Vali oma kassile tema elustiilile sobiv toit

Vali oma kassile tema elustiilile sobiv toit

See, millist kuivtoitu ja kui palju Sinu kiisu sööma peaks, sõltub nii kassi vanusest kui ka sellest, kas tegu on toa- või õuekassiga. Autor: Doktor Valdeko Paavel, loomaarst

See, millist kuivtoitu ja kui palju Sinu kiisu sööma peaks, sõltub nii kassi vanusest kui ka sellest, kas tegu on toa- või õuekassiga.

Autor: Doktor Valdeko Paavel, loomaarst

Imetamisest kuni 4 kuu vanuseks saamiseni vajavad kassipojad kõrge energiasisaldusega toitu. 10nädalaselt tarbib kassipoeg 3,5 korda rohkem energiat ühe kilo kehamassi kohta kui täiskasvanud kass. Alates nelja kuu vanusest kasv aeglustub ja väiksema rasvasusega toit muutub sobivamaks.

Umbes aastavanuselt muutub kass täiskasvanuks ja talle sobib juba täiskasvanu toit, mis on kohandatud kassi elustiiliga. Siin loeb, kas kass on steriliseeritud/kastreeritud, tubane või õues elav jne. Kass, kes elab toas, magab ca 18 tundi ööpäevas ja liigub vähe, vajab tunduvalt vähema energiasisaldusega toitu kui õues käiv kass. Väga oluline on selles vanuses jälgida kassi kehakaalu, hammaste tervishoidu, vältida põiekivide teket ning jälgida head üldist füüsilist vormi.

Vanemas eas kasside isu väheneb peamiselt seoses hambaprobleemide, maitse- ja lõhnataju ning toidu omastatavuse vähenemisega. Sageli on probleeme ülekaalulisusega: 6-8 aasta vanustest kassidest on ülekaaluline ca iga kolmas kass. See tendents aga vanuse kasvades pigem väheneb ja 12-14 aastastest on ülekaaluline ainult ligemale iga viies kass.

Toa- ja õuekasside erinevused

Toakassid kulutavad vähe energiat. Nad liiguvad vähe ning vajavad vähe kaloreid ka kehatemperatuuri hoidmiseks. Toakassid tarbivad ca 35% vähem energiat kui õuekassid. Liigne toidu energiasisaldus nagu ka kogus üheskoos mitteaktiivse eluviisiga võivad viia ülekaalulisuse tekkele, sest toakassid söövad sageli ka ajaviiteks. Keskmine energiavajadus on 50 kcal/kg/päevas.

Mida rohkem kass õues aega veedab ja suuremal territooriumil liigub, seda  suurem on ka energia kulu. Väga oluline ka kliima – mida külmem on ilm, seda rohkem energiat kulub keha soojendamisele. Mida rohkem kass käib õues, eriti külmal ajal, seda rohkem peab toit sisaldama energiat ja rasva. Sageli käivad kassid õues ainult soojal aastaajal, seega peab elustiili muutumisel seda arvestama ka toidu valikul. Keskmine energiavajadus 70 kcal/kg/päevas.

Seedimine korda!

Kui teil on õuekass, olete kindlasti märganud, et kass närib vahel heina või muru. Muru närimisest saab kass taimseid süsivesikuid, mis on seedeprotsessiks hädavajalikud. Kiudained on ballasti eest, stimuleerivad sooletraktis edasiliikumist ja aitavad vältida kõhukinnisust. Heina närimine aitab kaasa soole kasulike bakterite kasvule ja aitab hoida soole limaskesta tervena. Piisav kogus kiudaineid aitab väljutada karvapalle roojaga ja seeläbi on vähem karvapallide väljaoksendamist. Kui teie kassil ei ole õues käimise võimalust (või te soovite, et ta toas toataimi ei rüüstaks), tasuks kassi dieeti lülitada näiteks prebiootikume sisaldavad krõbuskid, mis aitavad kiisul seedimist korras hoida – need toimivad sarnaselt eelkirjeldatud taimsete süsivesikutega.