Reklaam sulgub sekundi pärast

Villu Parvet: mida sageli tähendab lahkumine mehe juurest?

Väga paljudes suhetes tekib olukord, kus naine lihtsalt ei suuda ja taha enam mehega koos olla ning lihtsalt lahkub. Lahkumise vorme on väga erinevaid, alates salapärasest kadumisest, mille korral jääb varasemast suhte osapoolest järgi vaid kahemõtteline sms, kuni välja marssimisteni verise kakluse saatel. Ometi on seda kõike palju lihtsam lahendada ja mõista, kui naine saab aru sääraste põgenemiste sügavamast olemusest.

Väga paljudes suhetes tekib olukord, kus naine lihtsalt ei suuda ja taha enam mehega koos olla ning lihtsalt lahkub. Lahkumise vorme on väga erinevaid, alates salapärasest kadumisest, mille korral jääb varasemast suhte osapoolest järgi vaid kahemõtteline sms, kuni välja marssimisteni verise kakluse saatel. Ometi on seda kõike palju lihtsam lahendada ja mõista, kui naine saab aru sääraste põgenemiste sügavamast olemusest.

Oleme koos ühe väga hea paariterapeudiga „pealt näinud“ kümneid olukordi, kui naine lihtsalt oma asjad haarab ja mehe juurest ära jookseb. Sääraste olukordade anatoomia on tegelikult päris huvitav ning mehhaanika hämmastavalt korduv. Veidi lihtsustades võib jagada säärased „põgenemised“ erinevateks faasideks, millel on naise jaoks erinev psühholoogiline tähendus.

Kõigepealt kaasneb tavaliselt säärase äratulekuga rahulolu, seejärel kokkupõrge reaalsusega ning kolmandaks sisuline otsus. Igal säärasel faasil on jällegi väga selge seos naise vajadustega ning tähendus, mille naine annab mingile olukorrale, ei pruugi olla sugugi see, mida ta isekeskis või avalikult väljendab.  

Mis kaasneb tavaliselt äratulekuga ning minekuga mujale, kus pole enam endist kaaslast? Valdavalt kaasneb sellega suur laeng psühholoogilist energiat oma olulisuse vajaduse rahuldamiseks. Naine viitab oma olulisusele ning maksab kätte mehe käitumise eest. See on ka reaktsiooniks, mida naine ise tajub. Enamasti kaasneb säärase muutusega ka palju ettearvamatut ja senisest erinevat vaheldust. Säärasel vaheldusel on palju esmaseid plusse ning mitmeid ärevust tekitavaid miinuseid. Seetõttu kaasnebki enamasti esimese faasiga ka palju ratsionaliseerimist – naine sisendab endale ja teisele põhjalikult, kui õige oli otsus lahkuda ning kui palju parem on uus olukord varasemast.

Peale esialgse emotsiooni lahtumist saabub tavaliselt päris paras hulk reaalsuse tanksaapa lööke, mille tagajärjel ei tundugi igapäevane reaalsus sarnane sellele, millest naine enne antud sammu astumist fantaseeris. Ilmneb terve koormatäis probleeme, mida on raske ette näha ning hakkavad tekkima mõtted ka kaaslase positiivsetest külgedest, ühistest mälestustest ning koos kogetud heast. On täiesti normaalne, et selles faasis tekivad kahtlused, kas antud samm oli ikka õige, ning naine peab endale järjest aktiivsemalt sisestama asju, milles ta tegelikult lõplikult kindel ei ole. Näiteks iseloomustab seda faasi ka naise soov muuta nn endine mees oma mõtetes veel veidi halvemaks kui viimane tegelikult oli, ning näha tema käitumise motiive tegelikest negatiivsematena.

