MIKS BEEBID TEGELIKULT oma sõrmi lutsutavad?

MIKS BEEBID TEGELIKULT oma sõrmi lutsutavad?
shutterstock

Oma esimese eluaasta jooksul hoiavad beebid käsi suus üpriski palju. Hammaste tulek on sellele vaid üks selgitus.

Nii mõnedki beebid on oma käte üle lausa niivõrd elevil, et neid on raske suust saada ka riiete vahetamise või vannitamise ajaks. Sellele, miks imikud oma käsi suhu pistavad, leidub aga mitmeid põhjuseid. Üheks selgituseks on hammaste tulek, kuid seda tehes uurivad lapsed ka keskkonda. Käe suhu panek võib sõltuvalt vanusest tähendada erinevaid asju.

Imik suudab käe suhu panna umbes kolme või nelja kuuselt. Nii väikesena ei pruugi neil olla veel piisavalt jõudu käe suus hoidmiseks, kuid peale neljandat kuud õnnestub neil soovi korral seda ka suus hoida.

Kui hambad on tulemas, siis tundub beebi jaoks käte lutsutamine eriti mõnus. Kui suust tuleb ka rohkem sülge, siis tähendab see seda, et hambad hakkavad lõikuma. Sellistel juhtudel võib lapsele pakkuda vastavaid mänguasju, mida on hea närida.

Kui süljeeritus tundub aga normaalsena, kuid laps lutsutab ikkagi kätt, siis tasuks jälgida, millistel juhtudel ta seda teeb. Nii saad teada, millises olukordades beebi end rahustada üritab. Sellised olukorrad võivad olla näiteks sellised, kus vanemaid juures ei ole.

Mõni imik ei ime alati pöialt, vaid võib imeda ühte või kahte sõrme teatud viisil, mis võib tal aidata uinuda. Sõrmede imemine on loomulik ja mõnikord teevad beebid seda isegi ema kõhus.

Mõnikord võib aga sõrmede imemine põhjustada selle, et hambad kasvavad kõveraks või suu ebaloomuliku arengu, mis võib hilisemas eas viia ortodontiliste protseduurideni. Enamik lastest loobub harjumusest kahe kuni nelja eluaasta vanuselt või enne jäävhammaste tulekut, mistõttu ei tekita see probleeme.

Imikud panevad peale käte suhu ka kõike muud. Seda seetõttu, et käed ja suu arenevad varajases staadiumis selleni, et sedasi erinevate asjade uurimine on laste jaoks lihtne.

Sarnased artiklid