TIINA PARKI elu kuldreeglid: pea meeles inimeste nimed!

ajakiri Buduaar

Tiina Park

Igaühel meist on oma tõed, mille järgi elame, kuid mõnikord leiame selle otsitud tarkusetera hoopis kellegi teise jutust. Seekord pani enda jaoks olulise kirja režissöör, produtsent ja toimetaja Tiina Park.

 

Foto: Terje Ugandi

Tee iga päev midagi head

Hea tegemine on väga mitmetasandiline  mõiste. Mis on ühe meelest hea, ei pruugi seda teise meelest olla. Minu arvates on heategu see, mis valmistab teisele inimesele rõõmu. Ükskord aitasin oma tuttaval internetist soodsaid lennupileteid osta. Ta tänab mind siiani.

 

Ole kohanemisvõimeline

Pealtnäha on see väga lihtne reegel, kuid paljud inimesed ei suuda kuigi hästi kohaneda. On aga palju neid, kes on uue Eestiga hämmastavalt kiiresti kohanenud. Ükskõik, kes nad siis nõukaajal olid. Kindlasti olete näinud inimesi, kes armastavad alati ühte ja samasse kohta reisida ja isegi alati samas hotellis peatuda.  Nende jaoks on lihtsalt raske uute tingimustega kohaneda. Siin on mõtlemisruumi.

 

Tegutse

Tegevuses õpid tundma iseennast. Ja kindlasti õpid ennast tegevuses austama. Üks vana Hiina tarkus räägibki sellest, et sul peab alati tegevust olema. Siis tunned ennast hästi. Kuid eks see oleneb ka natuke inimese loomusest. Teine tunneb ennast jälle hästi molutades. See „molutamine“ on eesti keeles üks väga ebaõnnestunud sõna ega anna tegevuse olemust täpselt edasi. Itaallased nimetavad seda seisundit „dolce far niente“. See on väga täpne formuleering ja tähendab „magus mitte-midagi-tegemine“ ja seda kasutatakse ka juba mujal Euroopas.

 

Räägi teemadel, mis huvitavad ka teisi

Tunnistage ausalt, kui tihti olete leidnud end seltskonnast, kus mõni inimene hakkab jutustama oma elu igavatest seikadest. Kuidagi kohatu tundub talle siis öelda, et jäta oma heietamine. Mina tavaliselt siis lahkun sellest vestlusringist ja leian teised vestluspartnerid. Mulle millegipärast meenub, kui pärast ülikooli lõpetamist töötasin Eesti Televisiooni noortestuudios toimetajana. Siis polnud meil  kellelgi veel lapsi ja imikute teema polnud üldse päevakorral – kuni üks meie toimetuse tubli režissöör sünnitas tütre. Ja mis te arvate, niipea kui ta hommikul toimetusesse tuli, hakkasime kuulama ta reportaaže lapse kõhukinnisusest, roosast pulbrist, lapselappidest ja muust. Ka sel juhul lahkusin ma vaikselt toimetuse toast.

 

Naera siiralt ja tihti

Tean omast käest, et see toimib alati . Muuseas juhtusime Bali saarel filmima ühe tervendaja juures, kelle nimi oli Ketut. Ta vaatas mind tükk aega ja siis teatas: „Kulla tüdruk, naerata ometi sagedamini, usu, see teeb õnnelikuks.“ Ütlen ausalt, olen seda õpetust kasutanud politseiga vesteldes, kui olen parajasti kiiruse ületamisega vahele jäänud. Naeratus on aidanud ja mind tõeliselt õnnelikuks teinud.

 

Pea meeles inimeste nimed

Sellest reeglist peavad väga täpselt kinni ameeriklased. Muidugi nad jätavad esimesel hetkel ikka meelde su eesnime. Ja siis pöörduvad kohe järgmises vestluses sinu poole eesnimega. Mäletan esimest sellist kogemust. See oli aastakümneid tagasi ühel vastuvõtul Bellagios Rockefelleri Fondi keskuses, kus abikaasa töötas. Vastuvõtt oli Rockefelleri Fondi presidendi auks. Kohal olid tippteadlased. Meid tutvustati Fondi presidendile ja ta tervitas kõiki südamlikult. Pärast oli Serbelloni villa rõdul bankett ja juhtusin vestlema presidendiga. Otsekohe pöördus ta minu poole minu eesnimega. Ma muidugi punastasin, sest polnud sellega veel tookord harjunud. Aga meeldiv tunne on siiani.

 

Käi igal hommikul jääkülmas vannis

Veearve tuleb küll igas kuus lausa kolmekohaline number, kuid sellest ei saa hoolida, sest hea enesetunne ja tervis on rohkem väärt kui veearve. Natuke keerulisem on selle jääkülma vanniga lähetustes olles. Näiteks kui sa kuskil Bora Bora saarel püüad kraanist külma vett välja võluda, siis tuleb sealt ikka päris soe, 15-kraadine vesi.

Kõige külmem vesi on kraanist tulnud Tromsø linnas Norras. Minu mäletamist mööda oli see vaevalt neli kraadi. Ja karastus missugune.