Kolmandas faasis langetab naine tavaliselt lõpliku otsuse, mis määrab suuresti ära ka suhte tuleviku. Ta otsustab, kas ta ka tegelikult on valmis mehest loobuma või soovib ta suhet teises vormis ja kujul jätkata. Võib öelda, et kolmas faas on väga suurel määral seotud sellega, kuidas käitub mees, kelle juurest naine lahkus. Siinkohal tulebki mängu see, et ka kõige targemad meist ei taju täielikult oma käitumise varjatud põhjusi ning mõtlemise nn tumedat osa. On väga palju olukordi, kus naise käitumise tegelikuks teadvustamata motiiviks oli lihtsalt soov testida, kas mees teda tegelikult sisimas armastab. Võib tunduda väga kummaline, kuid pikemaajaliste kooselude puhul, millest naine järsult põgeneb, on see paraku äärmiselt levinud. Naisel on tekkinud järjest suurenev puudujääk olulisusest, hoolivusest, lähedusest ning tundest, et tema soovidega arvestatakse ning ta on mehe poolt armastatud. Äraminek on seega sisuliselt küsimuse ja väljakutse esitamine mehele, et too oma armastust tõestaks, kui see olemas on.

Oleme näinud pealt paljusid olukordi, kus naine on ära läinud ning jätnud mehe olukorda, mis tekitab mehes segu vihast, teadmatusest, rahutusest ja hirmust. Siinkohal võibki öelda, et pall on mehe käes ning naise otsus suhte jätkumise osas sõltub väga palju sellest, kuidas mees reageerib. Vaatamata sellele, millised on kellegi individuaalsed kogemused, on väga vähe suhteid, mida ei õnnestu taastada, kui mees oma armastust siiralt, otsekoheselt, avalikult, avatult ja jõuliselt välja näitab. Kui üksi jäänud mees tunneb, et temas tegelikult eksisteerib armastus naise vastu ja näitab seda välja järjekindlalt veendes naist selles, et ta on võimeline muutuma naise soovidele vastavaks, on suhte jätkumise tõenäosus tegelikult väga suur. Võttes kokku väga erinevad lähenemised selle kohta, kuidas on mehel kõige targem toimida naise tagasivõitmiseks, võib puhtalt praktiliste faktide põhjal öelda, et valdavalt toimib tegutsemine ja seda ka siis, kui naine meest vältida püüab.

Lähisuhete anatoomias võrreldakse naise säärast käitumist sageli kana omaga, kes kuke eest ära jookseb. Vaatamata sellele, mis naine avalikult väljendab, on peamiseks mureks see, et liiga kiiresti ei joostaks. Seetõttu kaasnebki säärase mänguga sageli palju üle õla vaatamist ning mehe järele ootamist. 

Mis on kokkuvõttes kogu selle loo moraal? Naised käituvad tihti ka enesele teadvustamatult ning panevad mehe armastuse proovile. Äraminek on tihti oma sisult küsimus: kas mees ka tegelikult naist armastab ning on valmis seda igakülgselt ning vahendeid valimata tõestama. Kui mees tegelikult naist armastab, tasub tal säärases olukorras tegutseda, mitte lihtsalt ootama jääda. Ometi kaasneb selle kõigega ka väga suuri riske, mida esmapilgul ei tajuta ning seda mõlema osapoole jaoks. Kui naine annab mehele märku muutumiseks ning näeb, et mees oma armastust igakülgselt tõestada püüab, võib säärasest olukorrast tekkida magus sõltuvus. Varem hoolimatult käitunud mees, kes oma armastust just väga palju välja ei näita, jookseb nüüd naise järel – see on meeldiv, tõstab enesehinnangut ning pakub naudingut. Ometi ei tasu loorberitele puhkama jääda. Kui kõik läheb hästi, on mees saanud õppetunni, teinud arenguhüppe ning muutunud tunduvalt hoolivamaks kaaslaseks. Kui naine aga õigel ajal järele ei anna, võib juhtuda, et ta on ilma jäänud väga heast mehest.

 

Villu