NIPINURK: Üllatav põhjus, miks sa tegelikult rahalist edu pole saavutanud

NIPINURK: Üllatav põhjus, miks sa tegelikult rahalist edu pole saavutanud
Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe rõhutab, et kunagi pole hilja muuta oma rahalist seisu. Ta sõnab, et paljud, kes on saavutanud finantsilise edu, on tulnud peredest, kus pole saanud head finantskirjaoskust – on ju paljud pärit Nõukogude mittekapitalistlikust süsteemist. Tihti on aga takistused, mis ei lase meil olla rahaliselt edukad, sisemised.

Muutused algavad mõtteviisist

Arumäe selgitab, et muutused algavad mõtteviisi tasandil. Esmalt peab teadvustama, mis on su mõtted seoses rahaga – on need positiivsed või negatiivsed. Kui negatiivsed, tasub mõtiskleda, kelle mõtted need on, sest üldjuhul ei ole tegu sinu mõtetega. ”Kui kuuled peas mõtet, et raha on see ja see, proovi kuulata, kelle hääl see on – võibolla on see sinu ema, isa või sõbra hääl,” soovitab ta.

Järgmine samm on hinnata seda, kas uskumused seoses rahaga toetavad sind või pigem hoiavad sind tagasi. Vahel on põhimõtted kui hunt lambanahas, kui see tegelikult sind ei toeta. Ta toob näiteks, et mõnel inimesel on põhimõte, et ta ei võta kunagi laenu. See aga tähendab, et võid jätta kasutamata suure osa ressurssidest, mis kiirendaks finantsiliselt edasiminekut, sest iga laen ei ole tingimata halb laen. Põhimõte võib ka olla, et rahast ei räägi kellegagi. ”Kas oled valmis endale esitama väljakutse, et piiravatest uskumustest lahti lasta?” küsib ta.

Piiravatest uskumustest lahtilaskmisest võib aidata kuulata erinevaid vaatenurki avatud meelega. Arumäe selgitab, et igal mündil on kolm külge – kull, kiri ja mündi serv. Intelligentsus on seista mündi serval ja aru saada mõlema poole vaatenurkadest ning kujundada enda tõde. ”Kui kellelgi on vastupidine arvamus, siis selle asemel, et seda kritiseerida, tasub mõelda, miks ta nii mõtleb ja mis on see osa infost, mida ma ei tea ja tema arvamuse kujundas. See aitab laiendada mõttemaailma. Sa ei pea samamoodi mõtlema, aga see annab juurde killukese, et ehk laen ei olegi nii halb ja ehk tasub rahateemasid kellegagi siiski arutada, et saada inspiratsiooni,” ütleb ta.

Kuidas ikkagi parema rahalise seisu poole liikuda?

Et astuda esimesi samme parema rahalise seisu poole, on vaja praktilise poole pealt aru saada, kus sa praegu üldse oled ning kuhu tahad jõuda.

Sageli paneb Arumäe sõnul liigutama mingi valu, mis on kasvanud ja aja jooksul suurenemas. Kui see torgib, oled ka valmis andma võimaluse, et seda lisaks uurida. Kuni see su elu ei mõjuta, ei pruugi sa mingeid muutusi ka läbi viia.

Arumäe usub, et inimestena anname endast igal hetkel parima. ”Kui oled täna sellisesse punkti jõudnud, oled andnud oma teadmiste ja uskumustega endast parima. Kui tahad olukorda muuta, ei saa sa lahendada seda samade teadmistega, vaid pead hakkama olukorda teistmoodi vaatama,” selgitab ta ja lisab, et järgmine samm on hakata kuulama ja vaatama, mida teevad teised inimesed, kes on jõudnud sinna, kuhu sina jõuda soovid.

Arumäe meenutab kord, et keegi ütles hästi: uskumatu, kui vähesed inimesed küsivad nende käest, kes on edu saavutanud, et kuidas nad seda tegid.

Ta soovitabki leida teekonnal õpetajad, kes aitavad teekonda lihtsamaks, selgemaks ja kiiremaks teha. Selleks ei pea tingimata inimesega üks-ühele kohtuma, vaid lugeda näiteks enda jaoks inspireerivate inimeste raamatuid, vaadata videoid, kuulata podcast’e. Vähem tähtsam ei ole ka keskkond, kus koos mõtteid vahetada. Sealt hakkavad muutused tekkima.

Sarnased artiklid