Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas talv üle elada?

Elu põhjamaises kliimas võib osutuda parajaks katsumuseks, kui immuunsüsteem unarusse jätta. Seepärast tuleb meil sel külmal ajal eriti suurt tähelepanu pöörata sellele, kuidas end külma eest kaitsa ja organismi tugevdada.

Elu põhjamaises kliimas võib osutuda parajaks katsumuseks, kui immuunsüsteem unarusse jätta. Seepärast tuleb meil sel külmal ajal eriti suurt tähelepanu pöörata sellele, kuidas end külma eest kaitsa ja organismi tugevdada.

1. Võimalus: naerata ja kallista

Teadlaste sõnul ergutab just naer selliseid stressihormoone nagu adrenaliin ja kortisool. Ka lisandub sellega loomulikke T-rakke (t-lümfosüüte), mis on immuunsüsteemi parimad kaitsjad viirushaiguste vastu, abistades antikehi ja tappes viirusnakkusega rakke. Niisiis, vaata mõnda naljakat filmi, osta piletid komöödiaetendusele või lusti koos sõpradega. Ja loomulikult jaga lahkesti kallistusi oma lähedastele. On tõestatud, et läheduselembus garanteerib tasakaalustatuma ja tervema olemise - kallistamine muudab õnnelikumaks ja tervemaks.

2. Võimalus: võta aeg maha.

Immuunsus sõltub paljuski sinu talvisest elustiilist. Ületoitumine, pidev unepuudus ja korrapäratu toitumine tekitavad stressi ja väsimust, tehes su viirustele vastuvõtlikumaks. Seepärast anna oma ihule ja hingele rohkem toitu ja korralikku puhkust. Karastamine teeb head igal aastaajal. Lisaks proovi küünlavalgel mediteerimist, misjärel lase vaimul puhata ja lõõgastu, et asjad saaks iseenesest paika loksuda.

3. Võimalus: pese sageli käsi

Tõenäoliselt kasutame oma argitöödes käsi enam kui teisi kehaosi ja need puutuvad ka kõige enam pisikutega kokku. Regulaarne kätepesu on parim moodus haigustest hoiduda. Eriti hästi mõjuvad teepuu, lavendli või sidruni eeterlikku õli sisaldavad seebid ja kätekreemid, sest kõik nad on tugeva atntibakteriaalse toimega.

4. Võimalus: naudi aroome

Aroomiteraapia vahendeist võiks külmetuse vastu proovida vanne ja auruinhalatsioone. Näiteks õhtuse vanni tegemiseks lase vee hulka 10 tilka lavendli- ja 5 tilka kaneeliõli, päevasesse vanni sobivad 10 tilga kaupa lisatud teepuu- ja eukalüptiõli. Köha puhul aitab auruinhalatsioon lavendli-, liivatee või eukalüptiõliga. Kurguvalu vastu saab abi lavendli- ja liivateeõli aurudega.

5. Võimalus: söö pähkleid

Kui su keha millestki puudust tunneb, siis ilmselt E-vitamiinist. Olgu naha-, juukse- või küüneprobleemid. E-vitamiin leevendab neid ja ergutab immuunsust veel mitmel talvekuul. Lisaks kaitseb see organismi südameprobleemide, vähi ja teiste haiguste korral.

6. Võimalus: kuula oma keha

Ajurveeda praktiseerijad kinnitavad, et enesemassaaž viib meid oma kehaga paremasse kontakti. See aitavat ka toksiine ja jääkaineid väljutada, võidelda külmetushaigustega ja stressi peletada. Lisaks - kuna talvel on lihtsam langeda mugavuse lõksu ja naha vahele rohkem rasva koguda -  võib nüüd lubada oma kehale pisukest näljatunnet. Kuigi toit seedub talvel paremini, võiks endale lubada vaid väärtuslikke palasid, näiteks orgaanilist toitu (rohkem puu- ja juurvilja), mis tugevdab suurepäraselt immuunsust.

7. Võimalus: kasuta abiväge

Uurimuste kinnitusel on ingver ja papaiaekstrakt asendamatud abivahendid viirusinfektsioonidega võitlemisel. On teada, et näiteks ingveritee avab kinnise nina, vaigistab kurguvalu ja leevendab külmavärinaid. Tee tegemiseks võta 3 tl värskelt riivitud ingevrijuurt, 500 ml vett, 2 spl sidrunimahla ja 1 spl mett. Keeda ingverit tasasel tulel 10 minutit, seejärel kurna, lisa sidrunimahl ja mesi ning naudi!

8. Võimalus: tõsta oma energiataset

Kui külmetushaigused kimbutavad, on organismi energiatase alanenud ja kaitsevõime nõrgenenud. Mitmed alternatiivtereapeudid soovitavad sel juhul tervise taastamiseks abi otsida värviravist. Näiteks kui kurk valutab, siis tuleks kõritšakrale tervendava energia andmiseks ümber mähkida rohelist tooni sall.

9. Võimalus: söö mitmekesiselt

Kui soovid endale supertugevat immuunsüsteemi, varu koju erinevaid külmetuse leevendajaid. Mõne asjatundja arvates on parim ravim küüslauk, mida tuleks süüa kaks korda päevas (maoärrituse vältimiseks koos toiduga). Kähisevat kurku ja  köha ravib lisaks küüslaugu, ingveri ja sidruni segule suurepäraselt ka lagritsatee. Ühe õunaga päevas hoiad kindlasti arsti eemal, lisaks sisaldab õun ka viiruste ja bakterite vastaseid ühendeid.

10. Võimalus: otsi abi ravimtaimedest

Kui kannatad tilkuva nina, kondivalu ja halva enesetunde käes, siis turguta oma keha mõne taimeteega. Omal kohal on roheline tee, üheksavägine, aedliivatee ehk tüümian, aedsalvei ning maranajuur - kõik need hoolitsevad immuunsüsteemi tugevdamise ja talviste haiguste eemalepeletamise eest.

 

 

Triin Tisler