan siinkohal küsida nõu pulmakorraldajalt. Korraldajatel on suur kogemustepagas ning kontaktidering, nad oskavad soovitada vastavalt eelarvele ja stiilile sobivaid tegijaid. Mitte ainult teie ise ja teie külalised, vaid ka oma ala asjatundjad teevad teie pulmapäeva just nii eriliseks, kui te unistanud olete.

5. TAGAVARAPLAANI PUUDUMINE

Enamik pruutpaare unistab, et nende pulmapäeval säraks taevas soe päike ja oleks mõnusalt tuulevaikne +22 °C suveilm. Aga vähestel õnnestub pulmapäev just sellisele päevale seada. Ilmataat teeb trikke ja tal on kombeks teha neid kõige ebasobivamal ajal. Mis aga saab siis, kui sajab? Seda küsimust küsivad pruutpaarid tihti. Aga kui tihti nad mõtlevad varuplaanile ja kas see on reaalselt ka olemas, kui seda vaja läheb?

LAHENDUS! Mõelge juba alguses sellele, millised on alternatiivid. Variant A ja variant B. See väldib paanikat ja lisastressi pulmapäeval. Lõppkokkuvõttes on oluline, et pruut ja peigmees saaksid abikaasadeks pühitsetud ning et nad üksteist siiralt armastaksid, isegi kui laulatus toimub planeeritud mereranna asemel pisikeses aiapaviljonis või kuuris, kus muidu traktorit hoitakse.

6. MURETSEMINE PISIASJADE PÄRAST

Muretsemine pisikeste ehk tegelikult ebaoluliste asjade pärast. Näiteks võib mõni pruut olla endast täiesti väljas sellepärast, et toidumenüüs on toimunud möödarääkimisi või lauakaartidele on trükitud vale tooni punane. Selliste pisiasjade üle liigselt muretsedes võib rikkuda tuju ning mis peamine, ka kogu päeva!

LAHENDUS! Püüa mitte muretseda, sisenda endale, et see päev on imeline ja hea, pole vahet, mis juhtuda võib. Isegi kui tort peaks enne laualetoomist ümber kukkuma, siis tegelikult pole see maailma lõpp, alati leidub igale olukorrale ja asjale lahendus. Peamine on ise positiivne olla ja keskenduda vaid heale. Muretule olemisele aitab kindlasti kaasa see, kui olete leidnud õiged ja usaldusväärsed tegijad ning suureks abiks on kindlasti ka pulmakorraldaja, kes hoolitseb ka kõige pisemate murede eest. Nii ei jää teil midagi muud üle kui lihtsalt nautida. Ja kui lilleseadja unustabki tordilauale roosi kroonlehti puistata, siis uskuge mind – mitte keegi isegi ei märka seda ja veel vähem mäletab seda keegi pärast teie pulmapäeva.

7. TOIT SAAB OTSA

Toit ja jook on päris suur osa pulmaeelarvest ning mõnikord võivad pruutpaarid püüda selle pealt kokku hoida, mõeldes, et ligi kilo toitu ühe külalise kohta on ju ilmselgelt palju. Aga ei, päev on pikk ning toitu kulub rohkem, kui te arvatagi oskate! Pulmakülalised mäletavad väga hästi, kas toit oli maitsev ja kas seda oli piisavalt ning seda, kui meelelahutuslik oli pulm.

LAHENDUS! Võta pakkumised mitmelt toitlustajalt. Ära vali kohe esimest, mida peokoht sulle pakub. Uuri, kas sul on tuttavaid, kelle kaudu tellida usaldusväärne ja võibolla pisut sõbralikuma hinnaga tegija. Kindlasti tasub uurida maad ka väiksemate tegijate hulgast, kes teevad oma tööd suure innuga ning on ka hinnas paindlikumad. Kui olete algselt planeerinud pakkuda vasikafileed ja parti, siis teinekord võib ka hästivalmistatud kanaliha keele alla viia ja olla tunduvalt odavam alternatiiv. Küsi alati üle, kas toitlustaja poolt pakutud toidukogus on piisav, sest ainult teie tunnete oma külalisi ning oskate prognoosida, kas tegu on suurte sööjatega või mitte. Lisaks on alati soovituslik tellida toitu pisut rohkem. Ja ära unusta tegijaid ehk siis pulmaisa, fotograafi, muusikuid ja teisi – ka nemad soovivad pika tööpäeva jooksul korralikku kõhutäit.

