Reklaam sulgub sekundi pärast

Florist Taivo Piller: “Taimedega tegelemine teeb õnnelikuks!“

Taivo on interjööridisaini kaupluse Shishi omanik ja tootedisainer, kelle hobideks on lilled, aiandus, sisustus ja fotograafia. Taivo on tuttav kõigile, kes hommikuti “Terevisiooni“ vaatavad, sest õpetas viis aastat ETV hommikuprogrammis lilleseadmist.

Taivo on interjööridisaini kaupluse Shishi omanik ja tootedisainer, kelle hobideks on lilled, aiandus, sisustus ja fotograafia. Taivo on tuttav kõigile, kes hommikuti “Terevisiooni“ vaatavad, sest õpetas viis aastat ETV hommiku-programmis lilleseadmist.

Kust said ilupisiku?
Kes seda päris täpselt teab? Ilmselt koolist, sõpradelt ja eks kõik ümbritsev mõjutab.   
Kus õppisid ametit?
Räpina aianduskoolis, kultuuritöötajate täienduskoolis, Soomes Kempele aiandus-koolis ja Norras Linda Johnseni kursustel.
Kuidas tunned ennast naiste maailmas?
Väga hästi tunnen. Lähenen ise taimedele pigem jõuliselt ja selgepiiriliselt, kuid see ei oma tegelikult üldse tähtsust. Taimed on suurepärane materjal, millega saab elu palju elamisväärsemaks muuta. See ongi asja juures kõige olulisem. Taimedega tegelemine teeb õnnelikuks. Samuti teeb õnnelikuks taimedest ümbritsetud olemine.
Kas mehena on selles valdkonnas lihtsam või raskem läbi lüüa?
Usun, et väga vahet ei ole. Suurte tööde puhul, nagu võistlustel tihti tehakse, on mehel kindlasti füüsiline eelis, kuid see, et florist vaid kätega tööd teeb, on väga petlik. Tihti tehakse suurem osa tööst peas ära enne, kui käed midagi tegema hakkavad. Formaal-lineaarse töö tegemist võib julgelt malega võrrelda. Mida rohkem oskad enne kimbu tegemist materjalide omavahelist asetust ette näha, seda kiiremini kimbu valmis saad.
Kas ka lillemoed vahelduvad hooajati?
Loomulikult! Eks kõik meie ümber vaikselt muutub, inimesed tüdinevad ja tahavad uusi emotsioone, vaheldust. Lilled on osa sisustusest ja selle mood muutub koos ümbritsevaga. Hooajalisi mõjutusi saadakse eelkõige aga rõivamoest, mis on kiireim uute suundade tootja.
Millised olid selle suve moelilled? Millised on sinu lemmikud? Millised kujundid ja vormid on moekad lilleseadetes?
Viimastel aastatel on väga raske rääkida konkreetsest moest, mis oleks laialdaselt levinud ja kõigi seas järgitav. Pigem on palju erinevaid suundumusi ja kui valitu keskkonda sobitub, on kõik korras. Minu eelistus liigub kindlasti metsa- ja aialillede poole. Märksõnadeks võiks olla looduslähedus ja loomulikkus. Pigem punt lilli vabalt vaasis, kui vormi ahistatud. Kui vormide vahel valida tuleb, siis kindlasti ümar. 


Taivo Pilleri nipid rooside säilitamiseks

- Kui tulete talvel külmaga pakitud roosidega, siis andke võimalusel pakendil aeglaselt toas soojeneda, enne kui selle avate. Kiired temperatuurimuutused tavaliselt lilledele ei meeldi.
- Lõika soojas vees terava noaga umbes 5 cm pikkune viltune lõige varre otsast ja jäta lõikepind hetkeks vette. Vees või voolava vee all tehtud lõige ei lase õhul rakke ummistada ja lill saab paremini vett kätte. Vee all tehtud lõige on laialt levinud ikebanas, kus kasutatakse tihti oksi, mis on sarnaselt roosidega puitunud varrega ja vee saamise suhtes õrnad.
- Kui on näha, et roosid on veidi närbunud, oleks mõistlik värske lõikepind umbes 10 sekundit keevas vees hoida, et kuuma veega veevarustust kiirendada. Ärge varre otsi liiga pikalt kuumas vees hoidke, paarist sentimeetrist täitsa piisab. Kuum vesi mõjub närbunud roosile sarnaselt, nagu pits viina külmunud inimesele. Liialdada ei tasu, aga mõistliku kasutuse puhul on tegu väga hea abinõuga.  
- Pane puhtasse (lillevaas peab olema sama puhas nagu toidunõu) vaasi 40–50-kraadine vesi ja roosid vette nii, et varred oleks ühe kolmandiku kuni poole varre pikkuse osas vees. Eemalda kindlasti varrelt alumised lehed ja muud mustused, et need ei jääks vette roiskuma.
- Esmasel vaasipanekul on tavaliselt lilled olnud mingi aja ilma veeta ja soe vesi aitab veeta olnud lillede vee kättesaadavusele paremini kaasa. Mitte mingil juhul ei tohi roose panna külma vette!
- Soovitan vette lisada roosidele mõeldud toitelahust, mis toidab lilli ja hoiab vee kauem puhtana. Eriti oluline on toitelahuse kasutamine talvisel ajal soojalt maalt toodud rooside puhul. Sellise roosi jaoks on sattumine pimedasse ja kuiva õhuga kliimasse suur šokk ja toitelahus aitab oluliselt pikendada lille eluiga. Toitelahuse pakikest küsi lilli ostes lillepoest, selle hind on tühine, aga mõju väga suur.
- Kui teisel või kolmandal päeval muutub vesi vaasis häguseks, on see märk, et tuleb vesi välja vahetada. Vett vahetades kasuta toasooja vett ja tee uus lõige jälle vee all. Varrest äralõigatava siilu paksus võib olla ainult mõni millimeeter, kuid uus imupind aitab lillel paremini vett kätte saada ja on bakteritest puhas.
- Kui teil on kodus mõni jahedam koht, kuhu saate lilled ööseks tõsta, siis pikendate kindlasti sellega lillede eluiga.
- Ärge hoidke roose vaasiga otsese päikese käes.
- Soovitan poes roose valides müüjalt nõu küsida, sest erinevad rooside sordid seisavad vaasis päris erinevalt ja ärge ostke liialt nuppus roose, mis ei suuda vaasis edasi arenda. Eriti ohtlik on see talvisel ajal, kui lilled on õrnemad.

 

Heinike Juhanson