ELU KULDREEGLID- Angelica Udeküll

Lisa kommentaar
ELU KULDREEGLID- Angelica Udeküll
Foto: Toomas Tuul

Igaühel meist on oma tõed, mille järgi elame. Mõnikord leiame aga otsitud tarkusetera hoopis kellegi teise jutust. Seekord avaldas enda jaoks olulised põhimõtted tippkokk Angelica Udeküll.

Tegelikult ei saa ma uhkustada väitega, et järgiksin igapäevaselt väga kindlaid reegleid. Kuulun pigem inimeste hulka, kes usuvad, et elus on kindel vaid üks – miski pole igavene ja kõik on pidevas muutumises. Päris ilma pidepunktideta siiski ei saa ja nii on ka minul elu jooksul tekkinud mitmeid tõekspidamisi, mis aitavad reel püsida ja leida keerulistes olukordades mõnikord lohutust või tuge.

”Ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks!”

See on üks esimesi reegleid, mis pähe turgatab ja pärineb minu ema kullafondist. Olen seda pidanud oluliseks nii kaua, kui ennast mäletan. See tähendab, et enne kui annad kellegi või millegi kohta hinnanguid, püüa panna end teise inimese kingadesse. See mõte aitab elada ja toimetada empaatilise inimesena ning mõjub sageli pehmendava tegurina olukordades, mis esmapilgul tunduvad plahvatusohtlikult häirivana.

”Kõik, mis ei tapa, teeb tugevaks” ja ”Lase elul ennast üllatada”

Nendest uskumustest on abi hetkedel, kui elu toob mõne ootamatu valiku või ülesande, mis algul tundub võõras, hirmuäratav või paneb kahtlema, kas suudan, saan hakkama või olen selleks piisavalt kompetentne.

Minu elus on iga natukese aja järel olnud üllatusi, mille üle tagantjärele olen rõõmus, et väljakutse vastu võtsin. Isegi, kui see on vahel kõrvaltvaadates tundunud hulljulge. Tegelikult on iga sedalaadi pea ees tundmatusse hüppamine olnud hindamatu väärtusega õppetund.

Foto: Toomas Tuul

”Unistustega tuleb olla ettevaatlik, sest neil on komme täituda”

Seda uskumust võib pidada mõneti eelmise reegli medali teiseks pooleks. Pikemalt detailidesse laskumata võin isiklikust kogemusest väita, et see reegel toimib päris kindlasti.

”Igas päevas peab olema vähemalt üks uus tarkusetera või kogemus”

Arvan, et ainult heale õnnele ei saa ka lootma jääda ja selleks, et elu siiski põnevalt ja täiel rinnal elada, tasub ammutada uusi teadmisi. Seisev mootor läheb rooste ja elu ilma uute teadmisteta muutub üsna kiirelt üksluiseks ja igavaks.

”Ka inimese puhul kehtivad loodusseadused”

”Kõike ei saa rahas mõõta”

Üks väga oluline reegel on see, et paljud hingesoojendavad ja rõõmupakkuvad asjad elus on tasuta või siis polegi neid üldse võimalik raha eest osta. Ka seda kuldreeglit kuulsin sageli oma lapsepõlvekodus. Võimalik, et tol ajal oli tegemist valitsenud riigikorrast tingitud uskumusega või enesele lohutuseks öeldud lausega, sest kogu riigi majandus toimis ju põhimõttel, et käsi peseb kätt ja hästi elab see, kellel on 100 rubla asemel 100 sõpra. Sellest hoolimata usun, et see kuldreegel kehtib igal ajal!

”Inimene on osake loodusest”

See on minu jaoks kõige põhjapanevam reegel, millesse kindlalt usun. Arvan, et võiksime kõik oma elus seda mõtet rohkem järgida ja mõista, et ka inimese puhul kehtivad loodusseadused. Sageli tundub, et lääne ühiskonnas järgivad inimesed pigem uskumust, et inimene on looduse kroon ja elab väljaspool loodusseaduseid. Idamaades on seevastu juba sajandeid järgitud kindlaid reegleid, kuidas toituda, kuidas hingata, millal on õige aeg töö tegemiseks või puhkamiseks. Kõik need reeglid on selleks, et hoida tasakaalus inimese keha ja vaim ning aidata leida harmoonia inimese ja universumi vahel. Eks see ole ju ka peamine põhjus, miks üldse võiks reeglite järgi elada.

Sarnased artiklid