Reklaam sulgub sekundi pärast

SUHTETERAPEUT ANU HERMLIN: kui suhtesse tuleb kolmas osapool

Karin Karu

mees ja naine tülis
mees ja naine tülis — FOTO: 123rf.com

Miks mehed petavad - sertifitseeritud Imago suhteterapeut ja paaride töötubade juhendaja, holistiline terapeut Anu Hermlin pani sel teemal kirja oma mõtted.

Kõrvalsuhete anatoomia

Kõrvalsuhtete esinemine abielu vältel on tänapäeval üsnagi sage nähtus. Samas kui mingi nähtus on saanud ühiskonnas tavapäraseks, ei tähenda see veel, et  seda tuleks normaliseerida. Kuna kõrvalsuhtega kaasneb palju valu, tuleb selle  teemaga tegeleda ja seda põhjalikumalt uurida.

Kuigi kõrvalsuhted on laialt levinud, ei ole see toonud kaasa sügavamat mõistmist kõrvalsuhete tekkepõhjuste ega paarisuhete osas üldisemalt. Teisisõnu, me ei ole ühiskonnana pööranud piisavalt tähelepanu paarisuhete rollile inimese üldises heaolus, vaimses tervises ja sellest tulenevalt inimese toimivuses. Kuigi me kõik loodame, et meie ühiskond terveneks, et meie lapsed oleksid rõõmsamad ja kogukonnad elutervemad, unustame justkui ära, kust kõik alguse saab.
Päris alguse on saanud kõik meie endi lapsepõlvest. Enda lapsepõlvehaavade tervendamisega tuleb meil mõistagi tegeleda. Kuid täna räägime sellest, mis toimub meie suhetes täna, siin ja praegu, kus me oleme täiskasvanud.

Süüdlane leida ja häbiposti riputada?

Kõrvalsuhetest rääkides suhtutakse sellesse teemasse sageli lihtsustatult. Vaadatakse pealispinda ning lähtutakse sellest, mis on nähtaval. Kuid see, mis on väga selgelt esil, ei ole tavaliselt isegi mitte pool tõest. Mis on siis see, mida me näeme? Näeme, et üks osapool on loonud oma püsisuhte kõrvale kõrvalsuhte. Reeglina kaasneb sellega püsipartneri jaoks suur valu, pettumus ja reedetusetunne.
Kui haigetsaanud pool on naine, on tal üldjuhul ka tugivõrgustik sõbrannade, usaldusväärsete kolleegide või õpingukaaslaste näol, mõnikord lisandub ka mõni toetav naaber või trennikaaslane. Kõigile või vähemalt osadele neist on naine võimeline oma muret kurtma. Kui naine on väga sotsiaalne, võib tema usaldusisikuks saada isegi juuksur või kosmeetik.

Meestel reeglina on palju väiksem tugivõrgustik. Ka siis, kui mees on seltskondlik ja sotsiaalselt aktiivne, ei pruugi tema suhted sõpradega olla sellised, et sinna kuuluksid sügavad vestlused isiklikel teemadel. Pigem mainivad mehed lihtsalt ära, kuidas asjad on. Mehed edastavad infot: "Olen Merliga ikka veel koos", "Krissu võttis kõrvalt", "Naine kolis välja" vms. 

Loe pikemalt SIIN.