NIPINURK: 10 ABINÕU, KUIDAS töövestluseks valmistuda

Monika Kuzmina

pilt: Riina Vaikmaa

Ettevalmistus on Ketlini sõnul see, milles peitub põhiline jõud ja muidugi ka edu. “Ettevalmistust pean kõige olulisemaks üldse, sest kui oled hästi ette valmistunud, siis edasine protsess on juba olulisemalt lihtsam ja kergem ning ka tulemused tulevad oluliselt paremad,” räägib Ketlin ettevalmistuse vajalikkusest.

Siin on nõuanded, kuidas töövestluseks valmistuda:

1. Loe läbi ettevõtte koduleht. Kodulehelt saad firma kohta loodetavasti piisavalt infot, et vältida kohtumisel piinlikult elementaarseid küsimusi (nt et millega ettevõte tegeleb). Vaata kindlasti ka uudiste ning blogi rubriiki, sealt võid saada huvitavat infot nii töötajate kui organisatsiooni kohta üldiselt.

2. Googelda ettevõtet. Soovituslik on ettevõtte nime ka googeldada, sest erinevatest artiklitest võid saada väga huvitavat infot. Seda nii positiivses kui ka negatiivses võtmes (näiteks makseraskused vms).

3. Vali õige riietus. Ole viisakas, kuid arvesta, et sa ei lähe näitusele. Klassikaline neutraalne must-valge on suurepärane valik, oma eripärane stiil jäta muudeks kordadeks. Naiste puhul on ohukohad liiga lühikesed kleidid/seelikud ning sügavad dekolteed. Need ei mõju töövestlusel üldjuhul hästi.

4. Ole hoolitsetud välimusega. See tähendab, et tee korda oma küüned, käi pesemas ja lase endale lõhna peale. Kammi juuksed, vaata et hingeõhk oleks korras ja et riided oleksid puhtad. Naised – meigiga ärge liialdage. Pigem vähem kui rohkem!

5. Peida oma tätoveeringud. On inimesi, kes suhtuvad tätoveeringutesse pigem umbusuga. Esimesel tööintervjuul on su eesmärk olla võimalikult meeldiv ja sobilik, seega peida tätoveeringud kui võimalik.

6. Mine vestlusele puhanuna. Punased silmad, haigutamine ja väsinud olek jätavad sinust väga kehva mulje. Mine vestlusele puhanuna ja kindlasti väldi eelmisel päeval pidutsemist!

7. Ära hiline! Kedagi ei huvita vabandused ummikust või õige koha üles leidmise raskusest. Käi päev-kaks enne vestlust vaatamas, kus see koht on ja kaua sinna sõidad. Nii pabistad vestluse päeval vähem ning tead paremini aega planeerida.

8. Uuri värbamisspetsialistilt, kuidas vestluseks ette valmistada. Enamus inimesi ei tee seda, mistõttu eristud kohe oma põhjalikkuse, pealehakkamise ja julgusega konkurentidest. Helista ja uuri, mismoodi end parimalt teie kohtumiseks ette valmistada.

9. Ole rahulik. Ära pinguta jutustamisega üle, ära ole liiga agar ega närviline. Püüa olla sõbralik, meeldiv, koostööaldis ja neutraalne. Ära kanna maske, ole sina ise.

10. Valmista küsimused ette. Sa võiksid küsida 3-5 küsimust ning need võiksid olla sisulised, näiteks otsese juhi väärtushinnangute kohta. Kirjuta küsimused üles, et need sul meelest ei läheks ning saaksid ülejäänud aja muule keskenduda.