KOGU TÕDE TANTRAST, mida sa aimatagi ei osanud

Monika Kuzmina

Foto Kai Kuusik-Greenbaum

Erinevalt levinud arvamusest ei puuduta tantra ainult seksuaalsust. Teeme selgeks, mis see tantra tegelikult on ja kuidas seda praktiseerida?

Terapeut Merliis Sulg on viimased kaheksa aastat tegelenud naiselikkuse ning erinevate teraapiatega. Ta on kraniosakraalteraapia praktik ning kahe lapse ema, kelle südameasjaks on aidata inimestel leida oma tõeline olemus, rahulik kese, elujõud ja julgus elada elu, mida hing ja süda ihkavad.Inimesed kardavad tugevat eluenergiat

Tantra kipub inimeste jaoks olema midagi kummalist ja kauget, mõnel on selle ees lausa hirm. Merliis selgitab, et põhjus on selles, et tantra seostub lääne inimese jaoks vaid seksiteemadega ja inimestel on seksi ees hirm. „Kardetakse seda tugevat energiat, mis on tegelikult eluenergia ja ühtlasi kõige loomulikum energia siin elus ja meie kehas. Selleks, et hirmust üle saada, on oluline sellele otsa vaadata. Mida ma siis kardan? Seksuaalenergiat või tantrat? Kas kardan, et see läheb liiga suureks ja kaotan kontrolli? Võib-olla on liiga hea ja ma ei kontrolli seda enam? See energia on meelele hoomamatu ja tundmatu, kuigi meel on harjunud kõike kontrollima ja ütlema, mis miski on. Kuid energiat ei saa kontrollida. Kui üritame seda kontrollida, tekib võitlus ja vastuvõtmatus. Kardame kõike, mis on meist eraldi,” räägib ta.

„Tantra on elu vastuvõttev filosoofia.“

Merliis selgitab, et tantra on tegelikult elu vastuvõttev filosoofia, mis lihtsalt väljendades kirjeldab vabanemise teekonda. See sisaldab endas erinevaid praktikaid ja õpetab, et kõik on püha – ka see, mida traditsiooniliselt peetakse tabuks. Sealhulgas ka seksuaalsus. Lääne maailma jaoks on harjumatu rääkida surmast ja seksuaalsusest samamoodi nagu sünnist ja armastusest. Tuua kokku valgus ja vari. See on elu elamise kunst, nii et õpime kõike kehastama ja piiranguid ning piire maha võtma.

Eestlastele sobib tantra väga hästi

Merliis sõnab, et meie rahva jaoks on tantra tegelikult väga sobilik, kuna meil ei ole religioon nii tugevalt kanda kinnitanud ning meis on esivanemate poolt ka paras annus ürgsemat ja looduslähedasemat olemist. Oma olemuse ja juurte juurde jõudmine tundub vägagi loomulik – võttes vastu kõik, mis elus on ja lastes vabaks piirangud, mille oleme endale ise võtnud või pannud.

„Tantra seostub lääne inimese jaoks vaid seksiteemadega ja inimestel on seksi ees hirm.“

„Samas on tunda, et tegelikult igatseb ka iga eestlase süda siin külmal maal kogeda tõeliselt soojust, mis sügavast lähedusest ja intiimsusest tõuseb. Vaja on vaid lahti saada harjumustest, hoiakutest ja maskidest, mis meid oma elu piirama panevad ning tekitavad tunde, et nii ei ole sobilik või mis teised minust arvavad. Kui saame sõbraks mõttega, et kõik on elu osa, nii sünd, surm, seksuaalsus, aseksuaalsus, kurbus ja rõõm ning lubame endal kõiki elu tahke kogeda, läheb iseendas olemine palju kergemaks ja avaramaks,” kinnitab ta.

Seks on vaid osa tantrast

Merliis tõdeb, et tantra aktsepteerib seksuaalenergiat kui teed kõrgema teadlikkuse juurde, kuid see on vaid üks külg tantra olemusest. Seksuaalsus aitab meil ühenduda millegi suurema või jumalikkusega – kuidas keegi seda inimkeeles kutsuda soovib, aga see ongi suurem mõõde ehk ekstaas.

