Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas ennast muusika abil ise rahustada ja leevendada stressi?

Lilia Märtmaa
Lilia Märtmaa — FOTO: GoodNews, Marija Vie

Gongimeister ning muusikaterapeut Lilia Märtmaa sõnul on harmoonilised helid meie närvisüsteemile justkui vitamiinid. Ta toob välja, et muusikamaitse on subjektiivne ja inimestel võivad olla erinevad reaktsioonid erineva muusika suhtes. See, mis ühe ajab hulluks, võib teisele olla nauditav. Lilia soovitab jälgida oma reaktsioone muusikale – mis sõnumi see toob, sest see võib mõjutada ka psüühilist seisundit.

Harmoonilised ülemhelid on meie närvisüsteemile nagu vitamiinid

Lilia selgitab, et müra tekitab inimese närvisüsteemile märkimisväärse koormuse, avaldades sellele psühholoogilist mõju. Negatiivne müra võib suurendada veres selliste stressihormoonide nagu kortisool, adrenaliin ja noradrenaliin sisaldust - isegi une ajal. Mida kauem need hormoonid vereringesüsteemis viibivad, seda suurem on tõenäosus, et need viivad ohtlike probleemideni.

Ta toob võrdluseks, et harmoonilised ülemhelid on nagu vitamiinid meie närvisüsteemile. Teadlikul muusika kuulamisel meie aju areneb, tekivad uued neuronite ühendused. Muusika kuulamisel tekivad õnnehormoonid, nagu serotoniin, dopamiin ja endorfiinid. Helireostuse vältimiseks soovitab Lilia aga leida rohkem võimalusi olla vaikuses ja looduses.

Muusika on tööriist, millega saad oma emotsionaalset seisundit korrigeerida

Lilia lausub, et inimesed kuulavad muusikat väga emotsionaalselt ja heliteraapia mõjub teistmoodi – selle puhul mõjub suuremas osas ka heli sagedus, vibratsioon, ülemhelid ja akustilised efektid, mis viivad inimese muudetud teadvuse seisundisse. Lilia sõnul on heliteraapia põhiline eesmärk aidata inimestel välja puhata, lõdvestuda. Näiteks gongihelid aitavad lahti lasta alla surutud hirmudest ja välja elada emotsioone, leebemad helid aga tasakaalustavad ja rahustavad.

Muusika abil on võimalik tõsta ka oma elukvaliteeti. Lilia soovitab selleks esiteks hakata kuulama muusikat teadlikult, mitte niisama taustaks. Mõelda, mida sa tahad muusikaga teha – kas ennast äratada, rohkem energiat saada? Siis sobivad rütmilised lemmiklood. Kui närvisüsteemi rahustada, siis pigem rahulikud lood või loodushelid. Lilia rõhutab, et muusika on tööriist, millega saad oma emotsionaalset seisundit korrigeerida.

Kuidas ennast muusika abil ise rahustada?

Et teha heliteraapiat endale ise kodus, soovitab Lilia Tiibeti helikausse, mis on tehtud käsitsi kirikukella pronksist. Nendel kaussidel on ilus ülemheliderikas kõla ja need on hästi vibreerivad. Neid võib kasutada kuulamiseks, mediteerimiseks ja ka väga lihtsas helimassaažis.

Üks väga hea ja kõigile kättesaadav heliteraapia on ka loodushelide kuulamine – veesulin, linnulaulud, hea kui kuuled neid päriselt, aga võib ka salvestuses.

Stressi puhul peaks aga Lilia Märtmaa sõnul eemale hoidma tänavamürast, suure linna helidest, taustaraadiost või –telekast ja mitte kuulata inimesi, kes tekitavad stressi. Vaikus on üks väga hea tervendaja, nii välisvaikus kui ka sisemine.

Stressi puhul mõjuvad Lilia sõnul hästi loodushelid või meeldiv muusika, mis lõdvestab ja laeb energiaga, mille abil stress välja raputada.