PISIPOJA EMA võitlus haigusega: “Öeldi, et 95% tõenäosusega ma lapsi ei saa”

Kai Tammsaar

Buduaar

Kai Tammsaar on noor ja tegus bikiinifitnessiga tegelev naine, kes 19-aastaselt sai PCOS (polütsüstiliste munasarjade sündroom) diagnoosi ning talle öeldi, et lapse mittesaamise tõenäosus on ligikaudu 95%. Sellest hoolimata sündis tal neli aastat hiljem poeg. Võitlus haigusega on kestnud aastaid – hormoonravi, korduvad operatsioonid ja kõik sellega seonduv.

PCOS haiguse tunnusteks on menstruatsiooni puudumine või selle väga harv esinemine, tsüstid, kuumalained ja meeleolude kõikumine. Kui Kaile diagnoos pandi, tekkis tal soov emaks saada ning ta usub ise, et see õnnestus tänu õigele toitumisele.

Hormoonravi Kai aga mitte kellelegi ei soovita. “Usun, et hormoonravil käimine oligi üks põhjustest, miks mul tsüstidest sündroom välja kujunes.”

Hormoonravist Kai üsna peagi loobus ning leidis endale naistearsti, kes seda talle ka peale suruma ei hakanud. Ta otsustas operatsiooni kasuks. “Läksin kirurgiliselt tsüstide kallale, sest mul ei olnud enam kannatust. Kolm kuud pärast operatsiooni jäin ma lapseootele ja terve see aeg olin ma alguses lchf dieedil ning hiljem juba keto dieedil. Selliselt toitudes oli mul isegi mingisugune menstruatsiooni tsükkel (iga 40-50 päeva tagant) tekkinud. Sain imearmsa pisipoja emaks ja kuidagi vähese energia tõttu läksin uuesti keto peale tagasi. Mul oli lihtne endale kiiresti rasvane omlett valmistada ja sinna juurde rohke koorega kohv, killuke tumedat shokolaadi ning energiat jagus kauemaks,” kirjeldab Kai oma toitumist.

Paraku tulid tsüstid tagasi – Kai muutis vahepealsetel aastatel oma toitumist ja arvab, et see saigi saatuslikuks. “2019. aasta detsembris, kui olin alles nädal aega uuesti keto peal olnud, tekkis mul paremas munasarjas valu. Valu läks igapäevaga tugevamaks kuni lõpuks läksin erakorralisse, mulle tehti ulhtraheli – paremas munasarjas mõõdeti ära kolm tsüsti, millest üks oli opereerimist vajavat mõõtu. Kuna oli nädalavahetus, siis pidin esmaspäevani ootama ja vaatama, kas muutusi on. Esmaspäeval aga algas mul menstruatsioon, mis oli mul viimase 2,5 aasta jooksul teist korda,” tõdeb Kai.

Nüüd pani Kai endale uue aja naistearstile jaanuaris, ent vastuvõtu päeval algas tal uuesti menstruatsioon, seega ultraheli jäeti vahele. Talle pandi veebruariks uus aeg.

Veebruarikuu lõpus naistearsti juurde minnes sai ta aga ootamatu üllatuse osaliseks – tsüstid olid kadunud. “Sain teada, et kõik on nii ideaalne, parem kui ei kunagi varem. Ja ma ütlesin, et olen eelmise aasta detsembri algusest saadik 100% keto peal olnud ning sellepeale arst kiitis takka, et jätkaksin samas vaimus. PCOS on insuliiniga seotud haigus ja süsivesikud lihtsalt ei sobi mulle,” ütleb Kai, kes antud hetkel on tsüstidest vaba.