Kuidas last lasteaiaga harjutada?

Kui oled valmis oma pisikest lasteaeda saatma, siis tasub last hakata juba varakult selleks ette valmistama - suheldes kasvatajatega, küsides nõu ning jäädes positiivseks ka tagasilöökide korral. Nii saab lasteaiaga alustamine olema meeldiv kogemus kõigile osapooltele.

Kui oled valmis oma pisikest lasteaeda saatma, siis tasub last hakata juba varakult selleks ette valmistama – suheldes kasvatajatega, küsides nõu ning jäädes positiivseks ka tagasi-löökide korral. Nii saab lasteaiaga alustamine olema meeldiv kogemus kõigile osapooltele.

 

1. Tutvumine

Esimest korda mine lasteaia ja kasvatajatega tutvuma üksinda. Käi läbi kõik rühmatunnid, nii saad kõige parema ettekujutuse sellest, milline sinu pisikese päevakava lasteaias olema hakkab. Küsi ja uuri kasvatajatelt, kuidas last kõige paremini harjutada. Räägi läbi ka lapse harjumused ja eripärad.

2. Ettevalmistused

Lapsel on lasteaias märksa kergem, kui on enne suhelnud omaealistega. Külastage kohti, kus on palju rahvast, et ta harjuks nägema inmhulki. Seleta lapsele aegsasti, et varsti hakkab ta käima lasteaias, kus on palju temavanuseid lapsi, kellega on lõbus koos mängida. Käige koos lasteaia läheduses jalutamas ja kui teised õues mängivad, astuge ka värvast sisse ja tehke ümbritsevaga tutvust.

3. Esimest korda

Esmakordselt rühmaga tutvuma minnes valige rahulik hommikupoolik. Lepi eelnevalt kasvatajaga kokku, et tulete. Tee lapsele väike ringkäik, näidake mänguasju ja tutvuge kasvatajaga. Ära plaani kauaks jääda. Aga kui lapsel on lõbus ja ta tahab mängida, siis võite pooleks tunniks paigale jääda.

4. Teist korda

Teist korda minge koos juba varahommikul, et laps saaks kõike algusest peale kaasa teha. Kui laps aga ei taha midagi kaasa teha, siis ära sunni teda. Suhtle ka ise teiste laste ja õpetajaga, see tekitab sinu lapses turvatunde. Kui jätad endast lõbusa, rõõmsa ja tegusa mulje, siis tunneb ka laps end kindlamana.

5. Üksi rühmas

Enne kui lapse üksi rühma jätad, peaksid temaga koos seal vähemalt nädala käinud olema. Seleta talle, et varsti tuleb tal sinna üksi jääda, sest ema peab vahepeal ära käima. Sel päeval võta lapsele lohutuseks kaasa tema lemmikmänguasi.

Kui käes on äraminemise hetk, siis mine, hoolimata sellest, kas laps nutab või mitte. Kasvataja lohutab teda. Kui poole tunni pärast rühma naased, siis tee rõõmus nägu pähe.

Lapse üksijätmine tekitab emades ebakindlust, väga raske on nutvat last jätta üksi maha. Sellepärast tasuks siin küsida abi hoopis lapse isalt. Praktika on näidanud, et mehed ei muutu nii kergesti haledaks ja isaga jäädakse sõime kergemini.

6. Pikk päev

Ilma uneta lasteaias ei saa kuidagi, sest lasteaiapäev on pikk ja väikesed väsivad ära. Kui vähegi võimalik, tasuks laps poole viie/viie ajal koju viia. Kaheksast hommikul kuueni õhtul päev on lasteaialapsele ülipikk.

 

 

 

Allikas: koolielu.ee; Pere ja Kodu.

 

 

Triin Tisler