8. ILUPILDID PEALE TSEREMOONIAT

On paare, kes arvavad, et ilupildistamine võiks toimuda peale tseremooniat. Peamiselt on selle põhjuseks soov astuda altari ette nii, et peigmees ei ole pruuti varem näinud. Millele aga ei mõelda, on see, et tegelikult ei pruugi see Ameerika filmides nähtud wow!-efekt ikkagi nii mõjus olla ning tihtilugu on pruutpaar siis märksa rohkem närvis. Lisaks venitab see pulmapäeva külaliste jaoks pikemaks ning neile peab selleks ajaks mõtlema välja lisategevust, kuniks paar fotograafiga pildistamas viibib.

LAHENDUS! Planeeri ilupiltide tegemine võimaluse korral vahetult enne registreerimist ning pea eelnevalt fotograafiga nõu, kui kaua sellele ajaliselt kuluda võiks. Tore romantiline jalutuskäik näiteks vanalinnas enne kirikusse minemist võib mõjuda väga lõõgastavalt.

9. PURJAKIL PRUUTPAAR

Kui pruutpaar unustab süüa või ei ole selleks lihtsalt aega planeerinud, võib tulemuseks olla see, et peale paari klaasi šampust on pruut või peigmees pisut purjakil. Uskuge mind, see ei ole eriti ilus vaatepilt. Ja ilmselt ei ole ka meeldiv hommikul ärgates oma pulmapeo lõppu mitte mäletada.

LAHENDUS! Süüa õigel ajal piisavalt ning hoida alkoholiga tagasi. Veenduge, et teil oleks mingid suupisted olemas ka juba ettevalmistuse ehk meigi, soengu ja riietumise ajal, sest sellele järgneb tavaliselt pildistamine ning siis kohe abielu registreerimine ja ilmselt jõuate õhtusöögilauda alles õhtul kell 18 või 19. Paluge eelnevalt mõnda oma head sõpra või pereliiget, et nad jälgiksid, et te midagi süüa saaksite. Kuna pulmapäev on üsna pikk, ning mis seal salata, teinekord ka kurnav, siis on energia saamine äärmiselt oluline.

10. MITTEPIISAVA AJA PLANEERIMINE

Suur viga, mida tihti tehakse, on see, et pulmapäeval ei planeerita tegevustele piisavalt aega. Või siis planeeritakse lühikesele ajale liiga palju tegevusi. Näiteks mõeldakse, et pruudimeik võtab aega tunni, aga tegelikult kulub sellele koos soenguga 2,5 tundi. Selline mitteplaneeritud ajakulu võib päevakava tugevalt kõikuma lüüa.

LAHENDUS! Pea nõu pulmakorraldaja või pulmaisaga ja uuri, milline oleks piisav ajavaru erinevatele tegevustele ning arvestage sinna alati pisut lisa juurde. Pulmapäev möödub linnutiivul ja hommikul mõtlete kurvastusega, et miks see ometi nii kiiresti läbi sai. Seega on arukas planeerida päevakava nii, et see oleks rahulik ja sujuv. Ajakavaga võiks kursis olla ka kõik võtmeisikud ja tegijad.

11. EI MÄRGATA OMA ABIKAASAT

Pulmapäev = pruudipäev? Üks osapool otsustab ja korraldab kõike ning teine jääb tema varju, olles justkui lihtsalt kaasas sellel üritusel.

LAHENDUS! Otsustage ja valige koos, olge kohal ja olge koos. Märka ja hooli – sa oled otsustanud selle inimesega enda kõrval veeta kogu oma elu, ära siis unusta veeta temaga seda tähtsat päeva!

 

Tekst: Egerta Laine, pulmakorraldaja

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, talv 2015