Reklaam sulgub sekundi pärast

MILLEKS LOOVUST KARTA? Eesti disain ja tehisintellekt saavad hästi läbi!

Buduaari ajakiri

Meisi Volt

Brand NO.8
Brand NO.8 — FOTO: Maksim Toome ja tehisintellekt

Elame kiirelt muutuvas maailmas ja seda teavad ka kodumaised disainerid, kes ei karda uutelt suundadelt sarvist haarata. Tehnika on meie hüvanguks, aga kuidas on tehisintellekti tulekuga?

SOMA Jewellery
SOMA Jewellery — FOTO: Tehisintellekt
Sofia Hallik
Sofia Hallik — FOTO: Erakogu

„Avastasin AI (artificial intelligence ehk tehisintellekt – toim) siis, kui uurisin oma ehtekunsti jaoks uusi loomingulisi lähenemisviise,” räägib ehtebrändi SOMA Jewellery kaaslooja ja disainer Sofia Hallik. „Tehisintellekti integreerimine töösse on võimaldanud mul segada traditsioonilisi tehnikaid uue tehnoloogiaga, mille tulemuseks on digital craft, mis minu meelest avardab kunstilise väljenduse piire. Esimene katse AI-ga oli mul juba aastal 2020, kui tegelesin New World kollektsiooni disainimisega,” selgitab Sofia, et lõi ehete vormid algoritmi abiga ehk teisisõnu oligi ehete vormi loojaks masin ning disainer ise sai endale pigem kuraatori rolli.

Tanel Veenre
Tanel Veenre — FOTO: Krõõt Tarkmeel

Suurepärane koostööpartner

Ehtekunstnik Tanel Veenre on seni tehisintellekti kasutanud vaid turunduslikul eesmärgil, luues koostöös sellega visuaale oma ehetele. „Mulle meeldib selle protsessi ettearvamatus ja piiritus. Kuna olen disainerina harjunud kontrollima kõike ning tunnen enda piire juba piisavalt hästi, siis tehisintellekt toob mängu minu jaoks värske ja ootamatu aspekti, mida naudin. Üllatumine hoiab vaimu virgena,” lisab Tanel kavalal ilmel. „Tehisintellekti võlu seisneb selle võimekuses avardada kujutlusvõime tundmatuid valdkondi. Selle võime genereerida uusi ideid ja mustreid toidab minu loovust, andes elu kontseptsioonidele, mis muidu võiksid jääda unne.”

Tanel Veenre kollektsioon
Tanel Veenre kollektsioon — FOTO: Tehisintellekt

Ka Sofia tõdeb, et AI on disainerile uuenduslik koostööpartner. „Mõnikord isegi tasuta partner, näiteks ChatGPT näol. Pakkudes uudseid ettepanekuid ja laiendades loomingulisi horisonte, võib see tekitada uusi vaatenurki, edendades sümbiootilist suhet inimese leidlikkuse ja masina täpsuse vahel,” teab ehtekunstnik, kui palju ilusat võib selline kooslus sünnitada.

Brand NO.8 looja ja disainer Svetlana Puzorjova alustas katsetusi tehisintellektiga selle aasta alguses. „Leppisime kokku, et pildistame stuudios fotograaf Maksim Toomega. Tõime võttele palju liiva, et saaksime pärast modellid realistlikult välja lõigata ja need AI kujundatud ruumiga sobitada,” kirjeldab Svetlana protsessi. Et arendada täpselt sellist pilti, mis tema peas juba valmis oli, pidi ta ära õppima AI programmeerimiskeele. „Alguses oli mul raske seda ruumi luua, kuid aja jooksul mõistsin, millised sõnad võivad tehisintellektile seletada, mida ma luua soovin. Seejärel töötles Maksim fotod, lisades fotosessiooni modellid AI loodud taustale,” rõõmustab Svetlana, et see osutus mõnusalt salapäraseks pildistamiseks väljaspool meie koduplaneeti.

