TALLINNA KOOLIÕED tõdevad, et olukord koolides on väga kriitiline

pilt: Shutterstock

SA Tallinna Koolitervishoid

"Tallinna Koolitervishoiu kooliõed paluvad kõigil haiguse sümptomitega õpilastel ja õpetajatel jääda koolikollektiivist eemale ja võtta ühendust perearstiga. End tervena tundvatel inimestel on aga viimane aeg kasutusele võtta ettevaatusabinõud, sest nad võivad viirust kanda seda ise teadmata.

Kui kevadel läksid õpilased nädalateks täies mahus koduõppele, siis praegu toimuvad enamustes koolides lisaks distantsõppele ka kohapealsed tunnid, mistõttu on koolimajad potentsiaalsed nakkuse levimise kohad. Praktika näitab, et see potentsiaal ei ole ainult teoreetiline.

Selliseid koole, kus õppetöö toimub veel nö täiskomplektis, on alles jäänud üksikud. Kuid olukord muutub iga päev ja see ei pruugi nii jääda. Kui veel eelmisel nädalal olid näiteks Õismäel asuvad koolid viirusest suhteliselt puutumata ja õppetöö toimus koolimajades, siis sel nädalal tuli ka sealsetel koolidel distantsõpe kasutusele võtta.

Nädal tagasi algas õpetajate haigestumise laine, sest õpetajad kandsid küll visiire, kuid mitte maske ning see ei ole piisav lahendus. Sel nädalal on alanud õpilaste haigestumise laine. Lähikontaktsetena on meie 80 kooliõest tänaseks karantiini suundunud kaks kooliõde.

Viiruse edasikandumise tõkestamiseks paluvad SA Tallinna Koolitervishoid kooliõed pidada kinni järgmistest juhistest:

– Haigustunnuste puhul peaks jääma koju nii õpilased, õpetajad kui ka kõik teised kooli töötajad.

– Koroonaviiruse mõju on väga individuaalne. Koju peaks jääma ka need, kellel enda hinnangul lihtsalt nohu või kerge külmetus. Ka on oluline teada, et kõigil COVID-nakatunutel ei kao lõhna- ja maitsetaju ning selle järgi ei saa ise ennast koroona negatiivseks tunnistada. Kõige kindlama vastuse viiruse kohta annab siiski test.

– Nakkuse levikut aitab piirata maski kandmine. Maski on oluline kanda koolis, ühistranspordis, kauplustes, teatris-kontserdil ehk rahvarohketes siseruumides.  Maski ei ole mõtet kanda kodus ega õues.

– Hoia suheldes distantsi. Kõik inimesed ei põe koroona haigust sümptomitega ja me ei tea seetõttu, kes võib olla viirusekandja.

– Hea ettevaatusabinõu on kätepesu, käsi tuleb pesta tihti ning teha seda sooja vee ja seebiga. Avalikes kohtades on üleval desinfitseerimis jaamad. Need on heaks alternatiiviks kui kätepesu pole hetkel võimalik.

– Väldi näo ja juuste puudutamist pesemata kätega.

– Aevastamisel või köhimisel kata suu ja nina ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvräti tuleb seejärel visata kohe prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel võib kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

– Väga oluline on tihe ruumide tuulutamine. Seda nii kodus, koolis kui ka teistes tööruumides.

– Värskes õhus viibimine parandab immuunsust, ühtlasi on õues rohkem ruumi ja nakatumise võimalus väiksem. – Võimalusel võiks koolid kaaluda õuevahetunde ja kehalise kasvatuse välitunde (tunde läbi viia õues).

– Laadi alla viirusest teavitamise äpp HOIA. Kui oled saanud positiivse koroona testi, märgi end äpis haigena.

– Usalda tervishoiutöötajaid ja otsi abi pädevatest allikatest. Erakorralise arstiabi saamiseks helista 112, tervise küsimustele saab vastuseid ka perearsti nõuandetelefonilt 1220. Usaldusväärset infot koroona viirusega seotud riiklikke korralduste kohta annab riigiinfo telefon 1247.

– Ja veel kord –  ka väiksemate haigustunnustega tuleb praegu jääda koju ja pidada nõu perearstiga.