Reklaam sulgub sekundi pärast

Naisettevõtja Laura Kassin: maksa iseendale esimesena

Laura Kassin
Laura Kassin — FOTO: Helina Sildvee

Personalileidja, investor ja Starfish Academy Siseringi liige Laura Kassin rääkis Starfish Academy tasuta koolitusel „Kuidas suurendada ettevõttes kasumit ja rahavarusid ilma, et peaksid kasvatama käivet“, et kui sa pole siiani saavutanud edu oma ettevõte kasumlikkuse kasvatamisel, pole see sinu süü. See on teema, mille kohta enamikele koolis ega kodus õpetatud pole. Kui vastuseid otsida, on infot nii palju, et see võib tekitada segadust. Ebaselgus ja info üleküllus hoiab tagasi edu saavutamast. Pole tõsi, et on vaja uhket diplomit või palju kapitali - kõigil on võimalik edu saavutada.

Maksa iseendale esimesena

Kassin selgitab, et mõiste „maksa iseendale esimesena“ tähendab kasumi ja rahavarude kogumise prioriteediks võtmist. Kui ettevõttesse laekuvad tulud, pannakse kohe raha kõrvale kasumi ja rahavarude jaoks. Arved makstakse rahast, mis jääb sellest üle, mitte vastupidi. Ehk ei tasu teha ühtegi kulutust enne, kui oled pannud kõrvale summa, mida tahad koguda.

Selleks soovitab Kassin luua erinevad kontod, kuhu kanda laiali raha näiteks kasumi, maksude ja rahapuhvri jaoks. Kõik, mis jääb üle, on mõeldud jooksvateks tegevuskuludeks ehk arvete maksmiseks. Ja selle rahaga peab hakkama saama. Kui tegevuskulud on suuremad, muudab see ettevõtja leidlikuks – ta hakkab leidma uusi viise, kuidas tulusid suurendada ja kulusid vähendada.

Oma ettevõttes oled otsustaja sina

Tihti kardetakse muudatust, sest äkki tiim ja raamatupidaja ei tule sellega kaasa. Kassin rõhutab, et sina oled tegelikult otsustaja. On erinevad süsteemid, mis teevad elu lihtsamaks. Raha kontodele jaotamine saab kiirelt harjumuseks.

Paljud ettevõtjad on harjunud, et raha on ühel kontol ja pärast arvete maksmist mõtleme, et kuhu siis kasum kadus. Aga ettevõtte mõte on ju teenida kasumit – see tuleb võtta prioriteediks.

On hea omada ülevaadet rahavoost

Kassin toob välja, et on oluline teada, mis on kasum ja rahavoog. Raamatupidamine näitab kasumit, pangakonto aga rahavoogu, mis on kui ettevõtte vereringe. Ettevõttel võib olla kena kasumi summa, aga kui seda raha pole pangakontol, võib ettevõte isegi tegevuse lõpetada. On hea omada jooksvat ülevaadet rahavoost.

Kui kasutad pangakontode süsteemi, saad olla rahulik, sest tulud ja kulud on selgelt silme ees. Pangakontole vaadates saad kohe aru, kuidas su ettevõttel läheb.

Muudatused tasub ellu viia samm korraga

Kassin soovitab mõelda, mis on sinu „miks“. Miks sa ettevõtlusega tegeled? Iga ettevõtte eesmärk on teenida kasumit. Aga mida see sulle isiklikult annab? Ehk tahad reisida, rahalist vabadust saavutada, investeerida, rohkem perega olla... Selge isikliku eesmärgi määramine aitab muudatusi ellu viia. Sinu ettevõte peab töötama sinu heaks, mitte vastupidi.

Ka pea meeles, et ettevõte on sinu nägu – alusta iseenda juhtimisest, siis saad juhtida edukalt ka meeskonda ja ettevõttet. Kui saad aru, miks seda muudatust on vaja, saad selle edukalt edasi anda ka oma meeskonnale.

„Kuidas süüakse elevanti? Ikka üks amps korraga. Keerukana tunduvad muudatused saab ellu viia samm-sammult,“ soovitab ta.

Harjumus on olulisem kui summad

Tihti takistab muudatusi ellu viimast ka arvamus, et pole mõtet sellele aega kulutada enne, kui sissetulekud on piisavalt suured. 
Kassin rõhutab, et harjumus on olulisem kui summad. Saad liikuda edasi ka siis, kui sul on piiratud ressursid. Saad panna kas või 1% laekumistest kasumi kontole. Summasid saab järk-järgult tõsta. Ongi mõistlik alustada väikeste muudatustega ja hoida järjepidevat progressi, mitte hakata kohe suurelt pihta ja avastada, et sai võetud liiga suur amps. 



Väärtusta end kui ettevõtte juhti

Kassin ütleb ka, et tihti nimetatakse kogu raha firmasse tagasi suunamiseks kasumi reinvesteerimiseks, aga tegelikult on tegu kulude tegemisega. Eriti väikeste ja noorte ettevõtete puhul on omanik ettevõtte kõige olulisem töötaja, kui mitte ainuke. Aga mõtle – kas sa kompenseerid seda pingutust endale ausalt? Palju on tegevjuhte, kes saavad miinimumpalka. Isegi, kui esimene dividendiväljamakse on paarkümmend eurot, on psühholoogiline efekt tugev, kuna tunned, et saad oma panuse eest midagi tagasi. Ennast premeerides hakkad leidma aina uusi viise, kuidas kasumit ja tulu tõsta ning ebavajalikke kulutusi vähendada.