„Tantra aktsepteerib seksuaalenergiat kui teed kõrgema teadlikkuse juurde.“

Tantra ei keerle vaid seksuaalsuse ümber, vaid on elu elamise kunst, nii et kogeksime ekstaasi kõiges – lilleõie vaatamises, hingamises, kurbuses, väikse lapse rõõmus või sügavas valus. Kõiges selles on elu sees.

Ta nendib, et paljudel inimestel on kehas traumaatilised, harjumuslikud, sotsiaalsed või muud sulgumised, mis takistavad naudingut kogeda. Mõned inimesed pole lihtsalt oma kehas kogenud veel iseendas olemise naudingut. Suurema ekstaasi kogemine hakkab pihta siis, kui lubame kehas naudingul võimust võtta läbi tähelepanu juhtimise kehasse, märgates oma tundeid ja aistinguid.

Merliisi sõnul ei saa me ekstaasini jõuda enne, kui jõuame päriselt kehasse ja kõigisse oma tunnetesse – sellest olulisest osast ei saa mööda mediteerida. Ekstaas tekib, kui oleme hetkes ja kogeme kõike, olgu selleks kasvõi valu. Kui toome sinna kogemisse juurde veel seksuaalenergia, oleme ekstaasile nii suure sammu võrra lähemal, sest see on meie elus kõige suurem tabu ja piirang. Kui lubame oma kehas kogeda seda häbi ja süütunnet ning alistume, ei olegi ruumi meelele ega kontrollile ja kehas hakkab toimuma midagi maagilist.

Armastuse kunsti praktiseerides koged:

  • Sügavat õndsust, armastust ja kergust
  • Sügavat rahu ja usaldad rohkem
  • Inimesed on öelnud, et suurem pilt saab kokku ja kõik tundub loogiline, tekivad kokkulangevused ehk sünkroonsused ning on vähem võitlust, stressi ja pinget
  • Energiat on rohkem ja pigem paneb tegutsema inspiratsioon kui hirm

Seksuaalsus, spirituaalsus ja loovus

Merliis selgitab, et seksuaalsus, spirituaalsus ja loovus on kõik tegelikult ühe terviku erinevad tahud. Võimalusi, kuidas seksuaalsusesse spirituaalsust tuua, on palju. Näiteks enne armatsemist luua silmside 10 minutiks ja tunnetada energiat oma kehas ja siis omavahelises ühenduses.

„Seksuaalsus, spirituaalsus ja loovus on ühe terviku erinevad tahud.“

Tantra olemuse kese on tegelikult Shiva ja Shakti ehk jumalik nais- ja meesprintsiip. Üks variant on vaadata teineteist nii, et näed naises/mehes kogu nais/meesprintsiipi, mitte ainult seda isikut, kes sinu ees istub, vaid naiselikkuse/mehelikkuse kehastust. See toob seksuaalsusesse huvitavad mõõtmed. Samuti aitab seksuaalsusesse spirituaalsust tuua energeetilise mõõtme juurde toomine, aeglustamine, tunnetamine, ruumi andmine erinevatele aistingutele – ikka selleks, et seks ei oleks vaid füüsiline hõõrumine ja eesmärgi poole kiirustamine, vaid protsess, kogemus, mis on täis rikkalikke aistinguid ja nüansse, mida kiirustamise käigus isegi ei märganud.

Naiselikkuse ABC

Naisena on Merliisi sõnul oluline enda naiseliku olemuse vastuvõtmine ja lubamine. See on eelkõige sügav töö oma tunnetega ning iseenda mõistmine ja nägemine.

  • Võiks tegelda natukenegi teraapiaga ja tervendada haavatud lapse haavu.
  • Võiks saada sõbraks oma keha, kehas olemise ja seksuaalsusega.
  • Võtta täielik vastutus oma loomingu eest siin maailmas. Kuidas end väljendan ja mida loon, sest naine on nagu viljakas põld – kõik, mis kasvama panen, läheb vohama. Kas külvan umbrohtu või armastust?

Seda peaks tegema ikka ausalt ja autentselt, mitte näiliselt armastust külvates, kui hinges on ainult viha ja umbrohi. Tegeleda tuleb tõesti vaid sellega, et  sisemaailm saaks puhtaks, kõik umbrohtu kasvanud kohad rohitud ja üle vaadatud. Et oleksin ise eelkõige hoitud ja minu tass oleks täis, siis voolab sealt välja ka vaid ilu ja armastust.