Reklaam sulgub sekundi pärast

8 ERILIST NIPPI: KUIDAS PUNNIS KÕHT lamedaks saada

Kõht võib ebameeldivalt punni minna mitmel põhjusel ja kui tegu pole mõne raskema haigusega, siis on punnitav kõht enamajaolt seotud valede söömis- ja joomisharjumustega. Ka ebapiisav liikumine võib kõhuhädasid kaasa tuua.

Kõht võib ebameeldivalt punni minna mitmel põhjusel ja kui tegu pole mõne raskema haigusega, siis on punnitav kõht enamjaolt seotud valede söömis- ja joomisharjumustega. Ka ebapiisav liikumine võib kõhuhädasid kaasa tuua.

Selleks et vabaneda punnis kõhust ja saada endale lamedam kõht, tuleks regulaarselt järgida allpool olevaid soovitusi. Kui need ei aita, siis tuleks tõepoolest arsti juurde minna, sest pidevalt punnitav kõht ei ole tavapärane nähtus ja see võib viidata ka mõnele tõsisemale tervisehädale.

Punnis kõhust vabaks kaheksa nipiga:

1. Ära söö ja räägi samal ajal!

Vahet ei ole, mida sa sööd - kui sa samal ajal räägid, siis liigub koos allaneelatud toiduga sinu organismi ka liigne hapnik, mis tekitabki gaase. Ka suu lahti söömine põhjustab sedasama. Süüa tuleb rahulikult ja samal ajal ei tasu ühtegi muud tegevust ette võtta. 

2. Sa sööd kiirustades, püsti seistes või mis kõige hullem - liikumise pealt.

Kui sa sööd ja liigud samal ajal, siis juhtub sama, mis esimese punkti korral. Liikudes hingame me sisse rohkem hapnikku kui ühe koha peal olles ning kui samal ajal süüa, siis neelame koos toiduga alla ka puhitust tekitava liigse koguse hapnikku! Kõht läheb punni ja organismil on raskem toitu seedida, kui sa liikumise pealt sööd. Organism vajab seedimiseks aega ja energiat ning süüa tuleks istudes.

3. Sa ei mälu oma toitu korralikult läbi!

Mida korralikumalt on toit enne allaneelamist läbi näritud, seda hõlpsam on sinu organismil seda seedida! Toidu kõrvale ei ole soovitatav ka vedelikku tarbida ning toit tuleks piisavalt hästi läbi mäluda, et see muutuks suus vedelaks - nii on organismil seda lihtsam seedida ja vajalikke toitaineid kätte saada.

4. Tee trenni ja liigu.

Regulaarne treenimine ja liikuv eluviis panevad ka soolestiku korralikult liikuma ning aitavad kõhukinnisuse korral. Treenides paraneb ka vereringe ning ainevahetus kiireneb. Näiteks jooga aitab samuti punnis kõhust vabaneda ning sellele lisaks võiks ka pisut suurema füüsilise koormusega trenni teha - kiirkõnd, ujumine, jooks, rühmatreeningud.

5. Joo vett.

Vee joomine aitab samuti kõhupuhituste vastu - eelista tavalist gaseerimata vett ja joo seda ligikaudu kaks liitrit päevas, kuid mitte söögi ajal. Vett võiks juua ühe klaasi hommikul peale ärkamist, treeningu vältel vastavalt vajadusele, päeva jooksul sisetunde järgi - kui tekib meeletu janu, siis see tähendab, et organismil on juba vedelikupuudus tekkinud ja tegelikult tuleks vett tarbida nii, et seda tunnet ei tekiks. Peale suuremat söögikorda oota tund kuni poolteist tundi, enne kui vett jood, sest vesi lahustab maomahlasid ja seega võib see ka seedimist aeglustada. Juues vett aga poolteist tundi peale sööki, aitad sa seedimisprotsessi hoopis kiirendada. 

6. Väldi karastusjooke ja alkoholi

Suhkrurohked karastusjoogid tekitavad ebameeldivaid kõhugaase ning sisaldavad ka tühje kaloreid, mis kehakaalu tõusma panevad. Ka alkohol mõjub organismile halvasti ning seda tuleks tarbida piiratud koguses. Mida vähem alkoholi, seda parem ning sama kehtib ka karastusjookide kohta. 

7. Joo taimeteesid

Looduslikud taimeteed rahustavad kõhtu - kummelitee, piparmünt ja spetsiaalsed kõhuteed, mida apteekides müüakse, aitavad seedimist korrastada ning puhitustundest vabaneda. Ära lisa suhkrut, vaid hoopis mett. Näiteks tatramesi on väga mõnus ja tervisele väga kasulik.

8. Piira soola tarbimist

Päevas ei tohiks tarbida soola rohkem kui 5 grammi, mis võrdub 1 tl soolaga. Enamik eestlasi tarbib päevas umbes 10 grammi soola ning see tekitab organismis vedelikupeetust ja muidugi puhitustunnet. Väga palju soola sisaldavad kõikvõimalikud rämpstoidud, valmistoidud (poesalatid ja muu sarnane) ja paraku ka mitmed tervislikumad toidud nagu näiteks juustud, oliivid. Kasuta tavalise keedusoola asemel mineraalsoola – näiteks südamesõbralikku pan-soola, milles on vähem naatriumi. Poest toitu ostes vaata alati seda, kui palju toit soola sisaldab! 

Soola tarbimise kahjulikkuse kohta loe lähemalt siin.

Allikas: care2.com, shape.com, health.com

Karin Karu