6 VIGA, MIDA NOORED EMAD lapse kasvatamisel teevad

9 kommentaari
6 VIGA, MIDA NOORED EMAD lapse kasvatamisel teevad

Emaks saamine on suurim kingitus, millega loodus meid õnnistada saab, ent lapse kasvatamine pole sugugi ainult pidu ja pillerkaar. Täiuslikku ema pole olemas, küll aga tasub vältida enimlevinud vigu, mida esmakordselt emaks saanud naised tegema kipuvad. 

Emaks saamine on suurim kingitus, millega loodus meid õnnistada saab, ent lapse kasvatamine pole sugugi ainult pidu ja pillerkaar. Täiuslikku ema pole olemas, küll aga tasub vältida enimlevinud vigu, mida esmakordselt emaks saanud naised tegema kipuvad. 

Kuus kõige levinumat viga, mida noored emad sageli tegema kipuvad:

Viga nr 1 – sa sunnid last

Oma last ei saa millekski vägisi sundida. Selline lähenemine ei aita mitte kunagi ja see muudab teievahelised suhted keerukamaks. Kui laps ei taha näiteks oma taldrikut tühjaks süüa, siis ära käsi tal seda teha. Ütle lihtsalt, et proovi natuke igast asjast ja ütle, mis sulle siit kõige rohkem maitses ja mida võiks veel teha. Räägi talle, miks on oluline neid asju süüa ja miks need talle head on. Lapsele tuleb kõike selgitada ja temaga arutada ja teda kuulata. Lapse kamandamine ja sundimine ei aita.

Viga nr 2 – õhtune magamaminekurutiin

Lapse jaoks on väga oluline, et tal oleks õhtune rutiin, mis aitab tal magama jääda. Need viis või viisteist minutit, mil sa tema voodi äärel istud ja talle loed või temaga niisama räägid, on väga vajalikud, et laps tunneks end turvaliselt ja hoitult. Kui sina ei saa igal õhtul teda rahulikult magama panna, siis võiks seda teha isa. Oluline on lapsele mõnus uinumisrutiin tekitada. 

Viga nr 3 – sa ei julge teistelt nõu küsida

Emaks saamiseks ei saa kunagi 100% valmis olla ja kasvatamise käigus õpib ka ema. Sa ei tea vastuseid probleemidele enne, kui need probleemid on tekkinud ja sageli võib tekkida tunne, et sa lihtsalt ei tea, mida tegema peaks. Alati tasub nõu küsida naistelt, kellel on rohkem lapsi ja kes saavad laste kasvatamisega ilusti hakkama. Koos lapsega kasvab ja areneb ka ema ning loomulikult ka isa. 

Viga nr 4 – sa keelad lapsele kõike

Kui sa ütled oma lapsele pidevalt “ei” ehk et seda ei tohi teha ja teist ei tohi teha, siis tal tekib trots ja pikapeale kujuneb lapsel arusaam, et ta ei tohigi midagi teha ja see pärsib ka lapse arengut. Alati, kui sa lapsele midagi keelad, anna talle ka alternatiiv – kui ta ühte asja teha ei tohi, siis luba tal teha midagi muud. Lapsega tuleb teha kompromisse, mitte talle kõike keelata. Last keelates ütle talle alati ka seda, mis põhjusel sa teda keelad.

Viga nr 5 – sa jätad lapse isa unarusse ega anna talle võimalust lapsega sidet luua

Lapse saamine muudab nii sinu kui ka lapse isa elu – laps vajab nii ema kui ka isa. On oluline, et lapse isa saaks lapsega kohe algusest saadik piisavalt tegeleda, et nende vahel tekiks emotsionaalne side. Usalda oma mees lapsega kahekesi, see on väga oluline.

Viga nr 6 – lapse karistamine

Kui laps teeb midagi valesti, siis tuleb talle seda selgitada, mitte tema peale karjuda ja ta lihtsalt nurka seisma panna. Kui laps ajab näiteks piimaklaasi ümber, siis aita tal see ära koristada ja tuleta meelde, et alati tuleb ettevaatlik olla. Häält tõsta ei ole vaja! Närviline lapsevanem ei mõju kunagi hästi ja see annab lapsele halba eeskuju. 

Allikas: www.motherforlife.com