Reklaam sulgub sekundi pärast

Kalorite lugemisega saledaks? Kalorite lugemine ei pruugi anda soovitud tulemust

Maarja Lember, foto Karen Härms
Maarja Lember — FOTO: Karen Härms

Paljudel kaalulangetajatel on peas tiirlemas vaid üks mõte: kalorid ja kui palju neid päeva jooksul suhu pannakse. Kalorite peale mõeldakse, neid liidetakse ja lahutatakse. Aastate jooksul on kalorite lugemise üle peetud maha mitmeid vaidluseid, kuid sellest hoolimata usuvad paljud inimesed dieedi pidamisel siiski kalorite lugemise efektiivsusele. Ainult kalorite lugemine ei pruugi aga olla parim viis kaalu langetamiseks.

Ainult kalorite lugemine ei pruugi soovitud tulemust anda

Health Clinicu kliiniline toitumisterapeut Maarja Lember sõnab, et kui me loeme ainult kaloreid ja toidusedeli kvaliteedile tähelepanu ei pööra, siis ei pruugi see meile pikas perspektiivis tulemust anda, seega ei saavutata soovitud kaalulangust ega terviseseisundi paranemist.

Kõrge toiduenergia sisaldusega toidud, sealhulgas rasva- ja suhkrurikkad toidud aktiveerivad aju naudingukeskust. “Isegi kui me lõpetame väga hea õhtu- või lõunasöögi, tahaks ikka midagi magusat, sest aju jaoks on sellised toidud alati eelistatud,” selgitab Lember. Isegi kui järgime kindlat päevast toiduenergia hulka, aga sööme kõrge rasva ja lisatud suhkru sisaldusega tooteid, näiteks maiustused, töödeldud lihatooted, näksitoidud, siis ei tunne me füüsilist rahuldavat täiskõhutunnet. Lisaks olenevalt dieedist võivad tekkida toitainevaegused, mis võib väljenduda kui väsimustunne, ning seda tahame jällegi peletada suhkrurikka toiduga, sest see annab nii-öelda kiiret energiat.

Fokusseerides ainult kaloritele ja mitte üleüldisele toidusedeli tasakaalule on lihtsam ka üle süüa. “Raskem on üle süüa õunast kui šokolaadist,” räägib Lember lihtsustatult. Paika peab see, et igasugune toidusedel, kus on palju köögivilju, puuvilju, marju, täisteratooteid, pähkleid, seemneid ja lahjemaid valguallikaid, on tõesti kordades tervist ja kaalulangust toetavamad.

Miks kehakaal pärast dieeti taas tõuseb?

Lember selgitab, et kehakaal hakkab pärast dieeti tihti taas tõusma, sest organism tahab taastada kaotatud kehavarud, selleks et hoida tasakaalu.

“Kui me tahame kaalu langetada, siis hakkame söömist piirama ehk oleme toiduenergia defitsiidis, aga keha tõlgendab seda n-ö näljaperioodina,” toob ta välja.

Mida keha siis teeb? Evolutsiooniliselt on organism loodud selleks, et tagada ellujäämine. Toiduenergia defitsiidi tõttu hakkavad tööle mitmed organismi kompensatoorsed mehhanismid. Esiteks suureneb näljatunne, sest näljahormooni tase tõuseb ja küllastushormoonide tasemed langevad. Lisaks hakkab keha tarbitud toiduenergiat tõhusamalt kasutama ehk olles energiadefitsiidis kulutab keha vähem energiat kui enne dieeti. Seetõttu muutub kaalulangetamine kui ka madalama kehakaalu hoidmine keerulisemaks.

Kaalulanguse läbi teinud inimesed raporteerivad madalamat söömisjärgset küllastustunnet ning pidevat mõtlemist toidust. Lember selgitab, et toidust ja söömisest pidevalt mõtlemine tekitab pinget ning ärgitab vajadust rahuldama ehk tekkida võivad ülesöömise episoodid. Ülesöömine aga tekitab stressilisa ning stress on omakorda paljudele tugev lüliti söömiseks.

Ülekaalulisusel on mitmeid võimalikke põhjuseid

Ülekaalulisusel võib Lemberi sõnul olla kümneid võimalikke põhjuseid. Sinu ülekaalu mõjutavad tegurid võivad olla hoopis teised kui sinu tuttaval või sugulasel. See, mis aitab kaalu langetada ühel inimesel ei pruugi tulemust anda teise inimese puhul. Üheks heaks viisiks, mis annab vastused just sinu keha ja sinu ülekaalu põhjuseid silmas pidades, on ülekaalu audit. „Ülekaalu audit annab vastuseid pikalt painanud küsimustele. Näiteks mis võivad olla sinu ülekaalu põhjused, kas põhjused tulenevad millestki, mida sa ise teed või on taustal mõni terviseprobleem. Samuti saab vastuse küsimusele, et mida teha edasi ning millest alustada, et lõpuks ometi liigsest kehakaalust vabaneda,“ selgitab Lember.

3 levinumat põhjust, miks kaalulangetus ebaõnnestub:

  • Toetutakse ainult motivatsioonile või distsipliinile. Kui tahame muuta oma käitumist, on oluline arvestada keskkonna mõju harjumustele, sest elustiili muutused on lihtsamad toetavas keskkonnas.
  • Ei pöörata tähelepanu enda söömise lülititele. Kaalulangetamisel keskendutakse tihti ainult toitumisele, jättes tähelepanuta tegurid, mis mõjutavad söögiisu ja näljatunnet.
  • Kaalulangetuse juures ollakse intensiivsed, aga mitte püsivad. Sageli alustatakse dieediga soovist näha kiireid muutuseid kehakaalus. Kuigi dieet võib ajutiselt kaalu küll langetada, tulevad kaotatud kilod pärast dieedi lõpetamist tihti tagasi, mistõttu on püsivate tulemuste saavutamiseks olulisem muuta igapäevaseid toitumisharjumusi.