PAMELA MARAN PURUSTAS Eesti mehe kohta levinud müüdi

Buduaar

erakogu

Kirjanik ja joogaõpetaja Pamela Marani sulest ilmus hiljuti raamat "Eesti vanaisade lood ja salatarkused." Teekonda vanavanemate radadel alustas ta kolm aastat tagasi, kui kohtus üle Eestimaa saja vanaemaga. Sellega seonduvalt andis naine hiljuti intervjuu raadio Elmari hommikujutule.

Saatejuht Lauri Hermann uuris Pamelalt kõigepealt, et raamat on ju nii paks, kust kohast ta need vanaisa lood ometi kokku korjanud on.

” Need on korjatud kokku üle Eesti. Kui alustasin seda retke vanaemade lugude korjamisega 3 aastat tagasi, siis seadsin eesmärgiks kõik maakonnad läbi käia, et leida üles need kõige ägedamad, raputavamad, aga samas ka kõige lihtsamad ja tavalisemad lood. Et oleks kaetud justkui kogu selle põlvkonna lugu seinast seina,” selgitas Pamela.

Ta tõdes, et kahjuks tuli ette ka alt ära hüppamisi ja teinekord koputas ta lihtsalt inimeste ustele ja uuris, kas nende külas elab mõnda ägedat taati, kellest võiks loo teha.

Seepeale sõnas Lauri, et kui ta nüüd hakkab Eesti meeste peale mõtlema, siis Eesti mees on pigem selline kinnine ja sõnaaher ja uuris Pamelalt kui lihtne oli vanaisadelt lugusid kätte saada.

“See oli üks väga kihvt müüt, mis sai üsna kiiresti purustatud. Kui käisin läbi sada vanaema, siis vanaisasid käisin läbi 66, kuna Eesti mees räägib rohkem kui Eesti naine. Kuigi seadsin endale sihiks läbi käia 100 vanaisa, siis selgus üsna alguses, et mehed räägivad rohkem – nende lood on põrutavad, ägedad ja kihvtid. Nende lood tulid põhjalikumad ja lõppkokkuvõttes sai neid raamatusse vähem kuigi maht tuli suurem. Ei saaks öelda, et Eesti mees on kinnine. Küsimus võib olla selles jäägitud tähelepanus, et kui istuda maha ja uurida, puurida, siis tuleb sealt kosena igasuguseid asju,” rääkis Pamela.