Reklaam sulgub sekundi pärast

iPHONE, SAMSUNG, NOKIA- milline telefon kannatab külmakraade ja kuidas telefoni talvel hoida?

Paljud meist puutuvad talvel kokku levinud probleemiga, kui mobiiltelefon külma ilmaga töötamast tõrgub. Miks see siis nii on ja mida saaks teha, et telefoni ka käreda pakasega probleemideta kasutada saaks? Nendele küsimustele vastas tehnikaekspert David (täisnimi toimetusele teada). 

Paljud meist puutuvad talvel kokku levinud probleemiga, kui mobiiltelefon külma ilmaga töötamast tõrgub. Miks see siis nii on ja mida saaks teha, et telefoni ka käreda pakasega probleemideta kasutada saaks? Nendele küsimustele vastas Eesti tehnikaekspert David (täisnimi toimetusele teada). 

Kohe, kui kohale on jõudnud lumi ning pakane, muutub nutiseadmete töövõimekus tunduvalt väiksemaks - osad mobiiltelefonid lülitavad end käreda pakase tõttu suisa pidevalt välja või siis keeldub nende puuteekraan käsklustele allumast. Selle põhjus on lihtne. “Igal nutiseadmel on toimimiseks kindel temperatuuride vahemik. Paljuski oleneb see ka seadme tootjast. Näiteks Apple’i toodete jaoks on see vahemik tavaliselt 0 ... 35 ᵒC, Nokial -10 ... 55 ᵒC ja Samsungil -20 ... 50 ᵒC,” selgitab David, kelle sõnul saavad tõsisemad tõrked reeglina alguse siis, kui temperatuur langeb madalamale kui -10 ᵒC. “Sellise temperatuuri juures hakkavad akud tõrkuma. Kuskil -20 ᵒC juures hakkavad telefonid end iseenesest välja lülitama. -40 ᵒC on piir, milleni jõudes enamik tänapäeva nutiseadmetest enam lihtsalt ei tööta.” 

Õnneks on mõned pisiasjad, mida saab ise selleks teha, et telefon ka külma ilmaga paremini vastu peaks. “Kui temperatuurid lähevad ekstreemseks, siis tuleks telefon sisse lülitada ainult siis, kui seda ka päriselt kasutatakse. Enne telefoni kasutamist tuleb sellele ülessoojenemiseks pisut aega anda. Paljud inimesed kannavad oma telefoni taskus - siis oleks parim see sinna selliselt asetada, et aku jääks keha poole - keha aitab akut siis soojemana hoida. Viimase asjana tuleks vähendada ekraani eredust ja lülitada välja GPS ehk siis teha kõik endast olenev selleks, et akut võimalikult palju säästa,” ütleb David. 

Ükski nutiseade ei tööta igavesti. Küll aga tunnistab David, et tehnikaseadmete külmakahjustused on miski, millega tootjad oluliselt arvestada ei oska. “Kuna nutiseadmed muutuvad ajaga aina hinnalisemaks, siis tuleks näiteks telefoni valides arvestada faktiga, et Eesti talved võivad kohati väga krõbedaks minna. Tegelikult on telefonide töövõimekuse temperatuurivahemikud täiesti kättesaadav info ja see tasub kindlasti uut seadet soetades üle vaadata.” 

Buduaar.ee