Reklaam sulgub sekundi pärast

Jukocute’i disainer Julia Korovina: „Minu muusaks on kogu maailm!”

Kes meist ei teaks Jukocute’i värvilisi pilgupüüdjaid – käekotte, mis paljude eestlannade (ja mitte ainult!) südamed on võitnud. Nende nahksete kaunitaride loojaks on disainer Julia Korovina (37) , kes juhatab moe taktikeppi Torino päikese alt.

Kes meist ei teaks Jukocute’i värvilisi pilgupüüdjaid – käekotte, mis paljude eestlannade (ja mitte ainult!) südamed on võitnud. Nende nahksete kaunitaride loojaks on disainer Julia Korovina (37) , kes juhatab moe taktikeppi Torino päikese alt.

„Kott on lahe aksessuaar ja selle disain palju lihtsam ja ajatum,” selgitab Julia, miks ta Kunstiakadeemia moekunsti osakonna vilistlasena ning peale kaht ja poolt aastat Montonis kergete ülerõivaste disainerina rõivadisainile vilistas ja liikus edasi hoopis Rooma – IED-sse (Istituto Europeo di Design) nahast aksessuaaride erialale. Peale seda sündiski Jukocute’i bränd. „Kotidisainis on lahe see, et kui sul õnnestub leida üks lahe lõige, võid seda kasutada aastaid, ainult muuta värve, lisada detaile ja jälle on uus kott valmis,” rõõmustab naine.

Keeruline algus

Julia tunnistab, et tema karjääris on olnud palju meeldejäävaid hetki, aga kõige olulisemaks peab naine täna hoopis seda, et ta üldse sai oma suurt kirge järgida ja õppima pääses. „Minu teekond siiani on olnud väga keeruline, aga tänaseks olen ma saanud selle, millest olen unistanud,” meenutab Julia aastat 1998, mil ta kahekümnesena igatses Kunstiakadeemiasse moodi minna õppima. Samas ei rääkinud ta sõnagi eesti keelt ning ka raha õppemaksu tasumiseks ei olnud neiul toona kusagilt võtta. „Oli vaja kas raha või imet, raha mul ei olnud, aga ime juhtus,” ütleb Julia, kellel õnnestus lõpuks moeosakonnas tasuta kohale pääseda. „Eesti keel ei olnud veel selge, aga mulle nii meeldis see, mida ma teen – see oli minu unistus. Kui inimesed näevad seda ja aitavad sind sel teel, siis on see imeline tunne.”

Jukocute’i alustas naine alguses kahasse sõbrannaga ning sellest sai algaja ettevõtja üks valusamaid kogemusi. Julia sai omal nahal tunda, miks öeldakse, et sõpradega ei tasu äri ajada. „Väga kiiresti kaotasin oma partnerid ja sõbranna ka – see oli minu jaoks väga suur ohverdus ja nagu praktika näitab, juhtub seda päris sageli.”

Õnneks sai tagasilöögist vaid õppetund ning Julia ei andnud alla. „Kui ma tegin oma esimese kotikollektsiooni ja müüsin ära kõik mudelid, sain aru, et teen midagi, mis inimestele meeldib,” meenutab Julia aega, mil ta sai aru, et nüüd ajab ta õiget asja. „Aga iga hooaeg oli hirm, et äkki kukub kõik kokku ja uus kollektsioon ei ole nii edukas kui eelmine,” naerab naine ja lisab, et õnneks seda ei juhtunud. „Seni jätkan hea meelega!”

Veidi kärsitu kunstnikuhing on samuti naisele õppetunde toonud. „Minu viga on ka see, et mulle meeldib tihti midagi muuta, aga kui sa alustad millegagi ja sellel läheb hästi, siis on ikka vaja samamoodi jätkata, vähemalt alguses,” viitab Julia sellele, et alguses muutis ta sageli oma stuudio asukohta. „Aga inimestele meeldib stabiilsus, et ta tuleb järgmine kord jälle ja leiab mind ikka siit samast kohast.” Hetkel asub Jukocute’i stuudio Torino kesklinnas. „Imeilusas kohas,” nagu Julia ütleb. Täna on Jukocute’i tiimis neli liiget. Julia kanda on vastutusrikas disaineriroll ning tema elukaaslane vastutab brändi logistika ja igapäevatoimingute eest. Veel on tiimis raamatupidaja ja disaineri assistent.

Trajektoor Tallinn-Torino

"Raske öelda, kus ma elan,” naerab Julia, kui küsin, et millises maailmalinnas ta end hetkel sisse on seadnud. „Ma kogu aeg reisin Eesti ja Itaalia vahet. Viimased kümme aastat reisin peaaegu iga kuu. Kohvrite pakkimine on juba väga tavaliseks muutunud,” ütleb Julia, kes armastab rutiini murda. „Mulle meeldivad ekspromptreisid – näiteks paar nädalat tagasi otsustasime sõbrannaga minna Torinost välja üht muuseumi avastama. See oli fantastiline päev, lõpuks istusime muuseumiterrassil, klaas valge veiniga ühes käes ja laual filosoofiliste juttude raamat. See tore päev on mul igavesti meeles!” Milline näeb aga välja aga ühe disaineri argipäev. Julia alustab oma päeva vaikselt. „Joon kohvi või jooksen pargis. Seejärel plaanin oma päevatoimetusi – alustan e-posti vaatamisest, seejärel hakkan klientidega suhtlema ning päris tööd alustan keskpäeval ja töötan õhtuni. Kindlasti leian ma õhtul aega ka selleks, et perega aega veeta.” Kas tegus naine aga ühel päeval lõplikult kohvrid pakib ja Eestisse tuleb? „Ma olen alati siin, võib-olla mitte füüsiliselt, aga mõtetes kindlasti. Eesti on tore maa”, ütleb Julia salapäraselt.

Julia 5 nõuannet algajale ettevõtjale!

1. Ole kreatiivne ja julge!

2. Ole esimene, ole hull!

3. Ära jaga oma plaane, kuni need ei ole veel teostunud!

4. Tööta iga päev!

5. Unista SUURELT!

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2015