Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Võta poksijatest eeskuju! Nippe, kuidas leida motivatsiooni

FOTO


15. aprillil toimub Eesti võitlusspordi tippsündmus The League, kus astuvad üles mitmed poksijad. Nende seas Ott Remmer, Hendrik Themas, Henry Rohtla, Astrid Johanna Grents ja Hannes Ilmjärv. Uurisime neilt nippe, kuidas saada edukaks poksijaks ja kuidas nad end motiveerivad.

Ott Remmer: raske ja järjepidev treening viib sihile!

Ott Remmer usub, et raske ja järjepidev treening viib sihile. Kuid tahtejõud ja loomulik anne ei tee ka halba.
Et võitluseks ette valmistuda, suurendab ta järk-järgult intensiivsust ja koormust. Trenni teeb ta kaks korda päevas, millest üks treening on vastavalt treeningplaanile kas jooksmine või jõu- ja vastupidavustreening. Lisaks neile treeningutele mahutab ta nädalasse kuni 2 sparringut. Muidugi teeb ta ka toidulaual vajalikud korrektuurid, mis toetaks treeninguid ja aitaks vajaliku kaaluklassi mahtuda.

Hendrik Themas: edukas sportlane on see, kes on täna parem, kui oli eile!

Hendrik Themas usub, et edukas sportlane on see, kes areneb. Kes on täna parem, kui ta oli eile. Ja kellest? Iseendast. Ta usub, et ühe päevaga võib palju teha, ühe aastaga teeb rohkem ja kümne aastaga teeb veel 10 kümme rohkem. Vaja on järjepidevust, see ongi edu saladus!
Peab tegema trenni, korralikult magama, toituda ja õppida. Kuulata treenerit, mõelda kaasa, õppida kolleegidelt, tippudelt ja enda kogemusest. Ka väikesed võidud toovad kaasa enesekindluse ja usu kasvu. Iga sentimeeter, kilogramm, sekund või muu selline on võit. Sead eesmärgi ja vaheeesmärgid ning töötad. Võistled, võitled, pingutad ja naudid seda. Kui enam ei naudi, siis tegeled vale asjaga!
Ettevalmistus võistlusteks on laias laastus alati sama – treeni, harjuta ja taastu. „Enne suuremaid üritusi/tugevaid vastaseid küsitakse tihti, et mis ma seekord valmistuses teistmoodi teen. Ei tee midagi teistmoodi ja ei peagi midagi erilist tegema. Tuleb teha seda, mis on edu toonud. Tihtipeale on kaotused tulnud lihtsalt halvast sooritusest, juhtus olema kehv päev ja lihtsalt polnud seda, mida oli võiduks vaja,“ ütleb ta.

Henry Rohtla: eduka sportlase saladus on järjepidevus

Henry Rohtla usub, et eduka sportlase saladus on just järjepidevus. See on oluline mitte ainult spordis, vaid ka eraelus. Ei saa olla edukas sportlane, kui treenid kaks nädalat ja oled siis jälle kaks nädalat kadunud. Tulemusi toob vaid järjepidevus. Et motivatsiooni leida, peavad tema sõnul olema kindlad eesmärgid. Kui eesmärke ei ole, mille nimel sa trenni teed? Kui on eesmärgid, tuleb ka motivatsioon!
Ta usub, et vastast tunda on oluline, aga ei tasu ka üle mõelda. Peab ennast usaldama ning oma mänguplaanist kinni pidama.
Füüsiline vorm ei ole ainus, mis on oluline. Edukatel võistlusel on ka tugev mentaalne pool. Henry ise tegeleb iga päev hingamisharjutuste ja visualiseerimisega, läbi mille kasvab eneseusk ja enesekindlus. Kusjuures on suured nimed poksis öelnud, et vaimne pool on võistlusel isegi märksa olulisem kui füüsiline.

Astrid Johanna Grents: soovin olla parem, kui olin eile!
 
Astrid Johanna arvab, et motivatsioon on tulev ja kaduv nähtus. Tema sellele lootma ei jää.
„Mina teen trenni omaenda heaolu nimel. Ma soovin olla parem, kui ma olin eile ja teen seda järjepidevalt ja iga päev. Poks on aidanud mul saada üle rasketest hetkedest elus ja hetkedest, kus ma mõtlen, et ma enam ei jõua ja lihtsam oleks alla anda, kuid see on just see moment, kus ma panen lihtsalt kindad kätte ja liigun edasi. Tänu poksile ei jää ma käed rüpes paremaid aegu ootama ja lihtsalt norutama. Poks annab võimaluse rasketest hetkedest välja tulla tugevama ja võimsamana,“ räägib ta ja toob välja tsitaadi „Rocky filmist“:“"It ain't about how hard you hit, it's about how you can get hit and keep moving forward.“
 
Ta arvab, et mugavustsooni jäädes ei teki võimalusi ega arengut. Ta soovitab proovida asju, millest oled kaua unistanud ja jälgida oma sisetunnet, mitte mõjutada ennast teiste arvamustest. Jänesed šampust ei joo!
 
Poksija Hannes Ilmjärv soovitab nelja raamatut, mis aitavad areneda kehal ja meelel:

·       „Tipp. Meistriks saamise saladused“ Anders Ericsson, Robert Pool
·       „Tugev aju. Kuidas liikumine ja treening sinu aju tugevdavad“ Anders Hansen
·       „Vabanemine teadaolevast“ Jiddu Krishnamurti
·       „The Heart of Awareness. A Translation of the Ashtavakra Gita“ sanskriti keelest inglise keelde tõlkinud Thomas Byrom