13 KULDAVÄÄRT REEGLIT, MILLE JÄRGI soovitab elada Tiia-Ester Loitme

Maksim Toome

Buduaar

Dirigent ja Grammy auhinna võitja Tiia-Ester Loitme (86 ajakirja ilmumise ajaks, sünd 19.12.1933) usub jumalikesse imedesse, kuid tuletab aeg-ajalt meelde ka Murphy seadusi, mis oma paikapidavusega toovad huumorit ka täbaramatesse olukordadesse.

1. Mu koolipõlve salmikusse kirjutas minu õpetaja, klaverikunstnik Erika Franz sellised sõnad:

Rõõm ja mure kaksikvennad,
kaksikvennad looduskojas,
astuvad käsi käessa,
sammuvad samm sammussa.

Rõõmus mitte uhke olla,
mures mitte alla anda.

Rõõmud igale koorile on konkursid laias maailmas, kus võidu puhul kerkib esile ka võitjamaa. Kui võidu puhul hüppavad lauljad rõõmust, siis mina varjun vaikusesse, sest on kurb, et keegi peab kaotama kellegi arvelt – meie arvelt, sõprade arvelt.

2. Maailm koosneb väikestest asjade molekulidest, eetrist ja õhumullidest. Keegi ütles, et alles nüüd on kalad hakanud imestama, et meri on pudelikorke täis. Rahvas imestab, et kuidas siis pudelist nestet juua, kui pudelikork oma uue kinnituse tõttu nina otsa vajub. Loodus on mulle südamelähedane. Loodus – meie arm, loodus – meie ema. Samas tahan, et minu jalajälg oleks võimalikult väike, et inimarmastus ei oleks lämmatav. Maailma koristan ka siis, kui pole see päev. Koristamise käigus jäävad pidevalt unarusse meie kalmistud, puud ja teed, lilled ja veed, no mis sa teed! Kõik avalikud tualetid on rõvedad… eks iluarmastajad panevad sinnagi oma haldjakäe ning koristavad paberipahna ja veelaga.
3. Sõnad suurkujudelt: „Palveta ja jäta kõik muud tööd tegemata“ ja „Hinga sügavalt“. Koor liigub oma muusikateel katedraalidest kirikuteni. Oleme osa ülimlikkusest, me tahame seda olla ja meie esitused on vaimu täis. Kirikurahvast oleme üllatanud lihtsa tavaga – enne söömist laulame palve ja ootame söögikutset. Me austame toitu.
4. Ja ootamatult küsimus: raha. Raha on sel kombel paha! Ihnus, ahnus, rikkus, vaesus… rahakotitäis laastavaid haigusi, pisilased elavad sentide vahel. Mida väiksem sent, seda rohkem hiilgab, seda rohkem pahalasi. Mõttes üritan teda maapealt kaotada – lihtsalt inimene läheb poodi ja võtab, mida vaja… võtab klaveri või juustu või kalossid nõelusside vastu.
5. Usu jumalikesse imedesse. On ju öeldud: „Kel silmad on, see nähku, kel kõrvad on, see kuulgu!“ Siinkohal tuleb endal pingutada, sest minu tee on ette kõnnitud ja tegemised õnnistatud.
6. Igapäevaselt võib end lõbustada Murphy seadustega. „Kiireim viis midagi üles leida on otsida midagi muud.“ Samas võid ikka selle ka leida, mida otsid. Kas pole armas võimalus? Kasutan seda igapäevaselt.
7. Ära raiska toitu. Tardusin, kui kuulsin, kuidas toitu minema visatakse. Huvitav, kuhu? Kas merre või tulle? Kombineeri uusi maitseid, tee uutmoodi toitu, söö huvitavalt, söö tervislikult!
8. Hunt, meie armastus. Hundi kuldreegel kõlab: ainult üks süüakse korralikult ära. Selle üle võib juurdlema jäädagi… Taimede kuldreegel: taimelehti korjatakse enne õhtut. Iroonia: korja ära hunt ja taimed!
9. Tunnusta kõike avalikult, sest tunnustaja hoog raugeb. Samas ütleb minu õpetaja Gustav Ernesaks, et rääkimine hõbe, vaikimine kuld.
10. Õnne otsimine on tulutu. Õnn on lihtne kingitus nagu elu. Ära teda lihtsalt hajameelsusest ära kaota!
11. Ära otsi töötuju, seegi on tulutu. Korista töölaud. Uus väljend: „löö end lille“! Juuksed, meik, riietus, ehted… Kaunista töökoht lillede ja ilusate töötarvetega, kuid ära unusta end tööle.
12. Sirutu võõraste poole, kellest üks võib olla ingel. Tänaval tuli vastu mees, kes vaevu jalul püsis. Ta küsis raha. Sinised silmad sirasid ta peas. Ma andsin talle soovitud 25 krooni, ta õnnistas mind vaikselt ja haihtus. Pärast hakkas imeasju juhtuma – sain oma raha tagasi ja enamgi veel.
13. Armastus on eeter. Ole õnnistatud!