Reklaam sulgub sekundi pärast

Lilia Märtmaa: kui iga päev harjutada, saab inimene hakkama pea iga pilliga

Tervendavate Helide Keskus - Lilia Märtmaa
Tervendavate Helide Keskus - Lilia Märtmaa — FOTO: Marija Vie

Muusik, multiinstrumentalist, heli- ja muusikaterapeut ning üks Tervendavate Helide keskuste loojatest Lilia Märtmaa usub, et muusika ja helide teekond on teda ise valinud. Ehkki muusika on ta kirg lapsepõlvest, poleks ta uskunud, et kunagi saab ta heliterapeuti nimetada oma ametiks. 

Arusaamale jõudmine, et muusikaga ei tegele kunagi

Lilial on juba lapsepõlvest olnud kirg muusika vastu. Tema ema ja vanaisa olid väga musikaalsed. Ta vanaisa elas Ukrainas ja oli sõjaväeansambli solist. Lilia muigab, et vanaisa pensionil olles laulis oma aias nii, et terve tänav sai seda kuulda. Ja muidugi kõlasid peolaua taga alati rahvalaulud.
Lilia käis laste muusikakoolis õppimas klaverit, kuid lõpetades jõudis arusaamale, et muusika ei tegele ta kunagi.

90ndad olid Lilia jaoks keeruline, aga väga põnev aeg, kus aktuaalne oli ellujäämise küsimus, aga avanesid ka paljud võimalused. Ta läks õppima sekretäriks ja raamatupidajaks, sai bakaleureuse kraadi majanduses ja tegeles palju müügitööga. Ta ise meenutab, et oli edukas kontorirott ega mõelnudki, et hakkab kunagi uuesti muusikaga tegelema.

Kuid hing ihkas enamat. Lilia vaimsed otsingud viisid ta taiji trenni, sufi praktikate ja Osho meditatsioonide juurde ning rändama üle maailma.
Üks kord taiji klubis nägi ta kuulutust Tiibeti kausside massaaži koolituse kohta, mida viis läbi Poola heliterapeut Tom Soltron. See tundus Liliale põnev ja ta läks sinna.
Pärast seda koolitust sai ta selgelt aru, et peab sellega tegelema – esiteks on see niivõrd ilus muusika, teiseks koges ta kausside võimast tervendavat efekti ja nägi, kuidas nii lühikese ajaga muutus tema ja teiste inimeste seisund palju paremaks.
Ta ostis endale kausside komplekti ja hakkas lähedaste peal katsetama.
Samas taiji klubis sai ta tuttavaks ka Denis Vinogradoviga, kellega üheskoos loodi Tervendavate Helide keskus.

Liliale tundub, et see teekond on teda ise valinud. Ja mida rohkem ta sellega tegeleb, seda rohkem võimalusi avaneb. „Pean tunnistama, et minu endisest töökogemusest on ka abi. Meie töös on peale loomingulist ja teraapilist osa ka palju rutiini, millega tegelema peab – projektide majanduslik pool, asjaajamine, turundus, läbirääkimised.

Ka paljud Lilia hobid on seotud tööga – muusika, jooga, tants, fotograafia, reisimine. Kevadel läks ta näiteks õppima Shakti tantsu õpetajaks, mis on tantsujooga stiil, kus lisaks voolavatele aasanatele on ka rütmilisi liigutusi, koreograafiat ja vaba tantsu. „Naudin seda ja samas saan kasutada ka töös oma klientidega,“ on tal hea meel.

Helisid mängides oleksid kui teises maailmas

Liliale meeldib tema töö juures enim flow olek, millesse satud inimestele helisid mängides. Ta kirjeldab, et see on tunne justkui oleksid vee all – ruum muutub, aeg aeglustub ja unustad kõik igapäevamured.

Ta ütleb, et tema jaoks on iga kontsert ka ennast tervendav seanss. „Tundub, et helid ja muusika pärinevad mingist kõrgemast allikast ja sina vaid kanaldad neid siia maailma,“ räägib ta.

Lilia alati naudib koostööd muusikutega, kes on ka samal lainel, sageli sünnib midagi täiesti ootamatut ja kordumatut, sest põhimõtteliselt on kõik kontserdid kas täiesti või osaliselt improvisatsioonid.

Muidugi vaimustab teda ka kuulajate tagasiside, kui nad räägivad oma kogemustest, rännakutest erinevatesse maailmadesse ja kuidas muusika aitab neil saada tervemaks ja õnnelikumaks. Iga kord on see väike ime.

Kui iga päev harjutada, saab hakkama pea iga pilliga

Neile, kellele helidega töötamine huvi pakub, soovitab Lilia mitte karta proovida erinevaid instrumente ja helisid. On palju pille, mille mängutehnika on üsna lihtne ja mida saab intuitiivselt mängida. „Valige pillid, mille kõla teile väga meeldib. Kui harjutate iga päev vähemalt 20-30 minutit, saate hakkama peaaegu iga pilliga. Kõige tähtsam on arendada iga päev oskust kuulata, tunnetada helisid ja ruumi,“ räägib ta.

Sageli tulevad keskusesse koolitustele muusikalise või teraapilise taustaga inimesed. Lilia sõnul heliterapeudi elukutse hõlmab neid mõlemaid ja mõlemat on vaja arendada.

Professionaalsed muusikud peavad ennekõike õppima suunama fookust esituse ilust klientidele, kellele nad mängivad, kuulama, tunnetama ruumi, inimesi ja mängima just seda, mida parasjagu vaja on, olla nn teenistuses.

Inspiratsioon on eriline seisund

Lilia arvab, et inspiratsioon on eriline meele- ja hingeseisund, kui mõistus ei ole rämpsmõtetega ummistunud, hakkad kuulama oma sisehäält, nägema võimalusi. Selles olekus märkad märke, pähe justkui tulevad taipamised.

Muusika ja meditatsioon aitavad teda selles palju. „Mul on vedanud, ma suhtlen paljude andekate loomeinimestega - minu õpetajad, muusikud ja kolleegid. Nendega suhtlemise kaudu suureneb loominguline voog veelgi ning sünnivad uued ideed ja projektid,“ räägib ta.

Lilia on ka väga tänulik oma perele ja sõpradele, kes teda toetavad ning loomulikult oma klientidele, inimestele, kelle jaoks ta seda teeb. Positiivne tagasiside motiveerib teda tegema seda, mida teeb ja oma erialal kasvama.

Ta lisab, et inspiratsioonil on ka teine pool, kõigi nende imeliste projektide kehastus, mis pärinevad universumi avarustest. See nõuab juba tööd, rutiini ja distsipliini. See töö osa ei ole nii meeldiv, vaid vajalik ja loomulikult, kui teed seda, mida armastad, läheb sellega palju lihtsamalt.

Kaks raamatusoovitust helidehuvilistele:

  • "Tervendavad helid" Jonathan Goldman
  • „The mysticism of sound and music“ Hazrat Inayat Khan