SIGNE JA KRISTI: 2 naist, kes võtsid vastu elu muutva väljakutse

SIGNE JA KRISTI: 2 naist, kes võtsid vastu elu muutva väljakutse
erakogu

NAINE, mida teeksid, kui sa midagi ei kardaks? 

Oleme veendunud, et igas naises on tohutu kogus potentsiaali. Elame võimaluste maal. Ühiskond vajab loovalt mõtlevaid ja ennastjuhtivaid inimesi, kes enda arengu läbi realiseerivad ka oma ressursse ja on julged tegutsejad. Julge tegutsemine ei tähenda ainult ettevõtte loomist, vaid ka näiteks kehakaalu langetamist või hoopis otsust võtta kõige kõrvalt endale aega, et asuda eesmärgipäraselt tegutsema.

Edu saavutamiseks on naistel ja meestel samad võimalused. Julguse ja otsusekindlusega on kõik saavutatav. Isegi siis, kui pead alustama täiesti nullist või oled sattunud elu suurimasse suhtekriisi ning edasiminek tundub võimatu. Ükskõik, kus sa täna oled, saad alati uuesti otsustada ja sellega ka võimaluse oma elu uueks luua.

Kes meist ei sooviks sisemist rahulolu? See tunne võiks meid saata kõikides valdkondades, millega igapäevaselt seotud oleme. Mõeldes vaid iseendale, küsi, mis on see, mis paneb sinu hinge helisema, mida sina vajad, et tunda enda sees tõelist õnne? Kas midagi võiks olla teistmoodi? Kas mingis valdkonnas tuleks luua muutust ja vastu võtta otsused, et õnnetunne saaks tekkida? Seda selleks, et olla armastatud, teha karjääri, olla heades lähisuhetes, olla finantsiliselt vaba, ennast väärtustada ja leida aega iseendale. Kas julged väljuda oma mugavustsoonist, vastata ausalt neile küsimustele ja võtta samme konkreetseteks murranguteks? Et märkimisväärselt ümbritsevat mõjutada, peame esmalt tegelema enda sisemaailmaga. Julgeks muutuseks on vaja kõigepealt uskuda, et suudame seda teha. Miks osad naised saavutavad rohkem ning viivad oma unistusi edukalt ellu? Just sellepärast, et nad teavad, mida tahavad. Teised aga kardavad, et neil pole õigeid omadusi, mida nende unistuste elluviimiseks vaja on. Tea, sinus on kõik olemas, aga see on kuskil peidus ja veel avastamata.

Miks muutus hirmutab? 

Aga sellepärast, et inimese aju üks osa – tagaaju ehk roomaja aju – eesmärk on hoida meid n-ö turvaliste valikute juures. Seega tuleb meil enda tagaaju üle kavaldada. Esimese sammuna tasub mõelda, mis peaks olema teisiti, et saavutada see, mida soovid?

Hoolimata ebakindlusest, teadmatusest ja hirmust ebaõnnestumise ees, oleme ise teinud hulga riskantseid valikuid. Mina, Signe, loobusin palgatööst ja 15 aastat kestnud karjäärist haridusmaastikul. Jõudsin selle arusaamani, et midagi peab muutuma just läbi selle, et küsisin endalt iga aasta lõpus, kas see, mida ma teen, pakub mulle arengut ja mõnusaid väljakutseid? Kas ma olen 10 palli skaalal rahul ja õnnelik? Kas midagi võiks olla teistmoodi? Kas ma näen ennast samas valdkonnas ka viie aasta pärast? Kas see töö viib mind minu unistuste eluni? Neile küsimustele vastates sain aru, et kui ma midagi ei muuda, siis ka oma ideaalset elu kinni ei püüa. Alguses oli väga raske ja kõike oli palju, kuid samas see ongi üks oluline osa protsessist. Olin loonud omale tugeva mõttemaailma ja investeerinud iseendasse ning see andis arusaama, et kõik ongi võimalik, kui suudan sellest unistada. Täna olen ettevõtja olnud üle nelja aasta, tegevusvaldkonnaks koolitamine ja inimeste arendamine persooni- ja tööandja brändi ning enesejuhtimise valdkonnas. Iseenda bossiks saamise eesmärgi olin ma kirja pannud ca seitse aastat tagasi oma märkmikku. Unistused kipuvad ikka täituma ja nüüd on mul totaalselt suur rõõm teha iga päev kõiki neid asju, milles olen hea ja luua seeläbi väärtust ühiskonda.

