ŠOKEERIV PALJASTUS: kiirtestid polegi nii ohutud kui esmapilgul näivad!?

ŠOKEERIV PALJASTUS: kiirtestid polegi nii ohutud kui esmapilgul näivad!?
123rf.com

Eestlanna kirjutas sotsiaalmeedias, et tema meelest räägitakse liiga vähe sellest, miks tuleks suure ettevaatlikkusega suhtuda kiirtestide massilisse kasutamisse.

Avaldame postituse muutmata kujul:

“Räägitakse vähe näiteks ainest etüleenoksiid, millega on need testipulgad steriliseeritud.
EO – etüleenoksiid – on biotsiid, mida kasutatakse Euroopa Liidu välistes riikides laialdaselt toidu steriliseerimiseks. Selle pikaajaline tarbimine võib inimese tervisele omada kantserogeenset mõju. Etüleenoksiid on liigitatud genotoksiliseks kantserogeeniks, mis võib põhjustada leukeemiat, rinnavähki, loodete väärarenguid, iseeneslikku aborti jne.

(Kusjuures Põllumajandus- ja Toiduamet on 28.10.21 etüleenoksiidi sisalduse tõttu algatanud toodete tagasikutsumise: https://pta.agri.ee/etuleenoksiidi-sisaldavate-toodete…)

Nüüd jah – elus ikka tuleb ette olukordi, kus on vajalik manustada erinevaid ravimeid/preparaate või teha erinevaid teste ning ühekordse või harva vajaduspõhise kasutamisega tõenäoliselt suurt negatiivset mõju ei avaldu.
Kuid mõtleme nüüd korraks järele, kas ikka iga nädal, või veel enam, KOLM KORDA NÄDALAS täiskasvanu või LAPSE limaskesta kokkupuude kantserogeense ainega on ohutu? Kas oled selles kindel?

Palun võtta hetk, süveneda ja mõelda, enne kui laseme ka lapsed kaasata millessegi, milleks puudub vajadus, kuid mis võib reaalselt nende tervist ohustada.”

Terviseamet kinnitab siiski, et etüleenoksiidi kasutatakse küll testide steriliseerimiseks, kuid testpulga pealt seda ei leia. Etüleenoksiid on gaasaine, mida kasutatakse meditsiiniseadmete steriliseerimiseks. “Koroonatestid ei sisalda etüleenoksiidi (EO-d). Etüleenoksiidi märgis on peal testidel, mida on ainega lõppsteriliseeritud. See käib nii, seadme pakendisse pumbatakse etüleenoksiidi sisse viis minutit,” sõnas Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepp. Seejärel kaheksa tunni vältel eemaldatakse pakendist EO. Pakendist eemaldatuna koroonatest (või mõni teine meditsiinitarvik) steriliseerivat gaasi ei sisalda ning seega ei kujuta tervisele ohtu.

Sarnased artiklid