Brand NO.8 kollektsioon
Brand NO.8 kollektsioon — FOTO: Maksim Toome ja tehisintellekt

Svetlana sõnul on AI kõige kättesaadavam võimalus disaineri peas oleva pildi realiseerimiseks ja kehastamiseks. „Mulle tundub, et tehisintellektil on suur tulevik, nüüd on biohäkkimise vallast nii palju uudiseid,” lisab moelooja. Tanel lisab, et kui muidu on tema modellide valik elus paratamatult piiratud sellega, mida Eestis leiab, siis AI võib talle luua lausa kolme silma või triibuliste juustega kaunitare! „Rääkimata kõige eksootilisematest maailma nurkadest või näiteks hoopis kuskilt teistest ajastutest pärit tegelastest... Tehisintellekt annab tiivad!” kostab disainer rõõmuga.

Ka Svetlana rõõmustab: „Tänu sellele saab visualiseerida ruumi, mida ei saa päriselus uuesti luua, ja ka ilmastikutingimused ei pruugi kattuda. Oli ju ka minul soov avakosmoses pildistada, aga ainult AI abil sai see võimalikuks.”

Milleks karta?

Tehisintellekti tulek on tekitanud paljudes suurt muret. Kas see võtab inimestelt nende väärtusliku töö? Kes on loodud visuaalide autor? Mis on kogu asja tulevik?

Sofia usub, et kuigi mure tehisintellekti pärast on põhjendatud, ei peaks see varjutama selle potentsiaalset kasu: „Hirm, et tehisintellekt asendaks inimese loovuse, jätab tähelepanuta selle rolli meie võimekust suurendava vahendina. Eetilised küsimused ja kunsti eripära jääb aga väljakutseks millega meie, kunstnikud, disainerid ja võib-olla ka inimkond, peame juba praegu tegelema.”

Svetlana silmis on oluline kasutuse mõõde ja otstarbekus. „Kui inimene mõistab selgelt, et see on ikkagi suurepärane abiline tema elus, ei asenda elavat suhtlemist inimeste ja lähedastega ning ümbritseva reaalse maailmaga, siis on tehisintellekt ainult kasuks,” lisab moelooja, et oluline on mõistmine, mis on tehisintellekti eesmärk ja selle seotus igapäevase eluga.

Tanel Veenre küsib otse: „Milleks loovust karta?” Kunstnik leiab, et kahtlemata on mingis teises plaanis, nagu tõele mittevastavad uudised, töökohtade kadu ning autorikaitse, palju lahendamist vajavaid küsimusi, kuid kunstnikuna saab ta mõnuga möllata.

Tanel Veenre kollektsioon
Tanel Veenre kollektsioon — FOTO: Tehisintellekt

Vaid inimene suudab luua temale omast tundlikkust

Tanel Veenre ennustab, et tulevikus saavad kunstnikud ehk teha palju isikukesksemat disaini: „Nutika tehisintellekti ja 3D-printeri koostöös saab igaüks endale jubinaid välja printida. Kuid samas näen neid tulemusi hirmutavalt plastmassistena... Mulle meeldib pigem puit, väärismetallid, päris kivid – nende materjalidega saab ilu luua ikkagi vaid vastavate tehnoloogiliste oskustega ning siin pole AI-st abi. Ma ei usu, et inimlik fantaasia, tundlikkus ja kuldsed käed kaotaks ka tulevikus väärtust,” leiab kunstnik, et tehisintellekt ei suuda edasi anda sellist tulemust, mida vaid inimene suudab luua. „Usun, et see on väga võimas tööriist, mida saab ja tuleks oma töös kasutada. Peaasi, et tead ja tunnetad mõõdukust ning mõistad, et tehisintellekti looja on inimene, mitte vastupidi,” innustab Svetlana AI-ga kindlasti tutvust tegema.

Sofia aga usub, et disaini tulevik koos tehisintellektiga sarnaneb tuleviku-renessansiga. „Ma näen ette dünaamilist koostööd, kus tehisintellekt suurendab disaineri võimekust, lahendab uusi probleeme, annab talle rohkem aega tegeleda „tähtsade” asjadega, mitte igapäevase rutiiniga.” Sofia loodab, et tema koostöö AI-ga viib teda nutikate ja futuristlike ehete loomiseni, ühendades sujuvalt kunsti ja tehnoloogia ning ehted ei ole mitte ainult stiilsed, vaid ka kasulikud.  „Tehisintellekti kasutamine võimaldab kujundada tulevikku, kus loovusel pole piire!” lisab SOMA Jewellery looja tulevikku vaadates. See tulevik tundub ju ilus, kas pole?