Mina, Kristi, müüsin ära pärast suurt kaalumist oma 10 aastat ehitatud ettevõtte selle tippkäibe ajal. Kas see otsus, kus tegin lõpliku sammu, tuli lihtsalt? Kindlasti mitte! Mäletan selgesti veel enne ettevõtte müüki ajaperioodi, kus tundsin enda sees suurt rahulolematust. Teadsin, et kui nii jätkan, elan iga päev kurbuses ja kahetsuses, et ei suuda ennast väärtustavat sammu teha. Teadsin, et sügaval sisimas tahan oma elus midagi muud teha kui olla väikeettevõtte juht valdkonnas, mis mind enam ei kõnetanud. Tundsin, kuidas ma järjest läbi põlen ja rõõmutut elu elan. Otsustasin olla enda vastu täiesti aus. Mis aga tekitas minus tunde, et võin enda vastu aus olla, oli asjaolu, et olin hakanud tegelema enesearenguga ning läinud õppima valdkonda, mis mind tõsiselt huvitas. Olin loonud enda sees turvatunde teha elus edasiliikumise otsus. Suuna kinnitamiseks ja selgemaks saamiseks otsustasin läbida passiontesti ja seeläbi sügavalt enda sisse vaadata. Kui passiontest oli tehtud ja enda seest leitud üles suunad, milles tugev olen ja mis mind tõeliselt huvitab, otsustasin võtta ka coachi, kes aitaks teha esimesi reaalseid samme. Vajasin kedagi, kes seisaks teadlikult minu taga, juhuks kui hakkan endas kahtlema. Täna õpin psühhoterapeudiks, olen tunnustatud ohutuse valdkonna koolitaja ja sisulooja, olen teinud valiku kolida linnast välja, ehitan üles brändi Meaningful Talks (raamatupoodides vanema ja lapse suhtluspäevik ”Minu ja sinu tähtsad jutud”) ja julgustan naisi tegema enda elus ennast väärtustavaid samme parema elu loomiseks.

Saime kõrvalt hinnanguid, et need sammud tundusid teiste silmis rumalate ja vastutustundetutena, kuna meil on kodus lapsed. Kuidas suutsime ikkagi niisuguseid kannapöördeid teha? See kõik ei toimunud üleöö. Valmistusime nendeks sammudeks teadlikult. Proovisime selgelt aru saada, kes me tegelikult oleme, mis on meie tugevused ja mida päriselt tahame. Alles siis, kui need vastused leitud, saime asuda teele oma eesmärkide poole.

JULGUS on nagu seesmine X-faktor, mis käivitab sind lõpuks esimesi samme astuma. See on nagu energia – ta on olemas, aga muundub ühest seisundist teise. Seda saab ise luua, kuid eelduseks on turva- ja kindlustunde tekkimine. Julguse sinu sees loovad hea vaimne ja füüsiline tervis (energiatase), toetavad lähisuhted, enda väärtustamine ja teadmine, mida sa oma elult soovid.

Julguse surmaks on hirm ja ebakindlus. Aju ütleb, et pole mõtet riskida, sest ta püüab meid alati pettumusest ja ebakindlusest säästa. See on ka põhjus, miks paljud inimesed ei jõua kunagi enda unistusteni! Ürgne instinkt saab suurest ihalusest võitu. Nagu öeldakse – tõeline julgus leiab aset siis, kui tegutsed hirmust hoolimata. Asjaolud ei ole aga nii õudsed, kui sa tead, mida oodata. Kõik, mis on ootamatu ja mille kohta sul kogemus puudub, paneb meie vapruse proovile. Kuid see iseloomuomadus on nagu lihas, mida saab treenida. Kui tahad julgemaks saada, siis esita endale iga nädal üks väljakutse!

Kuidas alustada?

Alati tahaks ju kõike korraga, aga elu näitab, et asjad juhtuvad tasapisi. Peab vaid enda sees olema põletav tahtmine. Sisemist turvatunnet loob tegelemine planeerimisega. Mõtle välja oma eesmärk ning, mida vajad selle saavutamiseks – on need teadmised, toetusgrupp, rahalised ressursid? See vähendab oluliselt hirmu, kuna valmistud teadlikult muutuste elluviimiseks. Pane paika kindel kurss ja jaga teekond verstapostideks! Kogu informatsiooni, tee endale selgeks taustsüsteemid ja mängi läbi erinevad stsenaariumid. Arvesta, et tulemused ei lenda lihtsalt aknast sisse ega istu sinu õlale. Näiteks pead võib-olla midagi juurde õppima selleks, et oma lisaoskustega uuele töökohale kandideerida või palgakõrgendust küsida. Ehk võib sihini jõudmisel abi olla mõnest organisatsioonist, millega liitudes leiad enda ümber uusi tutvusi, kes võiksid sellele kaasa aidata? Näiteks Naisinvestorite grupis on tohutult laia kogemuste baasiga kaasteelisi, kellelt nõu küsida. Ära unusta tähistada vaheetappe, sest nii tekivad eduelamused ja kasvab enesekindlus. Usu, sa väärid seda kõike ja palju enamatki veel!

M nagu muutus!

Muutus ise on nagu sihtkoht või murrang, teerist, pöördepunkt. Selle realiseerumine algab hetkel, kui hakkad nägema ressursse ja soovid midagi luua. Alati tasub investeerida kasvamisse ja positiivsesse muutumisse, sest need viivad meid elus  edasi!

Kaks praktilist harjutust

1. Õnnelikkuse audit

Nimeta oma kolm eduhetke.

Mis ajas sind viimati naerma?

Millised tegevused teevad sinu tuju alati heaks?

Mida saaksid järgmisel kuul paremini teha?

2. Sinu unikaalsus.

Kirjuta üles märksõnad, mille poolest oled sina unikaalne.

NAINE, kui mitte sina, kes siis veel? Kui mitte nüüd, siis millal? Julge tuua oma ellu muutusi!

Sarnased artiklid