Reklaam sulgub sekundi pärast

KANNA VAID RIIDEID, mis sinus rõõmu tekitavad!

Ajakiri Buduaar

Liisa Tupits

Shutterstock

Minimalism sai kunstivormina alguse juba varastel 60ndatel ning tänaseks on sellest üks populaarsemaid elustiile üle maailma. Minimalism ei ole kõrvale hiilinud ka moest ning üha enam naisi eelistab kvaliteeti kvantiteedile. Miks võiksid sama teha ka sina?

Mida rohkem riideid meil on, seda vähem neist tegelikult rõõmu tunneme. Kõige sagedamini võib kurikuulsat lauset „Mul ei ole mitte midagi selga panna” kuulda just nende naiste suust, kellel on kapis sada erinevat kleiti. Minimalismi esindajad usuvad aga, et mida vähem me omame, seda rohkem aega, energiat ja raha meil jagub, et elu tõeliselt nautida. Nagu on öelnud Marie Kondo, peaksime kandma üksnes neid riideid, mis tekitavad meis rõõmu. Stsenaariume, kus see rõõm jääb üürikeseks või on sootuks petlik, jagub tänapäeval liiga palju. Iga teine meist tunneb ära olukorra, kus mõnes kiirmoeketis trendikat kleiti proovides tabab meid armastus esimesest silmapilgust. Sageli kantakse seda kleiti aga üks, heal juhul kaks korda, ning seejärel jääb ta kapinurka tähtsusetult tolmu koguma. Mida mõtestatumalt oma garderoobi valida, seda sisukam see on. Minimalism innustab meid eelistama kvaliteeti kvantiteedile ning julgustab investeerima asjadesse, mis meile päriselt meeldivad, mitte kuhjama oma garderoobi üle hetkeemotsiooni ajel tehtud ostudega. Keskmine inimene pidavat oma garderoobist regulaarselt kandma vaid 20 protsenti. Mis saab aga ülejäänud 80 protsendist? Tarbimiskultuuri võrku on lihtne langeda ning harjumus, et igast uuest moetrendist tuleb killuke ka endale haarata, on joonistanud suure osa inimeste tarbimismustreid. „Vähem on rohkem“ mentaliteet võib muuta elu aga märksa lihtsamaks. Minimalismi võib nimetada ajatuks vooluks ning vastupidiselt moetrendidele, mis igal hooajal uuenevad, saab minimalistlikke rõivaesemeid kanda igal hooajal, ilma et need moest välja läheksid. Sama outfit’i, mida kandsid klubis, võid kanda süümepiinadeta näiteks ka pidulikul õhtusöögil või teatris, kuna minimalistlik disain ei sea otseseid piiranguid, vaid mugandub nutikalt vastavalt vajadusele. [caption id="attachment_3058274" align="alignnone" width="672"] Foto: Shutterstock[/caption] Minimalistliku garderoobi eelised:
  • Korrektsem kapp – sa ei pea enam oma lemmikriideid niisama seisvate asjade seast välja kaevama;
  • rohkem enesekindlust – kui kõik sinu riided on “sinu parimad riided”, siis tunned end hästi, valides neist millise tahes;
  • säästad aega ja raha – kui sa oled rahul oma garderoobiga, tähendab see vähem šoppamist ning rohkem aega ja raha tegelemaks tähtsamate asjadega;
  • positiivne mõju keskkonnale – kas teadsid, et ainuüksi USA-s visatakse igal aastal ära 13 miljonit tonni tekstiili? Sellist keskkonnasaastet saab aga vältida, kui tarbida vähem kiirmoodi ning investeerida kvaliteetsesse ja kauakestvasse moodi.
5 sammu minimalistliku garderoobini: 1. Vaata üle, mida sa tavaliselt kannad [caption id="attachment_3058276" align="alignleft" width="667"] Foto: Disainer Jil Sander[/caption] Jätkusuutliku garderoobi rajamiseks peaksime järele mõtlema, kes me oleme, mida teeme ja mis on meie eesmärgid. Neile küsimustele vastates saab selgeks ka see, mida tegelikult oma riidekappi vajame. Kui sa käid aastas paaril korral teatris või mõnel muul pidulikul üritusel, siis ei ole mõtet enda garderoobi kuhjata ka rohkem kui kaks pidulikku kleiti. [caption id="attachment_3058277" align="alignleft" width="667"] Foto: DisaiCalvin Klein[/caption] 2. Leia oma stiil Peale neid praktilisi kaalutlusi on aeg minna loomingulisemaks ning leida stiil, mida sinu isiksus võiks kõige paremini esindada. Küsi endalt, millised on sinu lemmikriided ning mille peale sa tavaliselt kõige enam raha kulutad. Võimalik, et sul on juba oma stiil olemas, kuid sa ei ole seda endale veel täielikult teadvustanud. Mis on tavaliselt sinu lemmikmustrid ja värvid? Mida kandes tunned end kõige enesekindlamalt? Need on küsimused, mis aitavad kaasa oma isikupärase stiili defineerimisele. 3. Vali ühtne värvipalett Kui sinu garderoobis on liiga palju erinevaid värve, võib see tekitada segadust. Selleks, et minimalistlik stiil maitsekalt välja kanda, tee endale selgeks, millisesse värvispektrisse peatub sinu pilk kõige enam ja mis on need toonid, milles tunned end kõige paremini. Kolmest-neljast toonist piisab, et garderoob toimiks. Kindlasti võiks sinna kuuluda aga klassikalised must ja valge, mida on väga lihtne mistahes teiste värvidega kombineerida. [caption id="attachment_3058280" align="alignnone" width="667"] Foto: Disainer Helmut Lang[/caption] 4. Leia loomingulisi viise, kuidas üleliigsetest riietest vabaneda Kui oled eelnevad sammud astunud, siis nüüd on aeg vabaneda kõigest oma riidekapis, mis sind enam ei teeni. Võimalusi, mida kapis seisvate riietega peale hakata, on väga palju alustades annetamisest ning lõpetades näiteks nende b-turule müüki paiskamisega. Olenemata sellest, kuidas otsustad vanadest riietest lahti saada, veendu, et need, mis jäävad, sobituksid sinu stiili ja minimalistliku esteetikaga. 5. Otsusta, millesse soovid investeerida Kui oled oma kapis ruumi teinud, siis on juba lihtsam hakata mõtlema, mis on need asjad, mis olemasolevat täiustaksid. Enne, kui midagi uut soetad, küsi endalt mõned küsimused. Kas see riietus mulle ka tegelikult sobib ning kas ma teda ka päriselt kandma hakkan? Kas teda on võimalik kombineerida ka ülejäänud asjadega minu garderoobis? Kui vastupidav see riideese on? Lihtne on langeda trendide lõksu ning soetada endale näiteks pluus, mis juba peale paari pesukorda kulunud välja näeb.