Reklaam sulgub sekundi pärast

Jõua elus uuele tasemele: neli soovitust, mis aitavad sul mentori järgimisest kasu saada

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: ©yurolaitsalbert 123rf.com

Mark Viktor Hansen, keda on nimetatud maailmas üheks top 10 hulka kuuluvaks motivatsioonikõnelejaks, kirjutab oma raamatus „Kuidas mõelda suuremalt ja muutuda tavalisest erakordseks“, et üks kõige tõhusamaid viise oma algpunktist lõppsihtmärgini jõudmiseks on leida endale mentor ehk suur ja innustav õpetaja. Ta toob välja neli punkti, kuidas mentori järgimisest kasu saada.

Hansen toob raamatus välja, et Francois Feneloen, kes oli Louis XIV valitsemisajal Prantsusmaal Cambrai linna peapiiskop, kirjutas kirju, mis on kogutud raamatusse pealkirjaga “Let Go”. Tema kirjades seisis: “Inimese mina on ainus vangla, mis võib hinge kinni hoida.” Peapiiskopina sai Fenelonist vaimne nõuandja väikesele hulgale tõsimeelsetele inimestele, kes püüdsid elada kõlblikku ja vaimset elu keset õukonda, mis oli häbematult ebamoraalne. Nende inimestega suheldes avanes tal ka mitmeid võimalusi neile kirjutamiseks, julgustades neid kristlike ideaalide poole püüdlema.

Hansenil endal avanes võimalus õppida koos ühe targa mentoriga llinoisi osariigis Carbondale’is asuvas Lõuna-Illinoisi Ülikoolis. Seal kuulis ta esimest korda kõnelemas dr. R. Buckminister Fullerit, disainiosakonna emeriitprofessorit.

Hansen oli Fullerist lummatud. Ta polnud kunagi varem kuulnud kellestki, kes oleks niivõrd tark, mõjukas ja võimeline maailma muuta, kui seda oli Fuller. Viimane oli 71-aastane, vaevalt poolteist meetrit pikk, lühikeste hallide juustega ning auraga, mis helendas kui lavatuled tema prillidelt peegeldusid. Ta oli tugev ja sportliku välimusega ning tema hoiakust kumas läbi graatsia ja enesekindlus.

Hansen selgitab, et Fulleri sõnum seisnes selles, et noored hakkavad maailma muutma arvutitehnoloogia abil, mida tema nimetas “hariduse automatiseerimiseks suure mõtlemise raames”. Fuller kutsus kõiki üles taasäratama endas peituvat geeniust.

Neli soovitust, mis aitavad mentori järgimisest kasu saada:

  1. Leia endale mentor. Tutvu mentoriga ja saa temaga isiklikult tuttavaks. Aita kanda tema kohvreid ja hakka talle autojuhiks. Tee kõik selle nimel, et  talle kasulik olla.
  2. Õpi selgeks oma mentori teadmiste kogum. Kuula oma sisemise ja välimise kõrvaga, mida ta ütleb, mida ta teab ja milline ta on.
  3. Tee ohtralt märkmeid selle kohta, mida su mentor räägib. Küsi endalt: mida ma temalt õpin? Kuidas saan seda tulevikus kasutada? Mida peaksin temalt küsima? Mida peaksin tegema? Mida tema ideed tegelikult tähendavad? Kas ma saan neid rakendada oma elus nii praegu kui tulevikus? Kuidas saan ära kasutada nende ideede tähendust oma edu suurendamiseks?
  4. Õpi ära kõik, mida su mentor teab ja sulle õpetab. Loe kõike, mida tema on lugenud, kirjutanud või sinul lugeda soovitanud. Hakka mentori õpilaseks., näiteks Aleksander Suur õppis Aristoteleselt; Platon õppis Sokrateselt jne. Õpi kõike, mida mentoril on sinuga jagada, ning püsi tema kõrval. Muuda tema võrgustik enda omaks ja mõista, et ühe mentori juurest teise juurde liikumine on elukestev protsess.

„Lõuna-Illinoisi Ülikooli professor dr. Alfred Richardson kutsus mu kuulama dr. Fulleri kõnet. See oli samasugune kogemus nagu Paltoni jutustusest tuntud pimedast koopast väljumine ja päevavalguse kätte jõudmine. Algul kissitad silmi, et järk-järgult kõike nähtavat aeglaselt ja sammhaaval hoomata. Siis avad silmad pärani ja avastad oma suurelt mõtleva mentori omadused. Sinust endast saab mentor; igaüks õpetagu kedagi ja see andku õpetatu omakorda edasi, nagu öeldakse,“ sõnab Hansen.